Podrażnienie po depilacji czy już zapalenie mieszka włosowego wywołane gronkowcem? Jak pielęgnować skórę przed depilacją, w jej trakcie i po aby zminimalizować powstawanie czerwonych krostek, podrażnień i zapalenie mieszków włosowych?
Depilacja to mechaniczne pozbywanie się włosa. Można włos wyrwać pęsetą lub depilatorem, ale można też go uciąć lub rozpuścić jego keratynową strukturę kremami do depilacji z enzymami rozpuszczającymi włos. W każdych z tych metod wystąpić może jednak podrażnienie lub zapalenie mieszków włosowych. Co ciekawe w takich metodach jak laser czy IPL rzadziej występuje tego typu niespodzianki niż w depilacji woskiem, maszynką czy depilatorem.
Co powoduje podrażnienia po depilacji ?
Do podrażnień i zapaleń często dochodzi wtedy gdy mamy już wcześniej podrażnioną skórę, lub zmienioną chorobowo ( mamy AZS , łuszczycę, cukrzycę,) gdy skóra jest bardzo sucha wtedy też łatwiej o jej podrażnienie gdyż płaszcz wodno-lipidowy skóry jest mniej odporny na mechaniczne działanie, skóra jest też mniej elastyczna.
Podrażnienia “lubią się robić” wtedy gdy spieszysz się gdzieś bo najpewniej golisz sobie np. nogi w wielkim pośpiechu. Brudna lub nie ostra maszynka, zużyte nożyki w depilatorze to wszystko podrażnia skórę i ujścia gruczołów potowych, które reagują natychmiast zaczerwienieniem. Maszynkę po depilacji należy pozostawić suchą , czystą i zdezynfekowaną wtedy bakterie nie mają pola do popisu bo nie mają podłoża na którym mogą się rozwinąć. Kremy do depilacji oparte na enzymach trawiennych która trawi ( rozpuszcza) keratynę ( białko ) włosa działa na włos ale także na skórę co może doprowadzić do podrażnień.
Przed depilacją
Warto przed depilacją sprawdzić maszynę, depilator, czy poprawnie działają, nie są zardzewiałe, tępe, czy są czyste. Sprawdź też krem do depilacji czy data ważności się nie skończyła, czy krem nie ma dziwnego zapachu albo konsystencji. To wszystko powoduje że narażasz się na zapalenia i stany zapalne. Wybieraj maszynki z kilkoma ostrzami (3-5) są bowiem delikatniejsze dla skóry. Dobrze gdy maszynka ma pasek glicerynowy ( lepiej się ślizga po skórze) . Dezynfekuj maszynkę przed użyciem, jeśli ostrza są tępe to zmień maszynkę. Nie używaj jej więcej niż kilka razy.
Na 24 godziny przed depilacją możesz zrobić sobie peeling ciała. Złuszczy on naskórek i spowoduje że włos będzie mógł bardziej swobodnie rosnąć i nie będzie wrastał. Peelingi to np grubo, drobno ziarniste lub szczotkowanie ciała szczotką tak jak lubisz.
W trakcie depilacji
Skórę zdecydowanie lepiej reaguje i lepiej ją golić w trakcie kąpieli, prysznica lub tuż po, ponieważ naskórek jest bardziej rozpulchniona a włoski nieco bardziej miękki przez co łatwiej je usunąć. Dobrze kiedy używasz kremu, pianki, żelu, balsamu do golenia bo ona też powoduje poślizg na skórze i nie podrażnia tak mieszków włosowych. Produkty te zawierają substancje nawilżające ( alantoina, gliceryna, glikol propylenowy, pantenol) i zmiękczające skórę ( np. mocznik) i włosy aby było mniej podrażnień.Gól się zawsze w jednym kierunku najlepiej pod włos jeśli włosy są krótkie i delikatne. Nie rób zygzaków, uważaj na miejsca trudno dostępne, tak gdzie skóra jest luźna napnij ją.
Podrażnienie a zapalenie mieszków włosowych – różnice
Podrażnienia wyglądają podobnie do zapalenia mieszków włosowych w pierwszej fazie gdy się pojawią, ale są dwie różnice. Podrażnienie pojawia się od razu ( do kilku godzin po goleniu) i znika po kilku godzinach np. po naniesieniu kremu łagodzącego. Zapalenie mieszków może natomiast wystąpić nawet do kilku dni po depilacji. Swędzi, piecze, nie znika po nałożeniu kremu. PAMIĘTAJ nie wolno golić miejsc w których jest stan zapalny.
