fbpx

Mocne paznokcie. Co im szkodzi? Czego unikać by je mieć?

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama
Każda z Nas chciałby mieć piękne, twarde i długie paznokcie, bo jest to piękny dodatek do zadbanej kobiety. Tysiące wzorów, naklejek i kolorów. Coraz to nowe metody przedłużania i utwardzania paznokci. Na szablonie, na tpipsie, hybrydy itp. A gdzie w tym wszystkim są nasze paznokcie? Czy wszystko co nakładamy na nie jest tak samo zdrowe ?

 

O paznokciach słów kilka

 

W skład paznokci wchodzą macierz, blaszka i łoże paznokcia oraz zrośnięta z nim tkanka okołopaznokciowa. Paznokcie rosną przez cały czas, szybciej u rąk niż u nóg. Średni dobowy przyrost płytki paznokciowej kciuka wynosi 0,1 mm / dobę, natomiast tempo wzrostu paznokcia zależy od wieku i pory roku.  Latem obserwuje się szybszy wzrost płytek niż zimą. Dlatego lato jest dobrą porą na regenerację płytki paznokcia  za pomocą odżywek np: sally hansen.

 

 Czym powinien charakteryzować dobry lakier?

 

Dobry lakier to taki, który nie tylko dobrze trzyma się płytki, ale co ważne nie penetruje w głąb niej i jest bezpieczny. Dlaczego? Bo martwy paznokieć znajduje się na żywym podłożu i styka się ze skórą. Lakiery zwykle w swoim składzie zawiera:
  • Nitrocellulose-substancja tworząca warstwę lakieru,
  • Żywica poliestrowa- dodatkowy składnik tworzący warstwę lakieru,
  • Izopropanol, rozpuszczalnik, który ułatwia rozpuszczenie nitrocelulozy,
  • Camphor-kamfora, plastyfikator,
  • Bentonite-Bentonit, zagęstnik, nadaje odpowiednią konsystencję i powoduje, że lakier nie spływa,
  • Ethyl Acetate(octan etylu), Butyl Acetate(octan butylu)- rozpuszczalniki, umożliwiają rozprowadzenie lakieru na paznokciu, po nałożeniu lakieru odparowują.
  • CI 40820, CI 774901-Barwniki i pigmenty.
Dlaczego paznokcie stają się miękkie i łamliwe?

 

Tu przyczyn może być kilka. Nieodpowiednia dieta, palenie papierosów, choroby ( np łuszczyca, grzybica paznokci, choroby tarczycy) oraz nieodpowiednia pielęgnacja paznokci. Złej jakości zmywacz, czyli taki który w swoim składzie posiada tylko aceton, który wymywa lipidy i wysusza płytkę a nie zawiera np: olejku rycynowego, który powoduję uzupełnienie wymytych lipidów w płytce paznokcia. Zrywanie i zdrapywanie lakieru lub manicure hybrydowego, obgryzanie paznokci, to wszystko powoduje rozdwajanie się płytki i łamanie paznokci. Nie powinno się też bardzo mocno wycinać skórek, bo może to spowodować uszkodzenie macierzy paznokcia i może on później rosnąć pofalowany lub być osłabiony. Częste nakładanie i zdejmowanie paznokcie akrylowych czy żelowych także bardzo ścieńcza płytkę bo, aby je zdjąć trzeba je spiłować, to powoduje naruszenie struktury płytki paznokcie, dlatego jeśli masz słabe paznokcie a koniecznie chcesz je upiększyć wybierz manicure hybrydowy. Codzienna praca przy detergentach codziennego użytku (do mycia kuchni, łazienek itp) , także bardzo niekorzystnie wpływa na twardość paznokci i bardzo je wysusza. Przede wszystkim trzeba pracować w rękawiczkach ochronnych. Ja też nie lubię, ale do płytki i na dłonie nie dostają się wtedy drażniące substancje z detergentów.

 

Co zrobić by wzmocnić paznokcie?

 

Odpowiednia dieta to podstawa, gdy masz zbilansowaną dietę a paznokcie dalej się łamią można wspomóc się suplementami na wzmocnienie płytki paznokcia, wcierać w paznokcie olejki i odżywki oraz zakupić dobrej jakości odżywkę do paznokci. Wiele różnych odżywek posiada w swojej ofercie bardzo dobrze wszystkim miłośniczkom paznokci znana firma sally hansen na każdy rodzaj problemów  (łamliwość,wolny wzrost itp). Należy wybierać dobre jakościowo odżywki, będą droższe, ale będziesz pewna, że nie nakładasz sobie czegoś co ci dodatkowo zaszkodzi na płytkę. Odżywki zawierają w swoich składach najczęściej olejki,  które nawilżają paznokieć i stymulują do wzrostu. Samo to, że masz na sobie warstwę odżywki wzmacnia już płytkę paznokcia i chroni przed urazami mechanicznymi co na pewno pomaga w jego zapuszczaniu.
Wiele Pani stosuję metodę hybrydowego manicuru do zwiększenia trwałości lakierów i samej płytki. Trzeba jednak pamiętać, że hybrydę zdejmuję się w specjalny sposób i nie wolno ją zrywać z paznokci bo w ten sposób bardzo niszczymy płytkę.

 

Macie swoje sposoby na zapuszczanie paznokci i ulubione odżywki, lub lakiery?

 

Niniejszy post jest postem sponsorowanym. 
(Visited 1 499 times, 1 visits today)
13 komentarzy
0

Napewno też to polubisz !