fbpx

Przenikanie składników aktywnych w kosmetykach. Jak i kiedy ?

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

To, czy składniki kosmetyku będą przenikały do głębszych warstw naskórka i wspierały Twoją skórę albo jej szkodziły (przy złym dobrze składników lub niewłaściwym używaniu), zależy od kilku czynników i to nie jest tak że wszytsko przedostaje się do środka skóry. TO BZDURY niezgodne z prawiami chemi i fizyki. 

No jak słyszę, że wszystko co  jest zawarte w składzie kosmetyku przenika do środka to mam ochotę zdjąć buta i chuknąć między oczy! O tym czy składnik będzie wnikał w ogóle i w jakim stopniu, jest związane z wieloma czynnikami. Mówiąc o przenikaniu składników aktywnych w kosmetykach mówimy zawsze o warstwach naskórka  : 

Wielkość cząsteczki – jeśli cząsteczka jest duża, nie wniknie w naskórek. Mówimy wtedy o cząsteczkach filmotwórczych osadzających się na naskórku. Takiej dużej cząsteczki  NIE DA SIĘ wtłoczyć w naskórek. 

Długość – im dłuższa i bardziej rozgałęziona cząsteczka, tym trudniej jej wniknąć w naskórek. Są sposoby aby cząsteczkę “porościnać” i zmniejszyć jej długość ale to i tak nie gwarantuje, że cząsteczka dotrze tam gdzie chcemy. 

Charakter chemiczny cząsteczki – czyli czy cząsteczka jest hydrofilowa (bardziej lubi się z wodą), czy z tłuszczem (jest lipofilowa). Cząsteczki lubiące wodę najczęściej są lekkie i po chwili odparowują z naskórka; te tłuszczowe albo osadzają się na naskórku, albo w niego wnikają, ale i to nie jest takie proste bo warstwy naszego naskórka mają w sobie i wodę i tłuszcz. 

Zamknięcie w mini  kapsułkach ( np w liposomach) ułatwia i pomaga w dostarczaniu skłaników aktywnych w głąb NASKÓRKA ale nie jest to też droga prosta i łatwa. Wygląda jak labirynt i niewiele dostaje się tam gdzie faktycznie powinno czyli do głąbszych warstw naskórka. Mowimy to  kilku procentach z tego co jest w kosmetyku. 

Ważna jest również Twoja skóra, czyli: czy skóra jest dobrze nawodniona, czy jej bariera wodno-tłuszczowa jest nienaruszona ani chorobowo zmieniona. Jeżeli skóra jest zdrowa, substancje aktywne zawarte w kosmetyku lepiej wchłaniają się w warstwę rogową naskórka. Jeśli skóra jest zmieniona chorobowo lub bariera skóry została naruszona, do naskórka mogą dostać się inne substancje – niekoniecznie takie, których sobie życzysz. 

Skóra z naruszoną warstwą wodno-tłuszczową (wodno-lipidową) chłonie kurz, pył, brud i staje się bardziej podrażniona, podatna na alergie i stany zapalne. Z kolei skóra sucha znacznie słabiej wchłania substancje czynne. Nawet przy zdrowej skórze (naskórku) przenikanie zarówno dobrych, jak i “złych” substancji jest utrudnione, bo chroni ją kilka warstw naskórka. To dlatego producenci świata beauty wymyślają coraz to nowe aparaty, które pomogą dobrym składnikom aktywnym wniknąć głębiej w naskórek. 

Składniki w kosmetykach są tak skomponowane przez producentów i regulowane przez prawo, że nie mogą dostawać się do krwiobiegu. W praktyce, jak napisałam wyżej, wiele zależy od zdrowia naszej skóry. W dermatologii, farmakologii i medycynie te same substancje, które są zawarte w kosmetykach, docierają już znacznie głębiej nawet do skóry właściwej. Dlaczego? Bo mają większe stężenie i inną drogę podania. Przed każdym zabiegiem tego typu trzeba skonsultować się z lekarzem. I tylko lekarz powinien wykonywać takie zabiegi. 

 

Więcej o tym jak działają kosmetyki, jak je wprowadzać i dobierć do rodzaju skóry znajdziesz tu zobacz grafikę : 

ebook-dla-mam

"Kosmetyczny niezbędnik dla przyszłych mam i mam karmiących" ZOBACZ

Wiedza ogólna z zakresu kosmetologii ( rodzajów skóry, kosmetyków, składów) oraz dobór kosmetyków, zabiegów dla przyszłych mam i mam karmiących.

(Visited 167 times, 1 visits today)

Napewno też to polubisz !