fbpx
Szczotkowanie ciała to fantastyczna sprawa zwłaszcza wtedy, gdy masz skłonności do podrażnień na kosmetyki złuszczające skórę. Szczotkowanie pomaga w złuszczeniu martwego naskórka, w ujędrnieniu skóry,  poprawie jej ukrwienia, a więc i wspiera walkę z cellulitem. Jak wykonywać szczotkowanie ciała poprawnie ? Czy można stosować tą metodę w ciąży i podczas karmienia piersią ?
Szczotkowanie ciała – co to ? 

To metoda złuszczania martwego naskórka za pomocą szczotki do ciała z naturalnym (zwierzęcym / roślinnym) lub syntetycznym włosiem. Jest zatem metodą powierzchownego peelingu skóry. Prawidłowo wykonane szczotkowanie powinno pozostawić skórę gładką i lekko zaczerwienioną, ale nie obolałą. Skóra ma prawo być zaczerwieniona bo podczas szczotkowania pobudzamy krążenie, ale nie powinna być  posiniaczona czy podrapana. Jeśli tak się dzieje to :

 1. Masz szczotkę do ciała ze słabej jakości  włosiem ( zbyt sztywny, twardy)
 2. Twoja szczotka została źle dobrana pod kontem Twojej skóry ( są szczotki z włosiem bardziej miękki i ostrym)
 3. Wykonujesz za mocny lub zbyt intnesywne ruchy szczotkowania. 
Szczotkowanie od czego zacząć ? 

Od wyboru dobrej szczoteczki. Przejrzałam rynek szczotek do ciała i znalazłam kilka cech dzięki którym łatwiej będzie ci wybarać tą odpowiednią dla ciebie.  Szczotkę można kupić z włosia dzika, włosia końskiego, włosia tampico z agawy. Roślinne włosie polecane są do skóry uczulonych na sierść zwierząt, ale  będzie ono bardziej ostre (sztywne) niż np. z włosów końskich i jest polecane dla osób, które lubią taki rodzaj szczotkowania, mają grubszą skórę lub szczotkują skórę już od jakiegoś czasu. Bardziej miękkie włosnie ze szczeciny jest polecane do skór bardziej wrażliwych, delikatnych oraz dla kobiet w ciaży i karmiących. Przedział cenowy szczotek to od około 29 zł do 69 zł. Na dole wpisu znajdziesz moje propozycje szczotek. 

Jak prowidłowo szczotkować?

Gdy dopiero zaczynasz szczotkowanie powinnaś wykonywać go max kilka razy w tygodniu z 1 -2 dniową przerwą, krócej i mniej intensywnie niż będziesz to robiła później. Skórą musi się przyzwyczaić do szczotkowania co na początku nie będzie zbyt przyjemne. Przy pierwszych szczotkowaniach możesz się skupić na miejscach najbardziej suchych czyli stopach, ramionach lub wykonać peeling całego ciała, ale delikatniej.  Szczotka na początku może wydawać się tobie za twarda, ale po kilku razach jeśli jest dobrze wybrana, szczotkowanie nie powinno być dla ciebie już niekomfortowe. Jeśli przyzwyczaisz już skórę możesz szczotkowanie wykonywać codziennie, ale nie może być one tak intensywne jak szczotkowanie, które wykonujesz raz na jakiś czas. Skóra też musi mieć czas na regeneracje.

Szczotkowanie zaczynamy od stóp delikatnie gładząc ( omiatając ) i przesuwamy się do góry, na uda, na pośladki , brzuch, okolice piersi ( jeśli nie karmisz piersią ) , dłonie omiatamy ku ramionom w górę. Jeśli znasz inną metodę to pamiętaj, że wszystkie ruchy powinny być wykonywane w stronę serca tak jak przy masażu.Jedynym ruchem, który może być wykonywany w dwie strony jest masaż karku.