Po depilacji
Zdezynfekuj koniecznie maszynkę, depilator.Pozostaw ją suchą. Nałóż krem, olej/ preparat olejowy nawilżający , łagodzący, antyseptyczne . Takie produkty posiadają w swoim składzie pantenol, arnikę, alantoinę, glicerynę, mocznik, witamina c, niacynamid, aloes, bambus. Oleje antyseptyczne i łagodzące ( olej z drzewa herbacianego, różany, z oczaru). Hydrolaty też się dobrze sprawdzają bo łagodzą skórę ( różany, oczar, arnika, szałwia, ) Można też wybrać kosmetyki z etykietą “po depilacji” będą już miały w swoim składzie kompleksy nawilżająco- łagodzące.
Nigdy od razu po depilacji NIE idź na siłownie, saunę, zabiegi laserowe, solarium. Wszystkie te zabiegi, które mogą wpłynąć dodatkowo na pocenie się, podrażnienie mieszków włosowych . Nie noś po depilacji miejsc intymnych obcisłej bielizny bo ona też podrażni bardzo skórę.
Na wrastające włosy
Są też dedykowane produkty na wrastające włosy, które zapobiegają i zmniejszają ryzyko zapalenia mieszków. Są one często oparte na alkoholu i kwasie salicylowym dzięki czemu złuszczają martwy naskórek, działa antyseptycznie i powodują, że bakterie tak łatwo w mieszek włosowy nie wnikają. Kilka dni po depilacji też wykonaj peeling. To pomoże na wrastające włosy chyba że pojawiło się zapalenie mieszka włosowego – tego peelingować nie można.
Zapalenie mieszka włosowego.
Jeśli jednak Twoja skóra często reaguje nadreaktywnej i masz częste problemy z zapaleniem mieszka włosowego należy skonsultować się z dermatologiem być może twoje skóra własnie tak się broni i depilator lub maszynka nie jest metodą dla Ciebie. Wtedy lepiej jest wybrać laser lub IPL bo zapalenie mieszków włosowych jest tam znacznie rzadsze a dobrze wykonany zabieg jest bezpieczny i starczy tobie na lata.
Jeśli zapalenie mieszka włosowego wystąpiło i maści, kremy wysuszające, zmiękczające i złuszczające jak np. mocznik, kwas salicylowy, tlenek cynku nic nie dają należy wybrać się do lekarza dermatologa.Przy nasilonym zapaleniu mieszków może być konieczne leczenie antybiotykiem aby nie doszło do rozsiania się gronkowca i do większych infekcji.
Zapalenie mieszków włosowych występuje nie tylko po depilacji i nie tylko na nogach, plecach, wąsiku czy na przedramionach. Może także wystąpić na głowie ( np: zbyt ciasno związane włosy ) na plecach czy na klatce piersiowej. Prawdopodobieństwo wystąpienia stanu zapalnego jest większe tam gdzie mieszki włosowe są często podrażnienie o ubranie.
U kosmetyczki
Istotne jest to aby osoba, która będzie cię depilowała poznała Twoją skórę i włosy. Jeśli już wcześniej miałaś przygody z silnym podrażnieniem powiedz o tym osobie wykonującej zabieg będzie ona w stanie łatwiej dobrać metodę depilacji do Twojego włosa i skóry. Klasyczny wosk przy skłonnościach do zapalenia mieszków włosowych może nie być odpowiedni.
Natomiast dobrą alternatywą może okazać się pasta cukrowa. Pasta cukrowa jest delikatniejsza dla skóry i włosów bo ma inną konsystencję i metoda pracy z nią jest inna. W wosku depiluje się pod włos, w paście cukrowej z włosem co też mniej podrażnia skórę. Po takiej depilacji można nałożyć tak zwane enzymy proteolityczne, które opóźniają wzrost włosa i golić można się rzadziej. Kosmetyczka musi nałożyć je tuż po zabiegu aby były najbardziej skuteczne.Najlepiej z nią ustalić szczegóły.
Poniżej propozycje produktów do ciała, które przy goleniu mogą się przedać ( po, i przed) : A jeszcze niżej karta pielęgnacji do wydruku, która pomoże ogarnąć codzienną kosmetykę.
Check lista do wydruku ZOBACZ w sklepie .
Kolorowa i czarno-biała tabela pielęgnacji na cały miesiąc przygotowana na dni tygodnia i kosmetyki - które codziennie używasz.