fbpx

Mała encyklopedia AZS. Przyczyny powstawania, przebieg, pielęgnacja oraz polecane kosmetyki.

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

AZS już pewnie każdy z Was słyszał o tym skrócie. AZS to inaczej atopowe zapalenie skóry. Jest to najczęściej występująca choroba alergiczna skóry. Czy tylko mi wydaje się, że w dzisiejszych czasach występuje ono częściej, bo nasze środowisko jest coraz bardzie zanieczyszczone? Notabene przez samych nas.

 

Przyczyny powstawania AZS

 

AZS oczywiście nie jest chorobą, która niedawno się ujawniła, ale dopiero od niedawna wiadomo co może ją powodować- środowisko, drażniące sub. chemiczne, alergie pokarmowe i wziewne, czynniki klimatyczne i genetyczne.

Skóra z AZS nie funkcjonuje tak jak skóra zdrowa. Jej ochronna warstwa hydrolipidowa jest niekompletny. Komórki naskórek nie przylegają ścisło do siebie tylko są luźno ułożone, a cement miedzy komórkowy (spoiwo łączące komórki razem) nie wypełnia szczelnie przestrzeni międzykomórkowych. To wszystko powoduje, że szkodliwe czynniki zewnętrzne znacznie łatwiej dostają się do głębszych warstw skóry i powodują podrażnienia.

skora

źródło zdjęcia: www.demsa.pl

Przebieg AZS w skrócie. Trzy fazy.

 

AZS może pojawić się w każdym wieku, lub trwać przez całe życie z fazami w których się zaostrza i łagodnieje. Są trzy umowne fazy.

1. Okres niemowlęcy ( od 6 m. ż do 2 lat) Pierwsze niepokojące zmiany występują głównie na twarzy, szyi i tułowiu. Skóra staje się sucha, szorstka i swędząca. Pojawiają się na niej grudki, strupki i nadżerki (ranki).

2. Okres późno dziecięcy (3-11 lat) W tym stadium zmiany mogą obejmować ręce i  stopy (grzbiet), zgięcia łokci i podkolanowych, a także mogą występować wokół nadgarstków i kostek. Zmiany mają charakter grudek, ale także występuję pogrubienie skóry.

3. Okres młodzieńczy i dorosły ( od okresu dojrzewania). W tym stadium okresy złagodzenia choroby przeplatają się z jej zaostrzeniem.  Grudki, suchość i pogrubienie skóry, zaczerwienienie i świąt występuję najczęściej na twarzy, na ramionach, na kończynach w tym na dłoniach i stopach.

Gdy masz atopowe zapalenie skóry, skórę bardzo suchą lub wrażliwą unikaj długich gorących kąpieli (Wiem ja też bardzo lubię). Drażniących środków myjących i mydeł, alergenów na które wiesz, że jesteś uczulony, promieniu UV, zadymionych pomieszczeń, klimatyzacji.

Pielęgnacja kosmetyczna skóry z AZS

 

Rzetelna i skuteczna pielęgnacja skóry jest bardzo ważnym czynnikiem  w tej alergii, bo dzięki temu skóra mniej swędzi, piecze i mniej się przesusza. Podstawą pielęgnacji w  AZS jest bowiem nawilżanie skóry, odbudowa płaszcza hydrolipidowego i nie dopuszczanie do przesuszenia.

Kosmetyki dla takie skóry powinny być hypoalergiczne,  nie powinny posiadać barwników ani środków zapachowy raz mocnych konserwantów. Nie wszystkie kosmetyki będą się sprawdzać na wszystkich skórach, ale postępowanie według tego klucza ułatwi wybór odpowiedniego produktu. Oczywiście producenci podpowiadają co kupić. Na wielu kosmetykach do tej skóry znajdziesz oznaczenia-Topic, Atopic, AZS, skóra wrażliwa, skóra atopowa, skóra bardzo sucha.

Pielęgnacja skóry z AZS powinna być kompletna. Czyli do kąpieli powinno wybierać się produkty, które nie wymywają lipidów w skórze nie posiadają SLS (drażniące spc). Produkty do mycia (kąpieli, pod prysznic) powinny także pomagać w odbudowie płaszcza hydrolipidowego skóry. Następnym etapem powinno być nawilżenie skóry najlepiej od razu po wyjściu z wanny/prysznica. Osuszeniu jej ręcznikiem ale nie tarcie i nałożenie kremu.

Taka skóra od razu po kąpieli lepiej “chłonie” produkty i lepiej zatrzymuję wodę w naskórku. Do tego powinno używać się równie  specjalnych do tych skór kosmetyków. One bowiem nie tylko zatrzymują wodę, ale natłuszczają i nawilżają skórę  przez, co zmniejszają swędzenie i suchość skóry.

Nie wolno zapominać, że o twarz w AZS trzeba dbać tak samo jak o resztę ciała. Skóra twarzy często jest bardzo sucha i łatwo ulega podrażnieniu i jest tak jak dłonie najczęściej wystawiana na promieniowanie UV i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne.

DEMSA TOPIC dermokosmetyki do skóry z AZS dla dorosłych i dla dzieci.

