1,3K
Czyli “blee” w samochodzie…
Moja starsza córka na szczęście jej nie ma i nie przeszkadza jej jazda samochodem, wręcz lubi jeździć swoim „brum brumem”. Jeśli chodzi o młodszą to jeszcze nie wiem bo choroba lokomocyjna podobno ujawnia się wtedy gdy dziecko zmienia fotelik i zaczyna jeździć przodem. Objawy choroby lokomocyjnej to nudności, bladość skóry, wymioty.
Leki:
Do tych najbardziej znanych należy: Aviomarin (dimenhydrinat)-niektórzy rodzice go nie lubią bo dziecko jest po nim osowiałe a inni go kochają bo dziecko śpi przez całą drogę.
Działanie
Działa przeciwwymiotnie poprzez oddziaływanie na błędnik oraz na ośrodek wymiotny w rdzeniu przedłużonym. Działa na układ nerwowy (upośledzenie sprawności psychofizycznej), wykazuje działanie przeciwuczuleniowe i rozkurczowe.
Zastosowanie
W chorobie lokomocyjnej (morskiej, lotniczej, samochodowej, kolejowej), w nudnościach i wymiotach.
Przeciwwskazania
Nie należy go stosować podczas ciąży i laktacji, nie można go też stosować u dzieci do 5 r. ż. Pamiętajmy też żeby lek nie “wylegiwał” się na słońcu, bo to może spowodować, że albo nie będzie działał albo wręcz stanie się szkodliwy dla młodego użytkownika.
Działania niepożądane aviomarinu
Uczucie ospałości i zmęczenia, zawroty głowy, wysychanie błony śluzowej jamy ustnej, rzadko objawy alergiczne.
Co zamiast?
Alternatywą dla Aviomarinu są preparaty zawierające wyciąg lub sproszkowane kłącze imbiru (Zingiberis rhizoma), które pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa żółciopędnie i łagodzi mdłości.
Preparaty
-
Avioplant (kłącze imbiru) – kapsułki
-
Avioplant Junior (kłącze imbiru) – kapsułki
-
Lokomotiv A (kłącze imbiru) – kapsułki
-
Zingibir (kłącze imbiru) – tabletki
Opaski na nudności
Opracowując ten temat „pogrzebałam” trochę w internecie i znalazłam ciekawe niefarmakologiczne rozwiązanie, które opiera się na chińskiej medycynie a mianowicie na akupresurze. Opaska przeciw nudnością. Można zakładać ją dzieciom od 3 r.ż oraz dorosłym z takimi dolegliwościami. Stosowanie opasek jest według producenta bezpieczne, skuteczne, bezbolesne. Nie powoduje także żadnych skutków ubocznych jak ospałość, senność czy suchości w ustach, które mogą wystąpić po tradycyjnych środkach na chorobę lokomocyjną. Opaska nie uczula i działa szybko (po 2-5 minutach). Sama jej jeszcze nie przetestowałam, bo nie mam na kim.Kupić ją można oczywiście w aptekach. Więcej informacji znajdziecie TU.
(Visited 400 times, 1 visits today)