fbpx

Jestem w ciąży czy mogę iść na zabieg do kosmetyczki? Karmię piersią, jaki zabieg mogę wykonać? To dwa pytania na które odpowiadam najczęściej w wiadomościach prywatnych. Postanowiłam więc rozpocząć cykl, który chociaż w małej części rozwieje Wasze wątpliwości. Chciałabym się podzielić z Wami moją wiedzą w tej dziedzinie oraz doświadczeniami, które zdobyłam podczas pracy z klientkami.

Czy mogę iść na zabieg będąc w ciąży?

Możesz. Oczywiście jest wiele zabiegów, które możesz wykonać w tym okresie. Musisz wziąć jednak pod uwagę to, że skóra w ciąży często nie “działa” tak samo jak dotychczas, więc moje zalecenie jest takie, aby indywidualnie podejść do każdego zabiegu. Musisz pamiętać, że kondycja skóry w ciąży jest inna, przyjmowanie leków czy suplementów diety oraz zmiany hormonalne także wpływają na końcowy efekt zabiegu i ewentualnie wystąpienie efektów niepożądanych. Mam tu na myśli większe zaczerwienienie, podrażnienie skóry, zmiany zapalne na skórze (krostki) przebarwienia itp. Nie jest zalecane używanie wszelkich urządzeń aparaturowych w czasie zabiegu, bo nie ma żadnych badań odnośnie wpływu aparatury zabiegowej (elektrostymulacja, RF, laser, IPL, itp.) na dziecko w macicy. Zdecydowanie lepiej wybierać zabiegi relaksujące, masaże dla kobiet w ciąży oraz nawilżające.

Jeśli już w ciąży nie jesteś, a karmisz piersią to możesz korzystać z wielu zabiegów, także z użyciem aparatury. Nie zagrozi to w żaden sposób dziecku. Pamiętaj jednak, że w czasie kp Twoja skóra również pod wpływem hormonów może działać inaczej niż zwykle. Kondycja skóry oraz zażywane suplementy diety, zmiana pigmentacji skóry także może wpłynąć na końcowy efekt zabiegu. Co znaczy tylko tyle, abyś uważała lub wstrzymała się w tym czasie z zabiegami intensywnie złuszczającymi albo głębiej działającymi na skórę (peelingi, lasery, IPL, fale radiowe). Ale wszystko zależy indywidualnie od każdej skóry.

Przed pierwszą wizytą

To bardzo ważny punkt. Gwarantem dobrze i bezpiecznie przeprowadzonego zabiegu jest personel i miejsce do którego zdecydowałaś się iść. Najlepiej idź do salonu, który znasz lub popytaj koleżanek czy nie znają takiego miejsca. Możesz tez sama zrobić rekonesans danego salonu i personelu. Nie wstydź się pytać o kwalifikacje, to ważne abyś czuła się komfortowo. Dobrym rozwiązaniem jest też konsultacja kosmetyczna przed pierwszym zabiegiem. Na tej podstawie możesz także określić kompetencje osoby, która ma zrobić Ci zabieg. Jest także coraz więcej salonów specjalizujących się w zabiegach tylko dla kobiet w ciąży, to też warto sprawdzić. Ale oczywiście to musi być indywidualna decyzja każdej kobiety czy iść do salonu czy nie. Ja nie chodziłam, ale nie dlatego, że nie chciałam. Pierwszą ciążę miałam zagrożoną i miałam bardzo duże mdłości, więc relaks tego typu odpadał.

Wywiad kosmetyczny – obowiązkowy punkt wizyty.

Powinien być częścią każdej wizyty, a zwłaszcza takiej gdy kobieta jest w ciąży lub gdy karmi piersią. W takim wywiadzie kosmetyczka/kosmetolog powinna wypytać o różne szczegóły dotyczące zdrowia, pielęgnacji, przebiegu ciąży, alergiach, przebytych chorobach, o karmienie piersią oraz o przyjmowane leki itp. Na podstawie takiego wywiadu można daną osobę zdyskwalifikować do danego zabiegu lub wybrać inny odpowiadający klientce. Jeśli kosmetyczka nie przeprowadzi z Tobą takiego wywiadu lepiej opuścić takie miejsce, bo to nie jest bezpieczne i profesjonalne chyba, że znasz ten salon, kosmetyczka zna Ciebie a Ty znasz ją. Pewnie wie o Tobie dużo, ale jeśli nie spyta, powiedz jej wtedy, że karmisz piersią lub jesteś w ciąży zanim zabieg się rozpocznie. Każdy zabieg ma swoje przeciwwskazania, o których powinnaś zostać poinformowana przed jego wyborem i rozpoczęciem.

Przykładowe pytania, które powinny znaleźć się w wywiadzie kosmetycznym gdy jesteś w ciąży:

Czy jest Pani w ciąży? (kosmetyczka spyta o to jeśli ciąża nie jest jeszcze widoczna)
W którym trymestrze?
Czy ciąża nie jest zagrożona?
Czy jest Pani wrażliwa na zapachy?
Czy jest Pani na coś uczulona?
Czy przyjmuje Pani jakieś lekarstwa?
Czy choruje Pani na jakieś choroby przewlekłe?
Czy korzystała Pani w ciąży z zabiegów kosmetycznych?
Jakie to były zabiegi?
Czy wystąpiły jakieś niepożądane skutki zabiegów?


Miej na uwadze, że porady zawarte w tych cyklach dotyczą zdrowej ciąży bez powikłań, jeśli stan ciężarnej lub jej dziecka jest zagrożony nie zalecam wykonywania żadnych zabiegów. Porady te traktuj jako wskazówkę i dopasuj je do swojej kondycji, stanu zdrowia i upodobań, a w razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem. Jeśli pomimo braku przeciwwskazań do zabiegu masz jeszcze jakieś wątpliwości możesz udać się po dodatkowe informacje do pediatry, ginekologa, doradcy laktacyjnego lub napisz do mnie (kosmetomama@gmail.com). Taka wizyta powinna rozwiać Twoje wątpliwości. Mama, która nie karmi piersią może wykonywać wszystkie zabiegi jeśli nie ma innych przeciwwskazań zdrowotnych do ich wykonywania.

Ten cykl będzie pełny ciekawiej wiedzy więc jeśli chcesz być na bierząco dołącz do mojej grupy Mam na facebooku kosmetomama ( klik)

Nie masz czasu komentować ? Daj mi znać, że się Tobie podoba . Zostaw gwiazdki ;)
5/5
ebooks-dla-mam-karmiących

"Kosmetyczny niezbędnik dla przyszłych mam i mam karmiących.twarz"Zobacz!

To kompendium wiedzy dla każdej przyszłej mamy, kobiety starającej się o dziecko lub dla Ciebie gdy niedawno urodziłaś. Jest tam wiedza ogólna z zakresu kosmetyki ale także szczegółowe porady kosmetyczne, dozwolone zabiegi, składy oraz pielęgnacja w tym okresie. 

(Visited 2 968 times, 1 visits today)

Napewno też to polubisz !