Matka Profilaktyka, córka Cytologia.

Ada - 27 sierpnia 2015
cytologia-badaj -cię

Nie będę tu kłamała, jestem zła, cholernie zła na to, że kobiety nie szanują swojego zdrowia!, nie szanują i już!. Bo gdyby szanowały, zamiast kupna nowej szminki poświęciły by 15 minut i poszły na cytologię, zamiast spotkania z psiapsiułą i gadania o głupotach mogłyby umówić się na wspólne badanie. Mogły by, ale nie chcą! Dlaczego? Jeśli masz  do wyboru zaproszenie na bezpłatną cytologię bez skierowani i rejestracji, a w drugiej ręce zaproszenie do kina, to kurcze wybierzesz to drugie i pójdziesz na film, który nawet może ci się  nie podobać, bo przecież lubisz komedie romantyczne a tu grali horror. Ale to nic, bo to takie usprawiedliwienie siebie jest. Nie mogłam iść, bo byłam w kinie.Nie mogłam bo dzieci, nie mogłam bo praca, nie mogłam bo fryzjer. A na pytanie dlaczego nie chcesz iść? odpowiadasz ” A bo coś jeszcze wykryją i co, wole nie wiedzieć”

No ręce i cycki do kolan opadają! Kochana! czy Ty myślisz, że rak którego możesz w sobie nosić będzie czekał, że on sobie zrobi grafik, dobra poczekam bo moja nosicielka jeszcze nie jest gotowa się o mnie dowiedzieć. No nie!, nie poczeka! Nawet osoby, które badają się regularnie mogą zostać zaskoczone, a co dopiero ta która się nie bada?!.

Moja przyjaciółka, badała się regularnie. I któregoś dnia jak odebrałam od niej telefon, to aż mi wszystko w gardle stanęło. W cytologi wyszły bardzo złe wyniki-komórki patologicznie zmienione. Bardzo się denerwowałyśmy. Musiała zrobić dodatkowe badania, mnóstwo nerwów i czas. Ten cholerny czas, który nie ubłaganie płyną  nie da się go zatrzymać ani cofnąć. Była w grupę ryzyka ze względu ma mamę, która miała niegdyś raka szyjki macicy. Myślałyśmy o najgorszym, chociaż żadna nie rozmawiałyśmy o tym w prost. Badania przyszły, uff i kamień z serca, wszystko było dobrze. Ale nie musiało tak być, dzięki temu, że badała się regularnie można było szybko zareagować!.

Wiesz że co roku o raku szyjki macicy dowiaduje się  ponad 3200 kobiet z czego umiera blisko 1800. A mogły temu zapobiec, zwykłym, prostym i bezbolesnym badaniem – cytologią. Nie chce Was straszyć, tylko przestrzec. Rak nie czeka tylko atakuje i stare i młode i biedne i bogate. Jedyną opcją która może uratować ci życie jest właśnie Matka Profilaktyka i córka Cytologia.

Możesz uratować córkę.

Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego skutecznie zapobiega zakażeniom wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18. Te właśnie onkogenne typy tego wirusa (16 i 18) są odpowiedzialne za 70 procent przypadków raka szyjki macicy na świecie. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej szczepionka jest wskazana dla dzieci w wieku od 9 do 15 lat oraz kobiet w wieku od 16 do 26 lat w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zmianom przedrakowym szyjki macicy. [1]

A co z Tobą?

Ty matko korzystaj z profilaktyki. Cytologia raz na 6 miesięcy lub na  rok (według wskazań lekarza). To chyba nie taki duży wysiłek, za cenę życia, co?

Ja się badam, dołączysz?

Akcję zapoczątkowała wspaniała i kreatywna kobieta- położna, matka i blogerka ,Ania z bloga ANIELNO.PL. Dołącz do Nas i uratuj życie:)

 • Ja regularnie się badam. Mój syn nie wybaczyłby mi pewnie nigdy gdybym przez własne zaniedbanie zostawiła go

  • Moje dzieci pewnie mi też nie. Też oczywiście się badam. Myślę że ważne jest znaleźć dobrego ginekologa do którego ma się zaufanie.

 • Matko Zabawko

  Jestem całym sercem z tą akcją. Badam się, bo mam dla kogo żyć, bo chce żyć.

  • świetnie że jesteś świadomą kobietą bo w statystykach i ilości zachorowań w europie przodujemy niestety.

 • dzięki dzieciom od kilku lat systematycznie sie badań. Ale prawda jest że wiele z nas prędzej pójdzie na film do kina niż do ginekologa. Tak na marginesie wolę ginekologa od dentysty :)

  • No niestety i dlatego akcja jest bardzo ważna. Super że się badasz :) ja mam fajnego ginekologa i dentystę, ale zawsze odczuwam większy lęk idąc do tego drugiego.

 • Medyk

  Informacje błędne, szczepienie przeciwko rakowi szyjki macicy robi więcej złego niż dobrego, jestem studentką medycyny i osobiście nie polecam, a wręcz odradzam, zainteresowanych zapraszam do wpisania w Google co ta szczepionka wyrzadzila np w Stanach Zjednoczonych.

  • Rozumiem, nie zmienię jednak treści bo uważam że każdy ma prawo chociażby o tym wiedzieć. Ale dziękuję za komentarz z informacją z innej strony.