Dziś druga część wywiadu z Kasią. Siadajcie wygodnie z kubkiem herbaty i chłońcie wiedzę! Pierwsza część wywiadu o seksie w ciąży, o pozycjach seksualnych i o szkole rodzenia TU (klik)
„Jestem Kasia Lipińska, jestem żoną oraz mamą. Mieszkam w Warszawie. Z zawodu jestem położną. Wraz z zajściem w ciążę postanowiłam założyć bloga 280 dni i bycia rzetelnym źródłem wiedzy przede wszystkim dla kobiet w ciąży i młodych matek.”
Blog: www.280dni.com | Facebook: www.facebook.com/280dni
Jak kobieta w połogu powinna o siebie dbać?
W połogu bardzo ważna jest higiena. Należy podmywać się po każdym skorzystaniu z toalety, oraz jak najczęściej wietrzyć ranę po nacięciu krocza, aby przyspieszyć gojenie. Kobiety powinny wybierać bawełnianą bieliznę.
Ważna jest aktywność fizyczna, która pomoże młodej mamie wrócić do formy sprzed ciąży. Lekkie ćwiczenia można wykonywać już w pierwszych dniach po porodzie.
Kiedy kobieta karmi piersią powinna zadbać o swoją dietę. W okresie laktacji zapotrzebowanie kaloryczne zwiększa się o 600–800 kcal niż w okresie przed ciążą.
Kobietom po cięciu cesarskim powrót do normalnej aktywności zajmuje więcej czasu. Kobieta jednak powinna jak najwięcej się ruszać i chodzić wyprostowana, to przyspieszy powrót do formy. Ważne jest, aby podczas śmiania, kasłania i kichania pochyliła się do przodu, aby nie napinać w tym momencie mięśni brzucha.
Wiele kobiet nie wie, że po porodzie mogą czuć się źle, czy jest to związane z hormonami i ze zjawiskiem „baby blusa” ? Przybliżysz czytelniczkom o co w tym chodzi?
Baby blues jest to syndrom, który po porodzie dotyka nawet 80% kobiet. Na skutek zmęczenia, silnych emocji, nakładającym się często na to nawału pokarmu, psychika kobiety na chwilę się poddaje. Objawia się on płaczliwością, huśtawką emocjonalną, zdenerwowaniem, wątpliwościami, czy młoda mama sobie poradzi. Pojawia się również poczucie winy, że matka nie jest wystarczająco dobra, zbyt mało kocha swoje dziecko.
W tym okresie bardzo ważne jest wsparcie partnera. Warto dzielić się z nim wątpliwościami, emocjami. Tata dziecka może się nim trochę zająć, aby mama mogła odpocząć. I najważniejsze – trzeba dać sobie czas, aby odnaleźć się w nowej sytuacji.
Ok, jest już z nami maluch, co teraz? Na co powinniśmy zwrócić uwagęm przy takim maleństwie? od czego zacząć wspólną podróż? czy masz jakieś spostrzeżenia ze swojego matczynego doświadczenia?
Żadne dziecko nie ma dołączonej instrukcji obsługi po porodzie i rodzice sami muszą nauczyć się jego sygnałów. Na szczęście przychodzi to naturalnie i z każdym dniem odpowiadanie na potrzeby dziecka jest łatwiejsze.
Wiele noworodków przechodzi żółtaczkę fizjologiczną po urodzeniu. Po wypisie do domu należy obserwować skórę dziecka, czy nie robi się bardziej żółta/pomarańczowa, lub zażółcenie nie utrzymuje się powyżej 14 dni.
Należy również obserwować kikut pępowinowy, czy nic się z niego nie sączy lub czy skóra wokół nie jest zaczerwieniona.
Musimy zwracać uwagę na ciemiączko – czy nie jest zapadnięte, uwypuklone, tętniące.
Obserwujemy również czy nie ropieją oczka dziecka.
Zwracamy uwagę na to jak dziecko je – czy się najada, czy śpi 2-3 h po zjedzeniu, czy nie płacze przy piersi.
Sprawdzamy również, czy dziecko nie jest przegrzane, lub ubrane zbyt lekko – najlepiej zrobić to dotykając karku. Sprawdzanie, czy noworodkowi jest ciepło dotykając dłoni i stópek nie jest miarodajne, ponieważ zwykle są one chłodniejsze niż reszta ciała dziecka.
Czy po połogu powinno wykonać się jakieś badanie profilaktyczne?
Po zakończeniu połogu należy iść na wizytę u ginekologa. Lekarz sprawdzi czy macica jest prawidłowo obkurczona, skontroluje stan szyjki macicy, pochwy i krocza lub rany po cięciu cesarskim. Podczas wizyty ginekolog powinien zmierzyć ciśnienie krwi, wykonać badanie piersi.
Kobieta, która w czasie ciąży chorowała na cukrzycę ciążową po 6 tygodniach od porodu powinna wykonać test tolerancji 75% glukozy.
Po internecie krążą różne wiadomości na temat raka macicy i piersi, czy to prawda że kobieta która rodziła dziecki są na nie mniej narażone? czy wręcz odwrotnie? a może nie ma to znaczenia?’
Badania wykazują, że zarówno ciąża jak i karmienie piersią zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi. Każda kolejna ciąża i karmienie dziecka piersią niemal o 10% zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jajnika. Urodzenie więcej niż jednego dziecka również zmniejsza ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy.
Pierwsza część wywiadu o seksie w ciąży, o pozycjach seksualnych bezpiecznych w ciąży i o szkole rodzenia TU (klik).