fbpx

Kosmetyki do opalania Mustela bebe- skład i moja opinia.

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

Na początku czerwca byłam z dziećmi na wakacjach we Włoszech. Pogoda piękna prawie zawsze 28 ºC, zero chmurek i delikatny wiatr. Czyli idealne warunki na długie “przesiadywanie” na plaży z dziećmi oraz pluskanie się w wodzie. Idealne też warunki żeby się spalić na słońcu, bo wiatr chłodzi i nie czuć słońca, a woda odbijająca promieniowanie UV powoduje, że skóra zwłaszcza dziecka spala się momentalnie (promieniowanie UVA). Najgorsze jednak przychodzi wieczorem, bo nagrzana skóra oraz opalenizna czy też poparzenia skóry przez promieniowanie UVB ujawnia się dopiero po kilku do kilkunastu godzin po zejściu ze słońca.

Nam jednak udało się uniknąć poparzeń słonecznych, bo smarowałam dzieci kremem z filtrem 50 + na twarz i ciele oraz przestrzegałam kilku ważnych zasad żeby bezpiecznie korzystać ze słońca. Oto te zasady:

  • Nasmaruj siebie kremem z filtrem (od SPF 15 średnia ochrona do SPF 50 wysoka ochrona ) w zależności od karnacji i potrzeb. Dziecko najlepiej kremem z filtrem ( od SPF 30 do SPF 50 +). Latem przed wyjściem na długi spacer, plażę, wycieczkę w góry.
  • Smaruj siebie i dziecko po każdej dłuższej kąpieli w wodzie. Nie ma kosmetyków niezmywalnych. Każdy po dłuższym kontakcie z wodą po prostu się zmywa. Najpierw wytrzyj skórę ręcznikiem, potem nasmaruj. Nie nakładaj kremu na mokrą skórę, bo jak pewnie zauważyłaś rozrzedza się w ten sposób kosmetyk i będzie on mniej skuteczny.
  • Używaj kremu zgodnie z zaleceniem producenta. Ważna jest ilość aplikowanego kremu oraz czas jaki kosmetyk na skórze pozostaje. Najczęściej producent zaleca dosmarowanie kremu raz na 2 godziny. Krem wyciera  się o ręcznik i ubrania dlatego warto powtarzać tą czynność regularnie zwłaszcza w miejscach najbardziej narażonych na poparzenie : twarz (nos i uszy też), plecy (kark).
  • Ogranicz w miarę możliwości wychodzenie z dziećmi na dwór (plażę) czy kąpiele w godzinach najbardziej intensywnego słońca, czyli między 11:00 a 14:00. Niektóre źródła podają godziny między 12:00 a 15:00.
  • Ważne jest picie dużej ilości wody, bo organizm bardzo szybko się odwadnia zwłaszcza dziecka ( bóle głowy, zawroty głowy, mdłości, niechęć do jedzenia i picia, gorączka)
  • Chroń głowę swoją i dziecka (zwłaszcza w godzinach największego skłońca) oraz zakładajcie okulary przeciwsłoneczne kupione w optyku lub w sprawdzonym sklepie. Nigdy na bazarze. Takie bazarowe okulary nie posiadają filtra UV i mogą powodować wady wzroku.
  • Zwłaszcza w pierwszych dniach wakacji zakładaj dzieciom na plaże ubrania i kostiumy ze specjalnego materiału nieprzepuszczającego promieni UV. Chronią one najbardziej wrażliwe cześci ciała zwłaszcza w wodzie. Takie ubrania dostępne są w dużych sklepach sportowych.
kosmetyki-do-opalania-dla-dzieci-mustela-bebe

Tak, moje dzieci na tym zdjęciu nie mają ani czapek na głowach, ani okularów, ani nawet specjalnych ubranek. Na zdjęciu jest godzina 9:00 i niestety tego dnia nie było najcieplej co widać po nadchodzących chmurach ;)

