fbpx

Tatuaż w czasie laktacji ? Przydatne wskazówki i porady dla mam.

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

Być może wiesz a może i nie, że karmiąc piersią poddałam się zabiegowi tatuowania przedramienia i to jest spory tatuaż- Tak to ten na zdjęciu! A teraz powiesz, acha a jednak można! Odpowiedz brzmi – to zależy.

Po pierwsze i najważniejsze wytatuowałam sobie przedramię dopiero gdy Jacek już mało jadł (właściwie tylko w nocy) miał wtedy 1,5 roku. Mogłam odlać po zabiegu i wstrzymać się przez 10 godzin z niekarmieniem go. Więc to jest ważne aby twój maluszek nie był zbyt mały i nie jadł zbyt często żebyś mogła pozwolić sobie na dłuższą przerwę.

Mój ogranizm po tym czasie doszedł już kompletnie do formy, bo miałam unormowany cykl miesiączkowy. Co znaczy w moim przypadku, że poziom hormonów także się wyrównał. 

Znalazłam polecane i bezpieczne miejsce do wykonania tatuażu. Cały zabieg przeprowadzony było przy kilkunastokrotnych zdezynfekowaniu przedramienia. Tatuażystka miała na sobie cały czas rękawiczki ochronne, które także zmieniała kilka razy po kontakcie z moją skórą. 

Tatuażystka wyjmowała przy mnie świeże wkłady ( igły) do maszyny. Maszyna jak i fotel były specjalnie zabezpieczone i wydezynfekowana przed moim wejściem ( wiem bo przyszłam wcześniej i widziałam jak wszystko jest przygotowywane.) 

Przed zabiegiem jak i w jego trakcie zostałam poinformowana czego robić nie mogę a co powinnam. Nie mogłam brać aspiryny ( rozrzedza krew) Pić alkoholu, być chora, dotykać ręki w czasie tatuowania ( możliwość dostania się bakterii do tatuażu). Po tatuowaniu mój tatuaż został zabezpieczony tak zwaną „drugą skórą „ czyli bardzo cienką folią kupowanom w aptece na 4 dni, aby zminimalizować kontakt gojącego się miejsca z otoczeniem a tym samym z bakteriami. 

Nie powinnam po zabiegu pić alkoholu ( wiadomo nie piłam bo karmiłam ) bo wielogodzinne tatuowanie jest dla organizmu bardzo obciążające i może po min wystąpić gorączka i objawy grypopodobne dlatego też ja osobiście nie zalecam wykonywać tatuażu w co najmniej sześciu pierwszych miesiącach karmienia piersią. Ręka też bardzo boli do kilka dni po tatuowaniu( piecze, szczypie, robi się gorąca – uczucie jak dla mnie porównywalne do poparzenia skóry) W skórze powstaje stan zapalny, który się goi . Dlatego więc każde podnoszenie dziecka czy przystawanie do piersi mogłoby być utrudnione przy częstym karmieniu jeśli wybrałabyś tą okolicę. 

Tak więc podsumowując. Jeśli karmisz już co najmniej 6 miesięcy i twoje hormony już wracają do normy ( masz regularny okres) zmniejsza się ryzyko, że tatuaż wyjdzie w innych kolorach jak byś chciała, a twój organizm napewno lepiej zniesie tatuowanie i gojenie się rany. Wybieraj takie miejsca, które są polecane. Tatuażysta powinien przy Tobie zakładać nowe narzędzia do maszynki- to jedna z najważniejszych zasad bezpieczeństwa. 

Tatuażysta nie powinien dotykać twojego wytatuowanego miejsca swoją ręką bez rękawiczki, bo może przenieść bakterie. Powinnaś dostać wyraźne i szczegółowe wytyczne o tym jak dbać o tatuaż zwłaszcza w pierwszym tygodniu gojenia się rany to niezwykle ważny okres. Tatuaż goi się około dwóch tygodni, a kompletnie wygojony jest po trzech miesiącach. W tym czasie może się jeszcze łuszczyć, swędzieć, być nierówny ( miejscami pogrubiony) Mój też tak wyglądał co widać na zdjęciach. 

Kilka dni po wykonaniu tatuażu nie powinnaś jechać na wakacje i kąpać się w morzu, basenie czy chodzić na solarium lub długo się opalać, bo może to spowolnić procesy gojenia się ran lub spowodować zakażenie, które może być niebezpiecznie dla zdrowia. Przez pierwszy tydzień warto chronić tatuaż specjalną folią ochronną (drugą skórą), która izoluje gojącą się skórę przed mikroorganizmami chorobotwórczymi, gdy idziesz w miejsca gdzie lata wiele bakterii ( przedszkole, żłobek, szkoła, bawialnia dla dzieci, szpital). 

Dzień po wykonaniu tatuażu możesz czuć się zmęczona i chora oraz możesz dostać gorączki więc warto jest zadbać w tym czasie o dodatkową pomoc do dziecka ( dotyczy tatuaży dużych). Miejsce tatuażu piecze, szczypie i boli przez kilka dni co może utrudnić pewne czynności. Oczywiście to też kwestia wielkości tatuażu i miejsca. Małe tatuaże nie będą tak utrudniać funkcjonowania jak te duże czy bardzo duże. Moja ruchliwość ręki ( całe przedramię) znacznie utrudniało mi ruchy w tym jazdę samochodem przez kilka dni.

Piszę Tobie to wszystko żebyś zdawała sobie sprawę, co cię czeka i podjęła świadomą decyzję a najważniejszą z nich to sprawdzony salon tatuażu. W takim pierwszym z brzegu gdzie tatuażysta dopiero się uczy i nie ma doświadczenia lub po prostu nie dba o pewne zasady może spotkać cię np żółtaczka, zakażenie bakteryjne lub nieudana dziara a co za tym idzie szpital, leczenie lub smuteczek do końca życia, że dziarka nie wyszła. No chyba, że tatuaż zdecydujesz się usunąć ( laserem ) co jest bardzo bolesnym i długotrwałym procesem, mogą też powstać po tym zabiegu blizny. 

