Co niesie ze sobą nadwaga i otyłość? Na pewno znacznie więcej zagrożeń niż jesteś to sobie w stanie wyobrazić. Otyłość to choroba cywilizacyjna. Otyłych ludzi na świecie i w Polsce przybywa. Mają oni coraz więcej problemów ze zdrowiem jak i z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Kobiety jak i mężczyźni otyli narażeni są na wiele niebezpiecznych chorób w tym nowotwory.
U kobiet
W przypadku nowotworów „hormonozależnych”, których ryzyko zwiększa się u kobiet otyłych, takich jak np. rak macicy, pod uwagę bierze się mechanizm wpływu nadmiaru estrogenów i przedłużonej ekspozycji na nie, w wyniku uwalniania ich z nadmiernej tkanki tłuszczowej. Badania kohortowe u otyłych kobiet wskazują na znacznie większe ryzyko zachorowania na różne typy nowotworów, w tym na raka endometrium. Powiązanie to jest większe zwłaszcza u kobiet w wieku menopauzalnym i pomenopauzalnym.
Ryzyko zachorowania na raka piersi także wzrasta wraz z wagą o 12% u kobiet z nadwagą i o 25% u kobiet z otyłością. W przypadku raka pęcherzyka żółciowego ryzyko wzrasta o 34% u kobiet z nadwagą i aż o 78% u kobiet z otyłością względem kobiet o prawidłowej masie ciała. Zjawisko to zostało zaobserwowane tylko u kobiet.
W amerykańskich i kanadyjskich badaniach zauważono istotną rolę aktywności fizycznej w prewencji raka piersi. Duża aktywność w młodym wieku zmniejsza w dużym stopniu zachorowania w późniejszym wieku. Rak piersi u kobiet aktywnych fizycznie występuje od 30% do 40% rzadziej niż u kobiet o małej aktywności fizycznej. Ciekawy jest też fakt, że w badaniach przeprowadzonych w Instytucie Onkologii w Warszawie stwierdzono różnicę pod względem aktywności fizycznej kobiet z Warszawy i spod Warszawy, okazało się, że mieszkanki Warszawy o małej aktywności fizycznej 2-krotnie częściej chorowały na raka piersi niż mieszkanki okolic Warszawy.
W badaniach epidemiologicznych zauważono odwrotną zależność między występowaniem nowotworów hormonozależnych a aktywnością fizyczną. Zakłada się, że zmniejsza ona zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie, zmienia i łagodzi działanie estrogenów z niej pochodzących. Odpowiednia dawka ruchu normuje cykl owulacyjny i w konsekwencji zmniejsza czas działania na endogenne estrogeny. Poprawia także działanie układu immunologicznego. Dlatego też protekcyjną rolę aktywności fizycznej stwierdzono w przypadku nowotworów hormonozależnych u kobiet, tj. rak jajników, piersi i macicy (endometrium).
U mężczyzn
Nadmierna masa ciała wpływa negatywnie na seksualny aspekt życia mężczyzn. U około 50% mężczyzn w wieku 40-70 lat występują zaburzenia erekcji. Objawy u mężczyzn z nadwagą i otyłością występują jeszcze częściej, może to być skutek powikłań zespołu metabolicznego, ale także oziębłości seksualnej, która może być spowodowana fizycznymi albo psychicznymi problemami. Oligospermia (mniej niż 20 mln./ml plemników w nasieniu) jest także problemem otyłych mężczyzn. Wprowadzenie zachwiań zdrowotnych, polegających na redukcji masy ciała i zwiększeniu aktywności fizycznej, powoduje zmniejszenie występowania zaburzeń erekcji .
Nadwaga i otyłość sprzyjają rozwojowi nie tylko zaburzeń erekcji czy wręcz impotencji, ale także powstawaniu bardziej agresywnej formy raka gruczołu krokowego z większymi guzami.
W badaniach przeprowadzonych przez naukowców z American Cancer Society w Atlancie, stwierdzono związek między wskaźnikiem masy ciała (BMI), wielkością guzów a śmiertelnością w przebiegu raka prostaty. Uczestników badania podzielono na dwie grupy w zależności od wskaźnika BMI, na mężczyzn otyłych (BMI > 30) i mężczyzn o prawidłowej masie ciała (BMI < 25). Analiza badań wykazała, że wśród badanych grup śmiertelność z powodu raka prostaty była mniejsza u mężczyzn szczupłych niż u mężczyzn otyłych.
Mam nadzieje, że tym artykułem zachęcę trochę do zdrowszego i bardziej aktywnego trybu życia zarówno kobiety jak i mężczyzn. Nie chce straszyć, ale badania pokazują ewidentny związek po między chorobami a otyłością, bo “Jesteś tym co jesz” .