KILKA FAKTÓW O KREMACH Z FILTREM UV

  • Nie bój się smarować dziecka ani siebie grubą warstwą kremu z filtrem, w obawie przed niedoborami witaminy D3. Zdrowa skóra wytwarza prawidłowy poziom witaminy D3 już w ciągu 15-30 minut. A kremy z filtrem nie zabezpieczają skóry w 100% tak więc jej synteza nie jest zaburzona.
  • Kosmetyki posiadać mogą w swoim składzie filtry organiczne (chemiczne) lub mineralne (fizyczne)  lub mieszane organiczno-mineralne
  • Nowoczesne filtry kosmetyczne są całkowicie nierozpuszczalne co pozwala im utrzymać się na powierzchni naskórka.
  • Kosmetyki z filtrem należy stosować zgodnie z zaleceniami (ilość aplikowanego produktu i częstotliwość aplikacji itp.) Tylko wtedy  krem będzie działał w pełni skutecznie.1
  • Wszystkie filtry UV w kosmetykach stosuje się w ograniczonych ilościach, regulowanych przepisami prawa.
  • Według PZPK “Nie istnieje górna granica „bezpiecznego” SPF. Im wyższy SPF, tym preparat zapewnia lepszą ochronę przed promieniami UV. Wszystkie filtry dozwolone do stosowania w kosmetykach, stosowane w dozwolonych stężeniach są bezpieczne, a każdy kosmetyk przeciwsłoneczny przed wprowadzeniem do obrotu przechodzi ocenę bezpieczeństwa i szereg badań, przede wszystkim badania skuteczności ochrony (poprzez wyznaczenie współczynników SPF i UVA-PF). Jakość, a więc także bezpieczeństwo produktów ochrony przeciwsłonecznej zależy w dużej mierze od jakości zastosowanych filtrów UV. Filtr dobrej jakości jest fotostabilny i nie wykazuje działania fototoksycznego (…) Dlatego nie jest zalecane kupowanie produktów niewiadomego pochodzenia, jeśli nie mamy pewności, czy oferowane produkty są oryginalne i legalnie sprzedawane.”2

Listę filtrów UV stosowanych w kosmetykach w Unii Europejskiej (opracowano na podstawie Aneksu VI do Rozporządzenia nr 1223/2009/WE dotyczącego produktów kosmetycznych) znajdziesz na stronie PZPK “Uwaga słońce” kilk tu O bezpieczeństwie filtrów w kosmetykach możesz poczytać w tym wpisie “Filtry UV w kosmetykach dla dzieci. Fakty i mity. Bezpieczeństwo stosowania.

Niektóre źródła nie zalecają używania tych filtrów UV u dzieci , kobiet w ciąży i karmiących piersią :Etylhexyl Methoxycinnamate (Octylmethoxycinnamate), Benzophenone-3, Benzophenone-4 Methylbenzylidene Camphor, Octyl Dimethyl PABA, Homosalate, Dimethyl PABA. Natomiast są one wpisane na listę dozwolonych filtrów do stosowania w kosmetykach (w ograniczonej ilości) .

To jaką wybierzesz ochronę, w pełni mineralną czy organiczną lub mieszaną pozostawiam Tobie. Najważniejsze jest aby dobrać produkt do swojej i dziecka skóry oraz do waszych potrzeb i wymagań. Ja przez dwa tygodnie na wakacjach testowałam kosmetyki do opalania i po opalaniu dla dzieci Mustela bebe i chciałabym się z Tobą podzielić swoimi spostrzeżeniami.

 RECENZJA KOSMETYKÓW DO OPALANIA I PO OPALANIU MUSTELA BEBE  

Do przetestowania wybrałam trzy produkty. Dwa kosmetyki do opalania i jeden kosmetyk po opalaniu dla dzieci. Przetestowałam krem ( SPF 30 i SPF 50 +) na 6 letniej Zosi, 4 letniej Helce i na niespełna rocznym Jacku w naturalnych warunkach. Czyli gdy dzieci się bawiły na plaży i w wodzie.