Co jest normalne po zrobieniu tatuażu ?

Pamiętaj, że po wykonaniu tatuażu masz ranę, więc tak właśnie trzeba to miejsce traktować. Przemywać codzienne ( 3-4 razy  octaniseptem) po okresie zdjęcia sztucznej skóry, myć delikatnym płynem do ciała lub mydłem i smarować np bepanthen do skóry atopowej. Tatuaż może cię szczypać, miejsce tatuowane może boleć ( ja porównałabym ten ból do poparzenia). Ból ten z dnia na dzień powinnaś słabnąć jeśli boli cię bardziej po tych kilku dniach a nie mniej też powinnaś iść się skonsultować.

tatuaż-podczas-karmienia-piersią
Tatuaż po 2 miesiącach może być jeszcze chropowaty, może się łuszczyć.
tatuaż-lisy
Najszybciej wygoił mi się czarny lisek (ten bez barwnika) jest też najbardziej gładki na skórze.

Z tatuażu do tygodnia może uwalniać się osocze ( przezroczysty lekko żółtawy płyn bez przykrego zapachu). Do dwóch tygodni może łuszczyć się skóra. Tatuaż może swędzieć dość intensywnie, ale dopóki jest to tylko swędzenie bez innych objawów jest to normalne (to objaw leczenia się skóry). Tatuaż całkowicie wygoić się może nawet po 3 miesiącach, ale standardowo złuszcza się i goi po około 2 tygodniach. 

Co powinno cię zaniepokoić po zrobieniu tatuażu?

Objawy, które powinny cię zaniepokoić to nieprzyjemny zapach z tatuażu ( prawdopodobieństwo dostania się bakterii w ranę) owrzodzenia tatuażu (otwarta rana, która się nie goi ). Sączenie się z tatuażu żółtego lub zielonego gęstego płynu ( zakażenie bakteryjne) bąble na skórze. Najlepiej wtedy skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem. Powiedz mu co było wykonywane, czym ( produkt, skład ) jak, i że karmisz piersią. Intensywne swędzenie może także oznaczać, że masz uczulenie na jakiś barwnik. 

Moja rada jest taka. Jeśli marzysz o tatuażu to odczekać co najmniej 6 mc karmienia piersią lub dłużej jeśli jeszcze często karmisz. Na początek wybierz mały tatuaż czarnobiały z możliwością pofarbowania go potem kolorem. Czarnobiały, nieduży tatuaż to mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia alergii na pigment. 

Gdy marzysz o kolorowym tatuażu to po wygojeniu tatuażu czarnobiałego możesz nanieść na niego kolor i sprawdzić jak reaguje skóra. Objawy reakcji alergicznej mogą być na początku trudne do wykrycia, bo może być nimi np; długotrwałe gojenie się rany, intensywny świąd, bardzo chropowata skóra w miejscu tatuażu itp. Najczęściej uczulają kolory czerwony, pomarańczowy, fioletowy, ale to oczywiście kwestia predyspozycji. 

tatauaż-podczas-laktacji
Tatuaż po 2 miesiącach od wykonania

Po wygojeniu się tatuażu czyli po jakiś 2 tygodniach możesz już stosować kosmetyki nawilżająco-natłuszczające pomagające w zabezpieczeniu tatuażu przed słońcem i przed jego szybkim blaknięciem. Oczywiście może być to zwykły krem nawilżający lub krem z filtrem uv, ale specjalistyczne kosmetyki dobrej jakości na tatuaż posiadają wszystkie te cechy w jednym kremie czyli: nawilżają, natłuszczają, pomagają w regeneracji naskórka i łagodzeniu podrażnień, powodują, że kolory są bardziej wyraźne i zabezpieczają przed słońcem. Moim ulubionym jest krem Reprintic, który dostałam od koleżanki. Stosuje się go 1 raz dziennie. Na moje przedramię wystarczy ilość kremu wielkość ziarenka grochu więc jest też wydajny.

Przeciwwskazania  podstawowe (czyli kiedy na zabieg nie możesz iść) 

  • Uczulenie na barwnik
  • Wcześniejsze epizody alergiczne na dany produkt/ markę- skonsultuj się i wybierz inny. 
  • infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe miejsca wykonywanego.
  • Ogólne złe samopoczucie i choroba.
  • Wysoka gorączka
  • Choroby skóry
  • Picie alkoholu tego samego dnia
  • Branie tabletek rozrzedzających krew np. polopiryna, aspiryna tego samego dnia.
  • Ciąża
  • Bliznowce ( przerośnięte blizny, które mogą utworzyć się po różnych zabiegach także po tatuażu) 
  • Cukrzyca ( skonsultuj się z lekarzem) 
  • Problemy z tarczycą ( skontaktuj się z lekarzem) 
  • Nowotwór, rak skóry. Jeśli jest wyleczony to skonsultuj się z lekarzem.

Ten wpis jest malusieńkim wycinkiem z ebooka, który tworzę : “Kosmetyczny niezbędnik dla mam karmiących piersią”. Wpis daje jednak tobie możliwość poznania schematu, którym się posługuję opisując inne zabiegi, także kosmetyczne (włosy, oczy, brwi, rzęsty na twarz i ciało, dłonie i paznokcie).

instagram-kosmetomamakosmetomama-na-ytfacebook-kosmetomama

(Visited 8 083 times, 1 visits today)
0 Pogadały
1

Napewno też to polubisz !