fbpx

Peelingi chemiczne i enzymatyczne w czasie karmienia piersią i w ciąży.

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama
 Może to absolutnie logiczne, a może nie, dlatego też tłumaczę jak działają peelingi chemiczne. Czy warto się ich bać ? Czy można je stosować teraz w czasie karmienia piersią ? A w ciąży ?

Peelingami chemicznymi nazywamy te peelingi, które działają na skórę nie w sposób mechaniczny ( nie pocierasz go żeby osiągnąć efekt starcia martwej warstwy naskórka), a następuje to po przez reakcję chemiczną z naskórkiem. Martwa warstwa naskórka ( przy peelingach bardzo powierzchownych) zostaje najczęściej rozpuszczona dlatego też nie widać jej na skórze po zabiegu a skóra właściwie natychmiast jest jaśniejsze i wygładzona. Przy peelingach głębokich ( nie wolno ich wykonywać w tym okresie) skóra jeszcze przez kilka tygodni się łuszczy i odnawia.

Mówimy dziś o peelingach bardzo powierzchownych i powierzchownych te stosować możesz. Do tych peelingów chemicznych zaliczają się m.in kwasy AHA, BHA ( to te najbardziej podstawowe z tej grupy), witaminę C i peelingi enzymatyczne. Inne kwasy także możemy do nich zaliczyć, ale o nich nie mówimy bo stosuje się je głównie w kosmetologi profesjonalnej lub medycynie estetycznej a tych w tym czasie stosować nie można ( peelingi średniogłębokie i głębokie).

Peelingi enzymatyczne w kosmetykach drogeryjnych czy u kosmetyczki działają tak jak np kwasy na zasadzie rozpuszczania naskórka, ale nie mają w składzie kwasów rozpuszczających naskórek. Jeśli nie kwasem to czym ? Rozpuszczają naskórek enzymami. Mogą być to enzymy pozyskiwane z np. roślin: papai , ananasa. Nakładamy je na skórę i po chwili zaczynają działać.

Czasem kosmetyczki łączą metody macheniczne i chemiczne tak jak np. Peeling enzymatyczny, który jest dodatkowo intensywnie pocierany ( peeling gomage) lub kwasy są łączone z mikrodermabrazja dla lepszego efektu przy bliznach po trądzikowych czy przebarwieniach.

Peelingi enzymatyczne są delikatne i dlatego można stosować je do praktycznie wszystkich cer które są zdrowe i nie posiadają innych przeciwwskazań, ale najlepiej się sprawdzają przy cerach wrażliwych, naczyniowych i suchych oraz podczas ciąży i kamienia piersią gdy masz skórę wrażliwą.

Peeling chemiczny to -kwasy ( migdałowy, glikolowy, mlekowy,
cytrynowy) inci , Glicolic Acid, Maic Acid, Lactic Acid,Citric Acid to kwasy, których możesz używać w kosmetykach drogeryjnych a także kwas azelainowy oraz kwas salicylowy. Te kwasy w zależności do wskazań są dla skóry trądzikowej po suchą.

❌Nie wskazany podczas kp i ciąży jest za to kwas salicylowy (Salicylic Acid) bo może przenikać do krwiobiegu. Jeśli natomiast ten kwas jest w składzie w ostatnich linijkach to znaczy, że jest go bardzo mało i jest on użyty jako regulator ph – nie jest niebezpieczny.

W peelingach drogeryjnych większość producentów deklaruje, że kwas salicylowy, który jest użyty w ich produktach dociera tylko do martwiej warstwy naskórka, ale jako że kwas ten ma małe zwinne cząsteczki lepiej unikać go w dużej ilości w ciąży i podczas karmienia piersią.

Peelingiem chemicznym można też nazwać witaminę C bo w dużym stężeniu złuszcza także naskórek. Dobrze sprawdza się przy cerze szarej, suchej i z przebarwieniami może być stosowany w ciąży i podczas karmienia piersią.

Pamiętaj jeśli wykonujesz peeling kwasowy lub witaminą C w lecie zawsze nakładaj potem krem z filtrem 30-50 spf ) lub kosmetyk kolorowy z filtrem żeby uniknąć przebarwień, które w ciąży są dość częste pisałam o nich tu

Peelingi kwasowe, enzymatyczne oraz z witaminą C mogą poszczypywać swędzieć możesz czuć lekkie gorąco na twarzy , skóra może być lekko ciepła. Swędzenie lub pieczenie czy uczucie lekkiego gorąca jest normalne o ile utrzymuje się krótko i zmniejsza się jego intensywność po kilku minutach od nałożenia. Jeśli pieczenie czy swędzenie się nasila musisz zmyć kosmetyk chłodną wodą, bo najprawdopodobniej wystąpiło u ciebie podrażnienie skóry

Przeciwwskazania do tych peelingów.

  • Skaleczenia, rany w miejscu wykonywania zabiegu
  • Infekcje wirusowe ( np opryszczka), grzybiczne, bakteryjne -w obszarze miejsca peelingowanego.
  • Choroby przebiegające z temperaturą ( dotyczy peelingu całego ciała)
  • Zagrożona ciąża,
  • Wyjazd w przeciągu kilku dni w bardzo nasłonecznione miejsce
  • Nowotwory skóry
  • skóra z ropnym trądzikiem ( nie wolno wykonywać peelingów mechanicznych)

Peelingi bardzo powierzchowne tu wymienione możesz stosować w czasie ciąży i podczas karmienia piersią, o ile nie posiadasz innych przeciwwskazań. W razie wątpliwości skontaktuj się ze swoim lekarzem  lub / i napisz do mnie pytania.kosmetomama@gmail.com

(Visited 4 149 times, 1 visits today)
0 Pogadały
0

Napewno też to polubisz !