fbpx

Masaż prenatalny.Masaż dla kobiet w ciąży i po porodzie. Wskazania do masażu.

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama
 

Masaż dla kobiet w ciąży? Ale czy to bezpieczne?, tak pod warunkiem, że jest wykonany przez doświadczonego masażystę z certyfikatem wykonywania właśnie takich masaży. Masaż ten rozluźnia, uspokaja oraz daje ulgę w dolegliwościach związanych z ciążą i wpływa pozytywnie nie tylko na przyszłą mamę, ale także na dzidziusia w brzuchu.

W ciąży, czy się chce czy nie che najczęściej sporo przybiera się na wadze, średnio około 13 kg. Ja w pierwszej ciąży przytyłam 12 kg a w drugiej już 18 kg. Taki wzrost wagi w ciąży, chodź absolutnie normalny napawa szczęściem leczo obawami “Jak to zrzucić?”. Znaczny wzrost wagi zawdzięczamy powiększającej się macicy, płynom owodniowym, łożysku oraz samemu rosnącemu maluszkowi.
Ciąża powoduje w ciele kobiety wiele zmian i problemów m.in. utrudnia oddychanie, trawienie, zwiększa napięcie mięśniowe. Dlatego większość mama, po mimo wielkiej radości z maluszka przeżywa lepszy i gorszy nastrój. Jest to związane głównie z wahaniami hormonalnymi oraz ze stresem związanym z pojawieniem się (lada moment) nowego członka rodziny. Ja też nie byłam wyjątkiem w tej kwestii. Prawdę mówiąc musiałam być niedozniesienia.
A wszystko przez wahania nastrojów! Wpadałam w nagły płacz na reklamach telewizyjnych, w których widziałam dzieci lub w ciągu dosłownie chwili byłam wstanie zabić męża za błahostkę.  Nie chodziłam na masaż dla kobiet w ciąży , a szkoda, bo podobno łagodzi on także te wachania nastrojów , stres i  dolegliwości bólowe.

Przed masażem 

Przed rozpoczęciem masażu ciążowego, masażysta powinien dokładnie obejrzeć przyszłą mamę, aby stwierdzić, w jakiej kondycji jest jej skóra i czy wszystkie ewentualne zmiany na skórze są związane z odmiennym stanem czy może są związane z jakimiś innymi czynnikami (np. chorobą). Masaż dla kobiet w ciąży może być wykonywany na stojąco tak jak w masażu ajurwedyjskim, na siedząco lub na leżąco (oczywiście wykluczając pozycje leżenia na brzuszku).

Ulga w dolegliwościach….

Masaż wspaniale rozluźnia napięte mięśnie, wzmacnia plecy i poprawia elastyczność mięśni brzucha, w ten sposób pomaga przygotować je do porodu. Dodatkowo zmniejsza ból pleców (najczęstszy w czasie ciąży), oraz ból w okolicy bioder. Stymuluje energie witalną, system odpornościowy oraz krążenie krwi i limfy (zmniejsza obrzęk nóg (kolan i kostek), poprawia, jakość snu, zmniejsza stres,(co podobno pomaga w lżejszym porodzie). Masaż redukuje także ryzyko powstawania rozstępów, (bo elastyczne i nawilżone ciało jest bardziej odporne na pojawianie się rozstępów).

Same wiecie, że przyszła mama ma taką przypadłość głaskania się po brzuszku ( ja też tak robiłam zanim jeszcze brzuszek zaczął być widoczny). Podobno jest to najbardziej instynktowny dotyk, który sprawia przyjemność mamie i dzidziusiowi, dlatego też w masażu prenatalnym masażysta wykorzystuje delikatne ruchy i masuje brzuszek przyszłej mamy poprawiając w ten sposób krążenie krwi w łożysku, a tym samym u dziecka. Korzyść z masażu brzucha odczuwa też oczywiście jego nosicielka, czyli mama, a mianowicie zwiększa perystaltykę jelit i wspomaga w wypróżnieniach. Ten etap masażu zaczyna się po 5 miesiącu ciąży i można go wykonywać do czasu, kiedy nie występuje ryzyko przedwczesnego porodu.

Po porodzie…

Warto korzystać z masaży także po porodzie, bo podczas noszenia i karmienia dziecka wcześniej nieużywane partie mięśni bardzo się napinają i przeciążają. Ja nie korzystałam z tego typu masaży, bo rzeczywiście zawsze jest coś ważniejszego od samej siebie i jeszcze do niedawna takie masaże nie były w Polsce specjalnie znane. Warto korzystać z takiej przyjemności na początku raz w tygodniu a potem raz w miesiącu. Nasz maluszek zyskuje w ten sposób bardziej zrelaksowaną mamę. Ale nie tylko o relaks tu chodzi, gdy skóra po porodzie staje się sucha i mało elastyczna może pozostać na niej dużo rozstępów, które będzie trudno zmniejszyć. Jeśli chcesz korzystać z masażu po porodzie pomoże ci to utrzymać skórę w lepszym nawilżeniu a tym samym łatwiej będzie się ona regenerowała i szybciej nabierze sprężystości i ładnego wyglądu z przed porodu.

Gdzie szukać specjalistów?

Miejsc, które proponują masaż prenatalny (dla kobiet w ciąży) jest wiele, ale nie wszystkie mają certyfikat wykonywania go dla tej specjalnej grupy kobiet w błogosławionym stanie. To też warto uzbroić się w cierpliwość. Aby znaleść taki salon i sprawdzić certyfikat masażysty należy przede wszystkim spytać znajomych czy nie mają kogoś do polecenia z doświadczeniem w tym właśnie masażu. Jeśli znajomi nie są w stanie pomóc, to warto zasięgnąć opinii o dobrym i sprawdzonym salonie w internecie. Ja znalazłam dla Was sprawdzone miejsce → Massage point (klik) .  Jest to salon, w którym dostępne są różne formy masażu (drenaż limfatyczny, masaż sportowy, odchudzający) w tym także masaż dla kobiet w ciąży z certyfikowanym personelem.

To ważne, aby na ciążowy masaż przyjść do miejsca profesjonalnego, bo nie ma nic gorszego jak przyjść na reksujący masaż, który ma pomóc rozluźnić się tobie i dziecku i czuć ciągłe wewnętrzne spięcie. Dlatego bardzo ważna jest wybór zaufanego i bezpiecznego salonu.

ada podpis mały

(Visited 1 672 times, 1 visits today)
0 Pogadały
0

Napewno też to polubisz !