fbpx

Moje dziecko ma katar. Co stosować aby działać bezpiecznie?

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama
 
AAaaaa….psik!!

Drodzy rodzice sami pewnie wiecie, że zakatarzony maluch to nieszczęśliwy maluch, choć według niektórych rodziców „katar to nie choroba” nie powinno traktować się go pobłażliwie, bo czasem katar to tylko początek infekcji, która może przerodzić się w coś groźniejszego.

Zosia miała katar może 4 razy w swoim krótkim, ale jak że intensywnym życiu · Właściwie za każdym razem udawało nam się wyjść bez szwanku z tego smarkania, 4 dni i po chorobie ( zawsze dawałam wzmacniająco witaminę C w kropelkach (10 kropli), inhalację solą fizjologiczną też bardzo pomagają i Nasivin do noska na noc (przez 3 dni), oprócz tego częste smarkanie noska i mycie rąk ( młodszym dzieciom które nie potrafią jeszcze dmuchać noska przyda się Nos-frida). Zawsze tez pamiętajmy o prawidłowym smarkaniu nosa-wiem to brzmi śmiesznie, bo niby co w tym trudnego -a jednak!. Prawidłowe wydmuchiwanie nosa jest bardzo ważne, bo pomaga w wielu przypadkach zapobiec infekcji ucha, bo nie „wpychamy” wydzieliny do środka (tak jak w przypadku smarkania obu dziurek na raz) tylko pozbywamy się ją na zewnątrz.
PRAWIDŁOWO-zawsze jedna dziurka na raz-zatykając drugą palcem. W łatwiejszym oddychaniu i nie cofaniu się wydzieliny pomaga też wyższa pozycja do spania, i to właściwie tyle przy katarze, co ja zawsze stosuje. Oczywiście dziecko w czasie kataru jest bardziej marudne, więc trzeba wykazać się jeszcze większą cierpliwością niż zwykle ;)

Co dodatkowo na katar?

Oczywiście jak zawsze lepiej skontaktować się z lekarzem prowadzącym dziecko przed podjęciem bardziej „drastycznych” katarowych kroków.

Preparaty dla dzieci łagodzące katar podaje się miejscowo w postaci kropli lub żelu. Krople obkurczające śluzówkę powinny być stosowane tylko doraźnie, nie dłużej niż przez 3 dni, aby nie wysuszyć śluzówki i nie osłabić jej odporności. U niemowląt i małych dzieci zaleca się nawilżanie błony śluzowej wodą morską lub solą izotoniczną. Polecane są też inhalacje z mentolem, sodą oczyszczoną i rumiankiem.

 

Preparaty zawierające oksymetazolinę     

Działanie
Preparaty na bazie oksymetazoliny zwężają naczynia krwionośne – znoszą obrzęk błony śluzowej

Zastosowanie

Obrzęk błon śluzowych występujący w ostrym nieżycie nosa, alergicznym nieżycie nosa, zapaleniu zatok przynosowych, zapaleniu trąbki słuchowej, zapaleniu ucha środkowego. Obkurczenie błony śluzowej nosa prowadzi do otwarcia i rozszerzenia przewodów odprowadzających zatok przynosowych i oczyszczenie trąbki słuchowej
Preparaty:
  • Nasivin 0,01% (dla niemowląt powyżej 3 m.ż.), 0,025% (dla małych dzieci), 0,05% (dla dzieci powyżej 6 r.ż.) (oksymetazolina) – krople do nosa
  • Nasivin Soft 0,01%, 0,025%, 0,05% (oksymetazolina) – aerosol do nosa