Kosmetyki Mustela posiadają mieszane filtry (organiczno-mineralne). Oprócz stabilnych filtrów kosmetycznych, posiadają Persea Gratissima (Avocado) Oil , chroniony patentem kompleks roślinny na bazie awokado oraz witaminy E o działaniu przeciwutleniającym. Olejek z awokado zawarty w kosmetykach wzmacnia barierę skórną i ogranicza odparowywanie wody z powierzchni skóry. Kremy nie zawierają nanocząsteczek. Nie zawierają też fenoksyetanolu i parabenów. Mogą stosować tą serię także kobiety w ciąży i karmiące piersią.

mustela-recenzja-kosmetyków -mstela-bebe-mleczka-przeciwsłonecznego

Spray przeciwsłoneczny SPF 50+ Mustela bebe do ciała

Krem nie pachnie i nie posiada koloru. To dobrze bo zmniejsza się tu ryzyko alergii i podrażnień. Posiada stabilne filtry zabezpieczające przed promieniowaniem UVB (faktor SPF 50+), a także UVA. Krem zawiera 86% składników pochodzenia naturalnego, co dla wielu mam jest ważne. Krem ma fajną konsystencję bo z jednej strony jest lekki i łatwo go nałożyć a z drugie po chwili staje się gęsty więc nie “zsuwa” się ze skóry podczas smarowania i zostaje na niej dłużej. Natomiast trzeba go dosmarować tak jak każdy inny krem po długiej kąpieli w wodzie.

Krem jest tu zaproponowany w tubie z pompką w formie sprayu. Przyznaje na początku było to dla mnie zaskoczenie, ale po chwili się do niego przyzwyczaiłam i jego użytkowanie stało się dla mniej i dla dzieci bardzo łatwe, bo produkt działa w każdej pozycji, dzięki czemu łatwiej jest z niego korzystać i smarować dzieci. Starsze dzieciaki też chętnie z niego korzystały same, bo jest łatwy w obsłudze (bez nakrętek, zamykanych tubek ).Tubka rodzinna – 200 ml. Starczyła nam na 3 dzieci na 2 tygodnie stosowania zgodnie z zaleceniem producenta czyli po każdej kąpieli w wodzie i co 2 godziny.

Skład
Aqua (Water), Coco-Caprylate/Caprate, Caprylic/Capric Triglyceride, Dicaprylyl Carbonate, Glycerin, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Lauryl Glucoside, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Ethylhexyl Triazone, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Titanium Dioxide, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Pentylene Glycol, Potassium Cetyl Phosphate, Stearalkonium Hectorite, Tocopherol, Glyceryl Caprylate, Sodium Hydroxide, Dehydroacetic Acid, Alumina, Xanthan Gum, Jojoba Esters, Propylene Carbonate, Persea Gratissima (Avocado) Fruit Extract.

+rozsmarowanie /aplikacja

łatwość użycia

+ wielkość opakowania

+wydajność

+stabilne filtry uv (organiczne i mineralne)

-/+ cena (dość drogi/ dobry stosunek jakości do ceny)

Mleczko przeciwsłoneczne SPF 50+ do twarzy

Posiada stabilne filtry zabezpieczające przed promieniowaniem UVB (faktor SPF 50+), a także UVA. Krem zawiera 86% składników pochodzenia naturalnego. Mleczko posiada lekką konsystencję, która łatwo rozprowadzała się na buziakach moich dzieci. Skóra nie była po nałożeniu mleczka biała, ale lekko się kleiła. Kosmetyk nie pachnie i nie jest kolorowy. Jest całkiem wydajny jak na tubkę 40 ml.  Starczył nam na 2 tygodnie używania. Pompka od mleczka co dla mnie ważnie, nie zacinała się w trakcie użytkowania. Bo nic bardziej nie denerwuję matki jak cudem zapędzone dzieci do smarowania i krem którego nie można wydobyć z opakowania.

