fbpx

Skuteczne zabiegi wspomagające modelowanie sylwetki na lato!

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

Co jakiś czas kosmetyczny świat wprowadza nowe zabiegi modelujące sylwetkę. Tym razem są to zogniskowane fale ultradźwiękowe oraz działanie zimnem na tkankę tłuszczową. Czy skuteczne? Podobno tak…Dzisiaj Tobie je przybliżę, abyś mogła przygotować się na LATO!

Masaż

 

Wg A. Zborowskiego „masaż (…) jest metodą leczenia fizykalnego zewnętrznych
i wewnętrznych objawów chorobowych, a w wielu przypadkach przyczyn chorobowych. Polega na mechanicznym drażnieniu tkanek. Wywiera pośredni i bezpośredni wpływ na organizm”.
 

 

Masaż pomaga także we wnikaniu substancji aktywnych w naskórek, podczas masażu poprawia się mikrokrążenie, wpływa on także korzystnie na zmniejszenie obrzęków oraz pomaga w modelowaniu sylwetki. W zależności od wskazań, może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Masaż, wraz z zabiegami, ma na celu także poprawienie psychofizycznego stanu pacjenta. Można zastosować go także w terapii wspomagającej modelowanie sylwetki u osób z nadwaga, ponieważ w sposób pośredni działa, usuwając magazynowaną wodę z tkanek i w ten sposób pośrednio wyszczupla.

Nadużyciem byłoby napisać, że masaż działa odchudzająco, ale w sposób pośredni pomaga w usuwaniu tłuszczu z organizmu poprzez stymulację krążenia, układu limfatycznego i regulację procesów metabolicznych w tkankach. Należy podkreślić, że niezależnie od metody masażu (manualnie / aparatura) może mieć ona charakter wspomagający, ale, przy wielu zaletach, nie spowoduje znacznej utraty kilogramów .

Masaże: ciśnieniowy i endodermalny działają na wcześniej opisanych zasadach, ale wykonuje się je za pomocą aparatury specjalnie przystosowanej do tego celu.

Masaż ciśnieniowy to tak zwana presoterapia. W tej metodzie wykorzystuje się sprężone powietrze w komorach materiałowych, które przy odpowiednio dobranym ucisku działają na zasadzie drenażu limfatycznego, przetłaczając zalegająca w tkankach limfę. Metoda ta najczęściej jest stosowana na dolnych partiach ciała oraz na centralne części ciała przy nadwadze, cellulicie oraz wspomagająco po zabiegach liposukcji tkanki tłuszczowej metodą chirurgiczną.

 W masażu endodermalnym wykorzystuje się specjalną głowicę, która posiada kontrolowaną moc próżniową oraz głowice z rolką, które nawijają i rozwijają „zassaną” wcześniej skórę. Zabieg można wykonywać na całym ciele w specjalnym kombinezonie, który chroni przed uszkodzeniem tkanek i ułatwia przemieszczanie się głowicy. Głowice prowadzi się po skórze wzdłuż włókien kolagenowych i elastynowych we wszystkich kierunkach, aż do wywołania efektu przekrwienia skóry. Wskazaniami do zabiegu na ciele są skóra atroficzna, cellulit i nadwaga.

 

Elektrostymulacja

 

Elektrostymulacja jest zabiegiem leczniczym i polega na drażnieniu zakończeń czuciowych skóry oraz na powodowaniu skurczu mięśni.

W kosmetologii stosuje się ją do modelowania sylwetki i poprawy siły mięśni. W tym zabiegu wykorzystuje się prąd zmienny impulsowy w celu pobudzenia mięśnia do skurczu. Mięśnie kurczą się i rozluźniają, poprawiając tym samym krążenie krwi w tkankach. Zabieg można wykonywać metoda labilną  – przemieszczając elektrody po danej partii ciała wzdłuż ułożenia mięśni lub metodą stabilną umieszczając elektrody w jednym opracowywanym miejscu, np. na udach. Elektrostymulację stosuje się również w zabiegach mających na celu zmniejszenie tkanki tłuszczowej u osób z niewielką, lokalną nadwagą (np. na karku, udach, brzuchu) oraz modelowaniu ciała i twarzy u osób o prawidłowej masie ciała. Stosuje się ją także do zabiegów wzmacniających mięśnie, np. proste brzucha oraz w redukcji cellulitu.

 

Lipokawitacja ultradzwiękowa

 

Istotą ultradźwięków jest przekazywanie tkankom energii mechanicznej. Na komórki i tkanki działają rozciągające i ściskające siły działające zgodnie z kierunkiem rozchodzenia się fal i w ten sposób dochodzi do mikromasażu tkanek.

