fbpx

Jak się pozbyć owłosienia na lato? Metody epilacji i depilacji. Wybierz coś dla siebie.

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama
 

Witam Was kochane!

Dziś temat który większości z Nas chodzi po głowie. A więc!, jak być gładkie jak pupa niemowlęcia? wszędzie gdzie sobie tego życzymy? Dziś przedstawię w pigułce dostępne metody dzięki którym można pozbyć się trwale (epilacja) oraz nie trwale(depilacja) owłosienia.

METODY DEPILACJI (nietrwałe)

Są różne metody, które pozwalają nam usunąć owłosienie jedne bardziej trwałe drugie mniej. Do tych nietrwałych należą: usuwanie włosów pęsetą, nitkowanie (wyrywanie włosów z „cebulką” za pomocą specjalnych nici), woskowanie (woski ciepłe i zimne), pasta cukrowa, środki chemiczne, czyli popularne kremy do depilacji z kwasem tioglikolowym, które rozpuszczają włos. Metody te są dobre, jeśli efekt ma być widoczny od razu. Takie metody nie zabierają dużo czasu, są mniej bolesne niż laser czy IPL i mają mniej przeciwskazań do ich wykonywania. Wadą tego typu metod jest to że włos musi mieć odpowiednią długość (od 4 mm na twarzy do 10 mm na pachwinach i pachach), aby móc go „chwycić” i wyrwać. Włosy odrastają maksymalnie po miesiącu a najczęściej wcześniej, ale te metody są lubiane i popularne wśród kobiet.

 Wosk kosmetyczny

Można kupić także wersję domową , nie wiem jakie macie doświadczenia, ale ja wolę te wersje profesjonalne używane w salonach kosmetycznych, są lepsze do usuwania grubych i gęstych włosów. Jeśli taki zabieg chcesz wykonać sama najlepiej zakupić wosk i zestaw nie w drogerii, ale w hurtowni kosmetycznej. Pamiętaj jednak, że woskowanie samemu w trudnodostępnych miejscach może skończyć się zerwaniem naskórka. Aby wydepilować włosy woskiem muszą mieć one długość około 7mm. Woski różnią się składem w zależności od skóry na której ma być przeprowadzona depilacja, mogą być: bezzapachowe, z wyciągami z żywicy sosny, olejku rycynowego, wyciągu z dębu, oliwy z oliwek, miki, wyciągu z magnolii. Wadami zabiegu są częste uczulenia i podrażnienia skóry.

 Pasta cukrowa

 Jest to pasta zrobiona głównie z cukru i wody, włos może być krótszy niż przy zabiegach z woskiem (2 mm). Pasty się nie nagrzewa w podgrzewaczu tylko w cieple ludzkich rąk, dzięki temu nie ma możliwości poparzenia ciała. Aby zabieg był bardziej skuteczny i włosy odrastały wolniej można użyć specjalnych preparatów dodatkowych (enzymów proteolitycznych), które przedłużają efekt zabiegu. Zabieg jest odpowiedni dla skóry wrażliwej i alergicznej. Jego wadą jest cena 2x wyższa niż cena woskowania. Zabieg dostępny jest tylko w gabinetach kosmetycznych, ale pastę możesz zrobić sama (przepis poniżej). Pamiętaj jednak, że aby wyrwać włosy w ten sposób samodzielnie trzeba poznać dobrze metodę wykonywania zabiegu bo jest ona inna niż w przypadku wosku. Włosy obkleja się pastą cukrową pod włos a zrywa z włosem.
  •   2 szklanki cukru,
  •  1/4 szklanki soku z cytryny
  •  1/4 szklanki wody
Oczywiście omówiłam najczęstsze metody depilacji, istnieje jeszcze pęseta, ale trzeba by było wwwiiieeellleee! cierpliwości aby wyrwać nią więcej niż kilka włosków pozostałych po depilacji np. woskiem. Pęseta jest też przyjacielem każdej kobiety jeśli chodzi o regulacje brwi, więc musiałam o niej wspomnieć :)

METODY EPILACJI (trwałe)

Do tych trwałych metod należą IPL, epilacja elektryczna, leser. Są one bardzie skuteczne niż inne metody bo niszczymy tu strukturę włosa czyli „cebulkę”. Metody te mają wiele plusów (włos nie odrasta lub odrasta znacznie cieńszy i mniej widoczny), ale także i minusów zabieg jest bolesny (czasem nawet po znieczuleniu kremem), nie każdy może z niego skorzystać i jest drogi).

Kobiety podążając za zasadą „Chcę być piękna, więc muszę cierpieć” często wybierają właśnie metody trwałe zwłaszcza w miejscach bardziej wrażliwych, których częste golenie sprawia problem (pachy, pachwiny, twarz). W tych wrażliwych miejscach na małej powierzchni skóry zabieg bardzo się sprawdza, bo nie podrażnia wielokrotnie ujść mieszków włosowych i nie powstają stany zapalne oraz wrastające włosy, które niestety często powstają w zwykłych metodach depilacji (wosk).