Skład : Aqua (Water), Coco-Caprylate/Caprate, Caprylic/Capric Triglyceride, Dicaprylyl Carbonate, Glycerin, Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate, Lauryl Glucoside, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Ethylhexyl Triazone, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, Titanium Dioxide, Bis-Ethylhexyloxyphenol Methoxyphenyl Triazine, Pentylene Glycol, Potassium Cetyl Phosphate, Stearalkonium Hectorite, Tocopherol, Glyceryl Caprylate, Sodium Hydroxide, Dehydroacetic Acid, Alumina, Xanthan Gum, Jojoba Esters, Propylene Carbonate, Persea Gratissima (Avocado) Fruit Extract.

+rozsmarowanieaplikacja

+wydajność

+łatwość użycia

+stabilne filtry uv (organiczne i mineralne)

-/+ cena (dość drogi/dobry stosunek jakości do ceny)

małe opakowanie

Nawilżająco kojące mleczko po opalaniu

Po opalaniu należy zmyć ze skóry krem z filtrem i nałożyć krem nawilżający lub nawilżająco-kojący w zależności od potrzeb. Ten krem zawiera 88 % składników pochodzenia naturalnego. W tym olejek z jojoby (Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil), który nawilża i natłuszcza skórę, masło cupuaçu (Theobroma Grandiflorum Seed Butter): naturalne roślinne masło, które jest źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych o intensywnie nawilżającym działaniu oraz naturalny składnik Avocado Perseose® olej z avokado, który wzmacnia barierę ochronną oraz zachowuje bogactwo komórkowe skóry. Niestety w tym kosmetyku jest nisko w składzie.

Zawiera też olej mineralny, który nie wszystkie mamy lubią, ja uważam, że nie ma w nim nic złego gdyż jest przebadany, stabilny i bezpieczny, ale decyzje pozostawiam Tobie. Jeśli natomiast nie lubisz olejów mineralnych w kremach, po opalaniu polecam ten krem : Odżywcze mleczko do ciała z Cold Cream Mustela bebe polecany przez mamy. Ma naprawdę niezły skład (95% składników pochodzenia naturalnego). Ma lekką konsystencję , ładnie pchnie oraz nie pozostawia tłustej warstwy i szybko się wchłania.

Krem po opalaniu, bo nie nazwałabym tego sprayem, ma to samo fajne rozwiązanie z pompką na tubce, która działa w każdej pozycji. Kosmetyk ma lekką i przyjemną konsystencję. Łatwo się rozprowadza na skórze i nie zostawia tłustej warstwy. Pachnie w moim odczuciu kwiatowo-cytrynowo. To zapach trudny do zidentyfikowania, ale przyjemny.

Skład nawilżająco kojącego mleczka po opalaniu
Aqua (Water), Trilaureth-4 Phosphate, Butylene Glycol, Dicaprylyl Carbonate, Paraffinum Liquidum / Mineral Oil / Huile minérale, Pentaerythrityl Tetraethylhexanoate, 1,2-Hexanediol, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Theobroma Grandiflorum Seed Butter, Parfum (Fragrance), Glyceryl Caprylate, Carbomer, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Xanthan Gum, Sodium Hydroxide, Citric Acid, Persea Gratissima (Avocado) Fruit Extract.

+konsystencja

+rozprowadzanie

+wielkość tuby/aplikacja

+składniki (olej jojoba i masło cupuaçu) dość wysoko w składzie.

składniki (Avocado Perseose nisko w składzie)

cena (drogi)

Tak więc podsumowując. Wakacje się udały, bo dzieci nie były ani chore, ani poparzone przez słońce. Kosmetyki do opalania warte polecenia ze stabilnymi filtrami UVA I UVB polecane dla dzieci. Więcej o nich na stronie producenta Mustela klik tu. A ja Tobie życzę miłych i spokojnych wakacji.


źródło:

  1. Kosmopedia.org Strona PZPK
  2.  www.uwaganaslonce.pl
  3. Marie-Claude Martini “Kosmetologia i farmakologia skóry” Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

koemstomama-blog-kosmetologiczno-parentingowy

(Visited 3 161 times, 1 visits today)
0 Pogadały
0

Napewno też to polubisz !