W kosmetologii i fizjoterapii do redukcji tkanki tłuszczowej stosuje się zogniskowane fale ultradźwiękowe. Operując specjalną głowicą, wytwarzającą fale o znacznym natężeniu, selektywnie zmniejszamy ilość tkanki tłuszczowej w miejscu działania, na skutek uszkodzenia błon adypocytów – komórek tłuszczowych. W ten sposób duża dawka energii zostaje dostarczona do przestrzeni w podskórnej warstwie tłuszczu, nie niszcząc przy tym okolicznych tkanek. Zabieg może być alternatywą dla chirurgicznego usuwania tkanki tłuszczowej u osób, których stan zdrowia lub lęk nie pozwalają na wykonanie zabiegu liposukcji.

Dotychczasowe badania USG klientów po takich zabiegach wykazują zmniejszenie tkanki tłuszczowej w okolicy poddanej zabiegowi. Badacze sugerują, że uwolnione z uszkodzonych adypocytów triglicerydy są szybko metabolizowane przy udziale lipazy lipoproteinowej do glicerolu i wolnych kwasów tłuszczowych przez procesy metaboliczne zachodzące w warunkach fizjologicznych. Wolne kwasy tłuszczowe wiążą się z albuminami, z którymi są transportowane do wątroby lub wykorzystywane jako źródło energii. Pozostałe uszkodzone struktury komórek tłuszczowych są niszczone drogą fizjologicznej fagocytozy.

Metoda ta działa głównie u osób z prawidłowa masą ciała o lokalnym nagromadzeniu się tkanki tłuszczowej lub u osób z lekką nadwagą. Nie jest skuteczna przy otyłości, ponieważ ilość nagromadzonej tkanki tłuszczowej uniemożliwia wykonanie tego zabiegu w sposób efektywny.

  Kriolipoliza



Krioterapia to metoda wykorzystywania zimna i jego działania na tkanki do wspomagania leczenia różnych schorzeń. W kosmetologii wykorzystuje się ją do poprawy drenażu limfatycznego i od niedawna do redukcji tkanki tłuszczowej.

Kriolipoliza została odkryta w roku 2011 r. w USA przez dr med. D. Mansteina i dr med. R.R Andersona. Udowodnili oni, że tkanka tłuszczowa jest bardziej wrażliwa na zimno niż tkanki ją otaczające. Metoda ta umożliwia zamrażanie tkanki tłuszczowej (od +5 do -15 st. C.), co pozwala wykonywać zabieg do rzeźbienia ciała i redukcji tkanki tłuszczowej u osób z nadwagą miejscową. Zabieg ten jest nieinwazyjny, schładza i zamraża tkankę tłuszczową bez uszkodzenia tkanek otaczających w celu wywołania lipolizy, czyli rozpadu komórek tłuszczowych. Głowica chłodząca zostaje przyłożona do wcześniej ustalonego obszaru ciała, w celu pobrania energii z leżącej pod spodem tkanki tłuszczowej. Zamrożone komórki tłuszczowe przechodzą apoptozę (kontrolowaną śmierć komórki) i stopniowo są usuwane, w wyniku, czego grubość warstwy tłuszczowej maleje.

Poprzez działania zimnem uwalniane są cytokiny i inne mediatory stanu zapalnego. Komórki zapalne stopniowo trawią komórki tłuszczowe objęte zabiegiem w ciągu miesięcy po zabiegu. Lipidy z komórek tłuszczowych są powoli uwalniane i przekształcane na energię lub transportowane do innych organów i tam rozkładane.

Wymienione metody mogą wspomóc modelowanie sylwetki u osób o prawidłowej masie ciała, z nadwagą oraz nadwagą zlokalizowaną (brzuch, biodra, uda itp.) lub posłużyć zmniejszeniu widoczności cellulitu. Należy także pamiętać, że wiele z wymienionych metod ma bezwzględne przeciwwskazania dotyczące stanu zdrowia, o które trzeba się dowiedzieć przed wykonaniem zabiegu.

Nie jestem w stanie napisać wam Tak to działa! biegnijcie i poddawajcie się zabiegom, nie próbowałam ich na sobie. Specjaliści jednak mówią, że zabiegi te są skuteczne muszą być jednak robione w serii i wspomagane aktywnym trybem życia i zdrowym żywieniem.

Masaże te i zabiegi mogą być wykonywane przez mamykobiety karmiące piersią, nie zalecam natomiast wykonywania ich w pobliżu piersi. Zabiegi są przeciwwskazane dla kobiet w ciąży ponieważ zabiegi te łącza się  najczęściej z głębokim rozgrzaniem tkanki podskórnej i skóry lub z użyciem aparatury kosmetycznej. Z tego powodu kobieta w ciąży nie może z nich korzystać, bo wiąże się to z niebezpieczeństwem wcześniejszego porodu lub poronienia.

Jeśli jesteś w ciąży a chcesz skorzystać z masażu relaksacyjnego zapoznaj się moim wpisem na temat masażu prenatalnego inne zabiegi z których możesz korzystać w czasie karmienia piersią i ciąży znajdziesz tu:

 

 

(Visited 2 459 times, 1 visits today)
5 komentarzy
0

Napewno też to polubisz !