Uda, pośladki, brzuch

Peelingować i masować szczotkami możemy też uda, pośladki, brzuch. Tu oprócz ruchów omiatanie można zastosować ruchy koliste, bardziej intensywne ( te ruchy proponuje wykonywać dopiero po kilku razach szczotkowania jak się skóra trochę przyzwyczai).  

Aby szczotkowanie jeszcze bardziej wspomagało walkę z cellulitem może wykonać je na mokro i do partii uda, pośladki dodać peeling ( zwykły ziarnisty, solny, cukrowy, kawowy )  i szczotkować, ale musisz robić to delikatnie i nie przy pierwszych próbach szczotkowania ciała ( nie w ciąży).  Szczotkowanie na mokro możesz też wykonywać bez dodatkowego peelingu podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Ważne jest abyś za każdym razem szczotkę po użyciu umyła woda z mydłem. Po szczotkowaniu na sucho może spryskać szczotkę płynem do dezynfekcji a raz w tygodniu ( lub częściej) umyć wodą z mydłem i pozostawić do wysuszenia.  

Szczotkowanie w czasie ciąży i karmienia piersią 

Zabieg szczotkowania na sucho i mokro ( bez peelingu) nie jest przeciwwskazany w okresie ciąży o ile twoja ciąża jest ciążą fizjologicznią -nie zagrożoną poronieniem ani przedwczesnym porodem. Jeśli wszystko jest ok, możesz zakupić sobie szczotkę z bardziej miękkim włosem i delikatnie omiatać całe ciało ( uważaj na brzuch zbyt intensywne masowami może pobudzić skórcze). Jeśli masz problem z opuchnietymi stopami to na tej partii skup się szczególnie i okrężnymi ruchami omiataj stopy, kostki, łydki, kolana. W czasie karmienia piersią też możesz szczotkować ciało pamiętaj jednak o wrażliwych piersiąch więc lepiej odpuścić sobię szczotkowanie tej partii ciała do póki nie przestaną być tkliwe. Do póki karmisz szczotkuj ciało bardziej delikatne. 


 
Można wykonywać w czasie karmienia piersią na mokro i sucho.

 

można- w -ciaży

 
Można w czasie ciąży, o ile nie jest zagrożona poronieniem lub przedwczesnym porodem 
 

Co daje zabieg ?
 • poprawę wyglądu skóry
 • wyrównanie kolorytu skóry
 • redukuje cellulit,
 • pobudza krążenie skóry
 • usuwa toksyny z organizmu,
 • zmniejsza obrzęki na nogach,
 •  pomaga przy problemie wrastających włosków po depilacji
 • działa na organizm oczyszczająco.
 • stymuluje układ limfatyczny.
 • wspomaga w walce z zapaleniem mieszka włosowego 
Przeciwwskazania -czyli kiedy szczotkowania wykonać nie możasz:
 • w ciąży zagrożonej przedwcześnym porodem lub poronieniem
 • infekcja wirusowa, grzybicza, bakteryjna ( nie tylko na skórze, ale w organiźmie )
 • opryszczka
 • łuszczyca
 • ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry)
 • AZS (Atopowe zapalenie skóry)
 • nowotwór skóry
 • poparzenia skóry ( także od słońca)
 • trądzik ( na plecach, dekolcie-omijaj te miejsca)
 • rany, skaleczenia w okolicy szczotkowania ( omijaj)
 • gorączka ( najczęściej śwadczy o infekcji)
 • rany pooperacyjne, nie zagojone rany po cc. 

Szczotka ze szczeciny dla skór bardziej wrażliwych i delikatnych ( ciąża, karmienie piersią )możesz zobaczyć i kupić tutaj -> Szczotka do ciała dla początkujących półmiękka KLIK 

Szczotka z tampico z agawy roślinna- bardziej ostra. Możesz zobaczyć i kupić tutaj .

 

Heading Title

(Visited 9 133 times, 1 visits today)

Napewno też to polubisz !