fbpx

Wywiad z położną cz.1. Szkoła rodzenia, seks i bezpieczne pozycje seksualne w ciąży.

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

Dziś na blogu mam przyjemność gościć Kasię. Kasia jest z zawodu położną, z wyboru mamą i z zamiłowania blogerką. Kasie poznałam osobiście, gdy razem jechałyśmy na warsztaty blogowe “Jestem sensualna“. Kasia jest bardzo miłą i ciepłą osobą, dodatkowo bardzo profesjonalnie, ale w przystępny sposób mówi o tym z czym się wiąże praca położnej. Dlatego też postanowiłam, że zaproszę ją do rozmowy, albyście i Wy kochane mogły skorzystać z jej wiedzy.

Kasia wywiad

“Jestem Kasia Lipińska, jestem żoną oraz mamą. Mieszkam w Warszawie. Z zawodu jestem położną. Wraz z zajściem w ciążę postanowiłam założyć bloga 280 dni i bycia rzetelnym źródłem wiedzy przede wszystkim dla kobiet w ciąży i młodych matek.”

Blog: www.280dni.com   | Facebook: www.facebook.com/280dni

 

Kasiu jesteś mamą i położną czy możesz powiedzieć co Twoim zdaniem jest najważniejsze w przygotowaniach się do ciąży?

 

Często kobiety decydują się na ciążę w momencie, kiedy czują wielkie pragnienie dziecka. Są świadome tego, co je czeka i łatwiej dostosować się im do zmian, które zachodzą w trakcie ciąży w ich ciałach.

Niektóre kobiety informacja o ciąży zaskakuje i choć początek może być ciężki, to zmiany hormonalne pozytywnie wpływają na budowanie więzi z nienarodzonym dzieckiem.

Ciąża jest przełomowym momentem w życiu każdej kobiety. Ważne jest, aby decyzja o dziecku padła kiedy jesteśmy pewne partnera z którym dzielimy życie.

Jeżeli chodzi o przygotowanie ciała, ważne jest aby przez 3 miesiące przed ciążą rozpocząć suplementację kwasem foliowym (0,4 mg). Warto udać się na wizytę do ginekologa, wykonać badanie cytologiczne, badanie piersi. Należy też zmienić nawyki żywieniowe, wybrać zbilansowaną dietę. Kiedy para stara się o dziecko powinna zrezygnować z wszelkich używek, ponieważ mają one negatywny wpływ na płodność.

Przed ciążą polecam zadbać o swoje ciało – podczas ciąży obciąża się bowiem kręgosłup oraz stawy. Ćwiczenia przygotują je na to obciążenie, dodatkowo poprawią stan skóry co zmniejszy ryzyko wystąpienia rozstępów. A ćwicząca mama przed i w trakcie ciąży przygotuje swoje ciało do porodu.

Jak się kochać , aby zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę?

 

Bardzo ważne jest poznanie swojego ciała, ponieważ według badań aż 70% kobiet nie zna swojego cyklu i nie jest w stanie określić kiedy zaczyna się,  a kiedy kończy okres płodny.

Komórka jajowa po owulacji żyje do 24 godzin. Plemniki mogą żyć w śluzie płodnym nawet do 5 dni w organizmie kobiety i czekać na uwolnienie komórki jajowej. Dlatego nie trzeba się kochać tylko w dzień owulacji, aby mieć szansę na zajście w ciążę. Współżyć należy częso, nawet codziennie, ponieważ najnowsze badania mówią o tym, że dwudniowe  przerwy nie mają wpływu na poprawienie jakości nasienia.

Czy można kochać się bez obaw podczas zdrowo rozwijającej się ciąży? Bo rozumiem, że przy zagrożonej sex nie jest wskazany, tak?

 

Jeżeli ciąża nie jest zagrożona, a partnerzy są zdrowi to oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań do współżycia. Oczywiście dla pewności najlepiej zapytać się lekarza, czy będzie to bezpieczne. Na pewno nie ma możliwości uszkodzenia dziecka podczas seksu. Delikatne skurcze macicy podczas orgazmu wprowadzają dziecko w delikatne kołysanie, a przyspieszona akcja serca i aktywniejsze ruchy w trakcie stosunku i po nim, są spowodowane procesami hormonalnymi, a nie lękiem dziecka.

Współżycie w czasie ciąży ma jednak swoje ograniczenia. Penetracja nie powinna być zbyt głęboka, nie należy również uciskać brzucha. Z czasem kobieta nie powinna leżeć na plecach, aby nie powodować ucisku na żyłę główną, dlatego warto, aby para wybierała bezpieczne pozycje takie jak na jeźdźca czy na łyżeczkę.

W ciąży donoszonej szyjka macicy jest wrażliwa na prostaglandyny zawarte w nasieniu, a oksytocyna wydzielana podczas orgazmu stymuluje skurcze macicy. Dlatego współżycie jest jedną z form przyspieszenia porodu.

Przy ciąży zagrożonej oczywiście rezygnujemy ze współżycia.

 

Czy uważasz, że szkoła rodzenia jest potrzebna przyszłym rodzicom?

 

Szkoła rodzenia jest polecana przede wszystkim rodzicom spodziewającym się pierwszego dziecka. Pozwala oswoić się z porodem, z personelem medycznym, szpitalem w którym zamierzamy rodzić.  Położna w szkole rodzenia odpowie na każde pytanie i rozwieje wątpliwości dotyczące porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Nauczy technik oddychania oraz metod radzenia sobie z bólem. Pokaże podczas ćwiczeń praktycznych podstawy dotyczące opieki nad noworodkiem – przewijania, kąpieli, przystawianie do piersi. Podpowie jak skompletować wyprawkę.

Ale warto też wspomnieć o położnych środowiskowych, ponieważ nie zajmują się one tylko kobietą w połogu, ale również obejmują opieką kobiety od 21 tygodnia ciąży. Oczywiście wszystko w ramach NFZ. Kobiecie przysługuje jedna wizyta domowa lub w gabinecie położnej  w tygodniu, a po 32 tygodniu ciąży nawet dwie wizyty na tydzień. Położna indywidualnie podchodzi do kobiety, przygotowuje ją do porodu, promuje karmienie piersią. Może to zastąpić wizyty w szkole rodzenia.

Jak rozpoznać, że zaczyna się poród? Czy u każdej rodzącej zaczyna się on tak samo?

 

Ciąża ciąży nierówna, tak samo poród może rozpoczynać się u każdej kobiety inaczej.

Często przed rozpoczęciem porodu odchodzi czop śluzowy znajdujący się w szyjce macicy. To oznacza, że szyjka zaczyna się rozwierać, a skurcze mogą zacząć się za kilka godzin do kilku dni.

Czasami na kilka dni przed porodem organizm kobiety może się oczyszczać. Objawia się to mdłościami i biegunką.

Poród najczęściej zaczyna się on łagodnymi skurczami w dole brzucha, porzypominającymi bóle podczas miesiączki. Skurcze później stają się coraz silniejsze, dłuższe i regularne.

Niekiedy poród zaczyna się pęknięciem pęcherza płodowego. Odejście wód stymuluje skurcze.

Cześć 2 wywiadu o baby bluse, połogu i profilaktyce poporodowej TU (klik)

(Visited 3 404 times, 1 visits today)
2 komentarze
0

Napewno też to polubisz !