fbpx

Na rynku dostępnych jest wiele płynów micelarnych, wiele z nich ma podobne składniki aktywne, jednak niezbędnymi składnikami każdego płynu micelarnego są woda i Jedna lub więcej substancji powierzchniowo czynnych (surfactants).

Surfektanty, czyli substancje powierzchniowo czynne, to interesujące molekuły. Są to użyteczne cząsteczki, które posiadają hydrofilową głowicę przyciągającą wodę (odpychającą olej) oraz lipofilowy ogonek przyciągający oleje i tłuszcze (odpychający wodę).

MICELE-W-KOSMETYKACHNormalnie olej i woda odpychają się nawzajem, więc starają się unikać kontaktu. Oznacza to, że olej nie rozpuszcza się w wodzie (co zauważysz, jeśli kiedykolwiek próbowałeś myć oleistą naczynie), a zamiast tego utrzymuje się na powierzchni.

Kiedy dodaje się surfaktanty do oleistego naczynia i potem szoruje się je wodą, pomagają one rozbić olej na kropelki (kropelki emulsyjne). Otaczają olej i “ukrywają” go przed wodą, pozwalając mu być usuniętym i umytej powierzchni.

Surfactanty są kluczowymi składnikami wody micelarnej, a także detergentów, mydła, żelu pod prysznic, płynu do mycia twarzy, szamponu i innych produktów. Znajdziesz je także w produktach emulsyjnych takich jak kremy nawilżające i majonez, które powodują utrzymanie razem oleju i wody.

Wróćmy więc do wody micelarnej. Gdy do wody dodaje się wystarczającą ilość surfaktantu (więcej niż tzw. krytyczne stężenie miceli, CMC), molekuły surfaktantu tworzą skupiska zwane micelami.

Te micelle to kuliste układy cząsteczek surfaktantu, z ogonkami skierowanymi do środka i główkami zwróconymi na zewnątrz – oznacza to, że hydrofobowe ogonki są chronione przed wodą przez hydrofilowe główki.

Niektóre marki wód micelarnych zawierają substancje oleiste, takie jak Day Away Micellar Beauty Water marki Nu Skin, które zawierają substancje nawilżające. W tych produktach substancja oleista znajdzie się w środku miceli, podobnie jak w kropli emulsyjnej.

Micelle nie są związane w jedną cząsteczkę, co oznacza, że łatwo się przemieszczają. Jeśli wodę micelarną wyleje się na płatek bawełniany, na przykład, micele przemieszczą się tak, że główki przylepiają się do bawełny (zrobionej z celulozy, która jest hydrofilowa), a ogonki wystają .To oznacza, że na płatku bawełnianym pozostaje ładna warstwa oleista, idealna do czyszczenia twarzy na koniec dnia.

Tak w uproszczeniu wygląda proces używania płynu micelarnego : 

jak-zmywać-twarz-micelami

Kiedy zmywasz makijaż płatkiem bawełnianym, warstwa hydrofobowych ogonków wchłania oleisty makijaż. Ponieważ to tylko jedna warstwa ogonków, może być konieczne użycie kilku płatków, jeśli nosisz gruby makijaż lub masz bardzo tłustą skórę. Jeśli nie spłuczesz twarzy po użyciu wody micelarnej, istnieje ryzyko, że na twarzy pozostaną resztki wody micelarnej.

To prowadzi do jednego z najczęstszych pytań, które mi zadawane są: Czy po użyciu wody micelarnej trzeba spłukać twarz?

Niestety, odpowiedź na to pytanie jest niezobowiązująca i niezadowalająca: “zależy”.

Woda micelarna zawiera łagodne surfaktanty, a surfaktanty mogą zakłócać strukturę skóry – na przykład, lauryl siarczan sodu to silny drażniący środek. Ale nie wszystkie surfaktanty są takie same.

Niektórzy  ludzie nie znoszą na swojej skórze żadnego laurylu siarczanu sodu, podczas gdy inni mogą go używać codziennie przez lata bez żadnych problemów, niektórzy ludzie będą bardziej tolerować surfaktanty w wodzie micelarnej niż inni. Aby sprawić, że będzie to jeszcze bardziej skomplikowane, różne wody micelarne używają różnych surfaktantów o różnych potencjałach drażniących.

Jeśli twoja skóra staje się sucha lub swędzi po użyciu wody micelarnej, zdecydowanie polecam spłukanie jej po użyciu.

*Płyn micelarny Day Away Micellar Beauty Water marki Nu Skin, który był wymieniony w tekście zawiera łagodne surfaktanty dzięki temu można stosować go do każdej cery, jest też stowrzony tak abyś nie musiała go zmywać.Produkt ten możesz zamówić np. u mnie w super cenie dla stałych klientek. Daj mi znać na Facebooku lub instagramie @kosmetomama lub zostaw informacje na blogu z informacją  że interesuje cię ten produkt a wrócę do ciebie z ofertą. 

 

źródła : 

Wong M. Fact-check: What is micellar water and how does it work? An Update. Lab Muffin Beauty Science. January 2, 2023. Accessed September 11, 2023. https://labmuffin.com/fact-check-what-is-micellar-water-and-how-does-it-work-an-update/

(Visited 120 times, 1 visits today)
0 Pogadały
1

Napewno też to polubisz !