fbpx

Mamo a kto to jest ginekolog? Jak rozmawiać z córką # 1

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

Uwielbiam prowadzić rozmowy z Zosią przed snem. Wtedy wreszcie mamy na to czas. Któregoś wieczoru poruszyłyśmy temat lekarza od pań czyli ginekologa. A że jestem z córką szczera i staram się rozmawiać z nią na różne tematy i wspierać jako małą kobietkę, zaczęłyśmy rozmawiać o tym jak taka wizyta wygląda.

– Kochanie jutro z przedszkola odbierze Cię dziadek. Tata będzie w pracy, a ja jadę do lekarza.

– Mamo, a coś Cię boli, że idziesz?

– Nie, idę do lekarza dla kobiet nazywa się on ginekolog.

– A co ten lekarz robi?

– Bada kobiety.

– Jak? Zagląda w ucho i gardło?

– Nie, zagląda w nasze skarby. Czyli w sisię.

– Ojej a to boli? Bo ja nie chcę tam iść.

– Nie boli. Pani doktor sprawdza czy wszystko jest dobrze. Wszystko dokładnie ogląda. Każda kobieta powinna mieć takiego lekarza, bo każda powinna się badać raz na jakiś czas, żeby zobaczyć czy wszystko jest ok, a jeśli nie jest, to szybko wyleczyć. Ginekolog jest lekarzem dla starszych dziewczynek i dla kobiet.

– A panowie?

– Co panowie?

– A Panowie mają też takich lekarzy od siusiaków?

– Tak i też powinni chodzić do takiego lekarza od czasu do czasu. Taki lekarz dla panów nazywa się urologiem.

– Acha, a mamo, a jak wygląda taka wizyta u Panów?

– Córeczko myślę, że o tym powinien Ci powiedzieć już tatuś.

W ten sposób właśnie oswoiłam trochę córkę z lekarzem, który dla jej dorosłego życia powinien być ważny. Wiadomo, że będzie potrzebna jeszcze niejedna rozmowa na ten temat, ale myślę, że tworzenie w umyśle córki pozytywnego obrazu ginekologa, pomoże jej w wytworzeniu dobrych skojarzeń, a co najważniejsze pokazuje nas mamy od trochę innej strony i mam wrażenie ułatwia rozmowę na inne kobiece tematy.

Oczywiście rozmowa nie kończy tematu na temat wizyty u ginekologa, ale na etapie 5 latka, taka wiedza jest wystarczająca aby zaznajomić ją z tematem i uspokoić, że mama chodzi do lekarza nie dlatego, że jest chora tylko, że chce być zdrowa.

Rozmowy z Zośką” to cykl krótkich wpisów do których zainspirowała mnie moja własna córka, 5 letnia Zosia zadając mi wiele trudnych pytań. Postanowiłam więc, że może i Wam się przyda to o czym rozmawiam z córką i w jaki sposób. 

(Visited 909 times, 1 visits today)

Napewno też to polubisz !