fbpx

Leki których nie powinnaś podawać dziecku.

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama
 

Leki nie zalecane u niemowląt i małych dzieci

U dzieci, zwłaszcza u noworodków i niemowląt, łatwiej niż u dorosłych można doprowadzić do przedawkowania leków. Istnieją różne wzory i sposoby obliczania dawek u maluszków, żaden jednak nie uwzględnia wszystkich różnic fizjologicznych organizmu dziecka i człowieka dorosłego, które w istotny sposób warunkują reakcje organizmu na lek. Obliczenia dawek leków dla dzieci stosuje się w zależności od wieku lub w stosunku do masy ciała.

Niemowlęta do 3 miesiąca życia posiadają słabo rozwinięty zmysł smaku, a bardzo silny odruch ssania, w związku z tym najbardziej precyzyjnym sposobem podania leku jest podanie go kroplomierzem lub strzykawką. Dla starszych dzieci ( od 2 r.ż) leki, witaminy mogą być podawane w formie tabletek do ssania. Dzieci powyżej 5 r.ż mogą dostać lekarstwo lub/i witaminy w formie np. gumy do żucia. Jeśli dziecko wymiotuje i nie może przyjąć lekarstwa zalecane jest podanie czopka (czopków nie należy dzielić).Należy zawsze pamiętać i zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu preparatów podawanych miejscowo na skórę, ponieważ u małych dzieci następuje większe wchłanianie ich do krwioobiegu.

kwas acetylosalicylowy i pochodne

Nie powinno się podawać takich lekarstw do 12 r.ż, szczególnie podczas infekcji –grypa, ospa wietrzna, przeziębienie z uwagi na możliwość wystąpienia ostrej niewydolności wątroby (zespół Reya’a). Jeśli zostaną podane w starszym wieku i u dziecka wystąpi ból brzucha lub krwawienie z nosa nalży niezwłocznie przestać je podawać i skontaktować się z lekarzem.

sulfonamidy (np. Biseptol)

Nie powinno podawać się wcześniakom i noworodkom oraz niemowlętom do 3 miesiąca życia. Jeśli w trakcie leczenie starszych dzieci wystąpi wysypka skórna, należy skontaktować się lekarzem.

antybiotyki, zwłaszcza z grupy tetracyklin (np. Tetracyclinum, Tetralysal, Doxycyclinum, Doxyratio M)

Nie należy ich podawać dzieciom poniżej 12 roku życia, ze względu na możliwość tworzenia kompleksów tetracyklinowo-wapniowo-fosforanowych, powodujących szarawo-brunatne, niekiedy brunatno-czerwone trwałe przebarwienia zębów, niedorozwój szkliwa i ich większą podatność na próchnicę oraz zahamowanie wzrostu kości.

antybiotyki z grupy fluorochinolonów (np. Ciprofloksacyna, Norfloksacyna, Ofloksacyna)

Nie zalecane w leczeniu zakażeń u dzieci i młodzieży do 16 roku życia, ponieważ hamują wzrost młodzieńczej chrząstki stawowej. Jedynym wskazaniem do stosowania chinolonów u dzieci są zakażenia w przebiegu zwłóknienia torbielowatego oraz zakażenia wywołane szczepami bakteryjnymi opornymi na wszystkie inne antybiotyki.

(Visited 770 times, 1 visits today)
0 Pogadały
0

Napewno też to polubisz !