 

Proponuję dla skóry atopowej, bardzo suchej, wrażliwej spróbować kosmetyki DEMSA TOPIC. Można je stosować  już u dzieci od 6 m.ż oraz u dorosłych. Co znacznie ułatwia pielęgnację, gdy więcej niż jeden członek rodziny ma AZS. Kosmetyki te są hipoalengiczne. Nie mają w swoim składzie parabenów i SLS,  sterydów, substancji zapachowych oraz barwników. Co powoduję, że są delikatne dla skóry. Skład kosmetyków oparty jest na naturalnych wyciągach roślinnych: Portulaka pospolita, rabarpar dłoniasty, uśpian różnolisty, selernicę, tarczycę bajkalską, lukrecję oraz orzechoweic myjący. Dodatkowo kosmetyki te posiadają wszystkie wymienione wyżej funkcje, czyli:

  • odbudowują barierę ochronną naskórka,
  • nawilżają i natłuszczają suchej skóry,
  • przynoszą natychmiastową ulgę swędzącej i podrażnionej skórze atopowej,
  • łagodzą zaczerwienienie i pieczenie skóry,
  • skutecznie łagodzą swędzenie.

Przetestowałam wszystkie wymienione w poście kosmetyki do skóry z AZS. Są to kosmetyki nie tylko dla osób z atopowym zapaleniem skóry, ale także dla tych które mają skórę suchą, bardzo suchą oraz wrażliwą. Dlatego po mimo tego, że ani ja, ani moje dzieci nie posiadają skóry z AZS, zgodziłam się na przeprowadzenie testów, a dlaczego? Bo ja jak i moje dzieci mamy skórę suchą a miejscami nawet bardzo suchą i te kosmetyki pomogły nam w nawilżeniu skóry.

Zosia ma ma także miejsca które po kąpieli w wannie w porze zimowej bardzo ją swędzą. Helka natomiast ma często szorstką buźkę. Produkty DEMSA z linii TOPIC. Pomogły mi w codziennej pielęgnacji dziecięcej skóry. Nasza pielęgnacja wyglądała tak:

Rano :

Rano po ściągnięciu dzieciom piżam, dogonieniu dzieci i zmienieniu Helce pampersa smaruję dziewczynki (wtedy gdy skóra jest sucha) kremem do ciała DEMSA. Krem ma gęstą konsystencję, ale dość szybko się wchłania. Dzięki temu mogę szybko założyć dziewczynką ubrania do przedszkola i te do chodzenia po domu.

DEMSA-krem-do-ciała

DEMSA TOPIC. Linia do skóry z AZS. Krem do ciała.

Wieczorem:

W okresie jesienno- zimowym na pielęgnację potrzebujemy więcej czasu niż w lato. Zosia i Helka kąpią się najpierw w preparacie do mycia DEMSA, A potem po wytarciu skóry są smarowane intensywnym balsamem łagodzącym swędzenie. Preparat do mycia ma konsystencje i kolor lekko gęstego miodu. Trochę trudno wydostać go z opakowania, ale za to konsystencja szybko ulega zmianie w kontakcie z wodą. Preparat jest przeznaczony do kąpieli w wanie. Wtedy wylewam go prosto z opakowania do wody (tworzy lekką piankę) lub nakładam go na zwilżone dłonie, lekko rozsmarowuję i nanoszę na skórę. Tak właśnie robię, gdyż korzystam z produktu pod prysznicem.

Demsa-płyn-do-kąpieli

DEMSA TOPIC. Linia do skóry z AZS. Preparat do mycia

Intensywny balsam łagodzący swędzenie DEMSA to jeden z moich ulubionych kosmetyków, które do tej pory testowałam. Podbił moje serce niesamowicie lekką konsystencją oraz wrażeniami sensorycznymi po nałożeniu go na skórę. Skóra bardzo szybko robi się miękka, gładka i delikatna.Przestaje swędzieć i się ściągać. Ja używam go głównie do rąk, a dzieciom serwuję na całe ciało po kąpieli. Bardzo szybko się “wchłania”. Bardzo go lubimy!

demsa-kosmetyki-dla-dzieci-z-AZS

DEMSA TOPIC. Linia do skóry z AZS. Krem do twarzy. Intensywny balsam łagodzący swędzenie.

Ostatnim kosmetykiem, którego używamy po kąpieli jest krem do twarzy DEMSA.  Nakładam go sobie na noc dla lepszego nawilżenia skóry a dziewczynką na dzień i na noc. Niebawem nie będę używała kremu na dzień dla dzieci, ponieważ jego konsystencja jest za lekka na zimowe mrozy. Ja używam go głównie wieczorem, bo rano używam kremu matującego. Mam cerę mieszaną. Aczkolwiek jak skóra danego dni potrzebuje więcej nawilżenia to nakładam go również na dzień. Po 60 sekundach nie czuć go na skórze i można nałożyć spokojnie makijaż.

ada podpis mały

(Visited 1 015 times, 1 visits today)
11 komentarzy
0

Napewno też to polubisz !