Preparaty zawierające olejki eteryczne

Olejki eteryczne mają właściwości antyseptyczne i sekretolityczne (oczyszczają drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny), stosowane miejscowo działają rozgrzewająco, jednocześnie zmniejszają odczuwanie bólu.
Preparaty
· Depulol (preparat złożony, skład: olejki rozmarynowy, eukaliptusowy, balsam peruwiański) – żel
· nie stosować u dzieci poniżej 6 miesiąca życia, u dzieci uczulonych na balsam peruwiański lub inny składnik leku
· stosowany pomocniczo w chorobach z przeziębienia, z towarzyszącym utrudnieniem odkrztuszania i kaszlem
· Maść majerankowa (majeranek)- maść
· Maść majerankowa Aflofarm (majeranek)- maść
· stosować do wcierania w okolice nozdrzy, ewentualnie w górną część klatki piersiowej w stanach zapalnych błony śluzowej nosa u dzieci
· Olbas Oil (preparat złożony, skład: olejki kajuputowy, goździkowy, jałowcowy, eukaliptusowy, miętowy, brzozowy, mentol) – płyn do inhalacji
Działanie
Zawarte w preparacie olejki zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa – ułatwiają oddychanie, przyczyniają się do złagodzenia bólu głowy, który towarzyszy infekcjom.
Zastosowanie
W czasie przeziębienia, kataru, w zapaleniu zatok, grypie.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na lek, nie stosować u dzieci przed ukończeniem 1 roku życia, nie należy aplikować preparatu w okolicy twarzy dziecka.
Dawkowanie
do inhalacji:
  • dzieciom od 1 do 2 roku życia; do naczynia z gorącą wodą wlać kilka kropli preparatu i umieścić w pokoju dziecka w miejscu dla niego niedostępnym lub wylać jedną kroplę na tkaninę (chusteczkę) przymocowaną do brzegu łóżeczka
  • dzieciom od 3 roku życia; na noc skropić pościel 1-2 kroplami olejku
  • dzieciom od 7 roku życia; pokropić kilkoma kroplami olejku chusteczkę do nosa i wdychać, na noc skropić niewielką ilością pościel, można kilka kropli preparatu wetrzeć w skórę górnej części klatki piersiowej
Pulmex Baby (preparat złożony, skład: balsam peruwiański, olejki eukaliptusowy, rozmarynowy) – maść
Jest to lek wspomagający w zapaleniu oskrzeli, katarze, przeziębieniu i kaszlu dla niemowląt powyżej 6 miesiąca życia i małych dzieci. Należy stosować na ograniczoną powierzchnię skóry, nie stosować na szyję. Wcierać niewielką ilość maści 2 razy dziennie w skórę klatki piersiowej i pleców dziecka.
Pulmonil (preparat złożony, skład: kamfora, mentol, tymol, olejki eteryczne: terpentynowy, eukaliptusowy, sosnowy i jałowcowy) – maść
Działanie
Lek ten ułatwia oddychanie, działa wykrztuśne i odkażające na drogi oddechowe, działa rozgrzewająco i miejscowo znieczula.
Zastosowanie
Lek wspomagający przy katarze, kaszlu przy nieżycie górnych dróg oddechowych i przemarznięciach. Stosuje się go w bólach mięśniowych i nerwobólach.
Przeciwwskazania do stosowania pulmonilu
Nadwrażliwość na lek, nie należy stosować u dzieci poniżej 3 lat- ze względu na obecność kamfory, nie stosować w okolicach oczu, na błony śluzowe i uszkodzoną skórę.
Działania niepożądane
  • Rzadko występują podrażnienia skóry.
Dawkowanie
Miejscowe; przy przeziębieniach i przemarznięciach niewielką ilość maści wcierać w skórę klatki piersiowej, pleców i szyi w okolicach gardła, a także nacierać maścią stopy.
Rub-Arom (preparat złożony, skład: kamfora, mentol, levomentol, tymol, olejki eteryczne: cedrowy, eukaliptusowy, terpentynowy) – maść
Działanie
Ma działanie rozgrzewające w miejscu podania, powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, zmniejsza bóle i stany zapalne. Lotne składniki preparatu udrażniają drogi oddechowe i rozrzedzają wydzielinę oskrzelową, ułatwiając odkrztuszanie i oddychanie.
Zastosowanie
Stosuje się go do nacierania klatki piersiowej i pleców w infekcjach górnych dróg oddechowych (grypa, przeziębienie) przebiegających z katarem, kaszlem oraz towarzyszącymi bólami mięśni i stawów.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na lek, nie stosować u dzieci poniżej 7 r.ż.
Działania niepożądane Rub-Arom
Miejscowe po zastosowaniu preparatu na dużą powierzchnię skóry mogą wystąpić podrażnienia górnych dróg oddechowych, a u pacjentów z nadwrażliwością skurcz oskrzeli.
Wick Vaporub (preparat złożony, skład: kamfora, mentol, olejki eteryczne: eukaliptusowy, terpentynowy) – maść
Działanie
Ułatwia oddychanie, przywraca drożność dróg oddechowych, ma własności łagodzące i rozgrzewające.
Zastosowanie
W infekcjach dróg oddechowych, przy katarze.
Przeciwwskazania, uwagi
Nadwrażliwość na lek, dzieciom do 7 r.ż maść wciera się w górną część klatki piersiowej, zalecany jest masaż pleców, klatki piersiowej szyi i karku. U małych dzieci maść nie powinna być stosowana w okolicach nosa i twarzy, stosować tylko, jako środek rozgrzewający.

 Nauka dmuchania nosa

 Jeśli maluch jest zdrowy i chętny do zabawy można się z nim pobawić w zdmuchiwanie lekkich rzeczy z ręki. Na otwartej płaskiej dłoni kładziemy sobie coś lekkiego np. robimy malutkie kuli z waty i prosimy malucha o zdmuchiwanie powietrzem z noska wata dopóki nie zafrunie z ręki. Na świeżym powietrzu także można wykonać taką zabawę dmuchać noskiem np. dmuchawiec lub inne płatki kwiatków. Dziecko oczywiście także chętnie naśladuje dorosłych można pokazać maluchowi jak dmuchamy w chusteczkę najpierw ustami a potem nosem i prosimy o powtórzenie tej czynności malucha. Taka zabawa pomoże dziecku oswoić się z samą czynnością i z chusteczką, którą potem będziemy używać, kiedy dziecko będzie chore.
Powodzenia w wydmuchiwaniu nosów i jak najmniej kataru życzę :)
 
 

(Visited 8 052 times, 1 visits today)
0 Pogadały
0

Napewno też to polubisz !