IPL– intensywne światło pulsacyjne

Wbrew obiegowej opinii nie jest to laser, ale światło o rozproszonej dawce. Działa na zasadzie- światło pochłonięte przez mieszek włosowy -niszczy włosy. Zabiegi wykonuje się co 6-8 tygodni, trzeba wykonać od 3-12 zabiegów w zależności od części ciała i rodzajów włosów. Pracowałam na IPL-u dobrej brytyjskiej firmy i naprawdę efekty były porównywalne do lasera.

Kluczem do skuteczności w tej metodzie jest dobry sprzęt, dobrze dobrane parametry i dobry profesjonalny personel, tylko taki zestaw gwarantuje sukces. Nie bójcie się spytać czy Pani, której macie oddać właśnie część swojego ciała ma certyfikat lub dyplom w pracy na danym sprzęcie. Jest to też idealny zabieg na jesień i wiosnę, wtedy kiedy nie ma jeszcze dużych zmian temperatur a słońce operuje delikatnie. Pamiętajcie też że jest to zabieg wymagający, nie można po nim się opalać, chodzić na saunę ani w inny sposób rozgrzewać skórę. Najlepiej też używać kremów z filtrem jeśli zabieg był wykonany na odsłoniętej części skóry, tak  jak i po zabiegach laserowych.

EPILACJA ELEKTRYCZNA 

Elektroliza

Jest to prąd stały galwaniczny. Zabieg polega na wprowadzaniu igły/sądy w mieszek włosowy do brodawki włosa(„cebulki”) wzdłuż łodygi. W skutek tego powstaje tak zwana soda kaustyczna, która niszczy komórki rozrodcze otaczającego korzeń włosa. Włosy muszą mieć 2-4 mm długości.

Termoliza

Jest to prąd wielkiej częstotliwości o niskim napięciu. Zabieg podobny jest do tego powyżej, dochodzi tu jednak efekt cieplny (wprowadzenie igły/sądy( wysoka temperatura) w mieszek włosowy do brodawki włosa wzdłuż łodygi). Jest też metoda najbardziej skuteczne, która łączy elektrolizę i termolizę- metoda BLEND.

W tych metodach także dobrze dobranie parametry i doświadczenie osoby wykonującej jest podstawą, aby zabieg był skuteczny.

LASERY

 

Jest to skupiona źródło energii określone kwantach światła-fotonach. Długość fali absorbowana jest przez melaninę, energia światła przekształca się na cieplną i niszczy włosy, bez niszczenia tkanki otaczającej. Zabieg jest bolesny i jest do jego wykonywania dużo przeciwwskazań w tym ciepłe pory roku. Zabiegi powtarzać trzeba co 6-12 tygodni, potem coraz rzadziej. Potrzebne jest zazwyczaj 4-7 zabiegów. Seria zabiegów niszczy do 80-90% włosów więc to jest duży plus tej metody. Lasery najlepsze do tego typu zabiegów to:
  • Rubinowy (695nm)
  • Diodowy – półprzewodnikowy (800nm)
  • Aleksandrytowy (755nm)
  • Neodymowo-YAG (1064 nm)

TECHNOLIGIA ELOS

Jest to połączenie energii świetlnej (IPL/LASER) z energią biopolarnego prądu RF. Działa to na zasadzie „schłodzenia, podgrzania i dogrzania tkanki. Prąd RF przepływając przez skórę wybiera drogę przez tkanki wstępnie podgrzane światłem i selektywnie je dogrzewa. Na tej zasadzie właśnie niszczy włosy.
UWAGA! Jest to bardzo ważne, aby przed każdą wizytą w gabinecie kosmetycznym/kosmetologicznym/lekarskim wypełnić specjalny formularz na którym deklarujecie że nie zażywałyście żadnych substancji, które mogłyby spowodować efekty niepożądane oraz nie robiłyście żadnych zabiegów, które także mogłyby spowodować np. poparzenia skóry czy innych niechcianych efektów.

Więcej o wskazaniach i przeciwwskazaniach oraz wadach i zaletach każdej metody przedstawię Wam za tydzień.

 

Widzicie wybór jest całkiem spory! Ja najczęściej korzystam z nietrwałych metod depilacji a do IPL się zbieram już jakiś czas i zawsze coś stoi na mojej drodze.
A Wy jakich metod używacie? jeśli oczywiście chcecie się nimi podzielić. Jeśli macie pytania to piszcie.
 Więcej znajdziesz TU
 
(Visited 2 016 times, 1 visits today)
20 komentarzy
0

Napewno też to polubisz !