fbpx

Wywiad Nianią.Jak wybrać nianię dla dziecka? Jakie umiejętności powinna posiadać niania?

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama
 
Witajcie! Dziś kolejny wywiad z cyklu “Kobieta ekspert”. Ania mama małej Jagody, która także jest wykwalifikowaną nianią, której zaufało już dużo mam.
Jeśli chcecie dowiedzieć się dzisiaj na co zwracać uwagę przy wyborze niani?, gdzie szukać dobrej opieki? i jak można rozpoznać czy niania, która spodobała się rodzicom będzie także dobra dla dziecka przeczytacie wywiad.
Najpierw kilka słów do Ani:
Witam Was serdecznie! Jestem absolwentka studium medycznego, na kierunku opiekunka dziecięca. Mam 29 lat. Od 7 lat pracuję w zawodzie opiekunki. Przez ten czas miałam możliwość zajmowania się cudownymi i różnymi dziećmi. Mieszkam w Warszawie. Jestem mamą dwuletniej Jagody. Obecnie pracuję z super rodziną, opiekując się dwójka dzieci, a niekiedy i własna córką jednocześnie w pełnym wymiarze godzin. Wieczory i noce mam zarezerwowane dla moich skarbów(męża i córki). W weekendy jestem często dyspozycyjna dla innych dzieci. Także polecam się!


1. Masz duże doświadczenia w opiekowaniu się dziećmi, czy możesz Nam powiedzieć, co jest ważne w wyborze niani i na co trzeba zwracać uwagę?

Twoje pytanie jest skierowane przede wszystkim do rodziców poszukujących opiekunki, a nie do Niani. Z mojego doświadczenia jako niania mogę powiedzieć że wielu rodziców poszukuje niani już w ostatniej chwili, trochę na wariata, co nie jest dobrym pomysłem. Odpowiem może, że gdybym ja jako rodzic poszukiwała niani, to zwróciłabym uwagę na kilka rzeczy, a mianowicie:
a. W jakim wymiarze czasowym szukam niani ( pełen etat, pół etatu, dorywczo)?b. Jakiej niani potrzebuje nasze dziecko (młodszej, starszej-babcia, a może pielęgniarki, czy nauczyciela)?Jeśli nasze dziecko jest żywym srebrem, to raczej skierujmy się na tor, że opiekunka powinna być sprawna fizycznie, nie oznacza to że 60 letnia Pani nie podoła :) Jeśli także wiemy że nasze dziecko ma problemy zdrowotne , choruje na coś, szukajmy niani z doświadczeniem w opiece nad dziećmi chorymi, itp.c. Jakiej niani poszukują rodzice?

Wiadomo idealnej :) Ideałów niestety nie ma… Rodzice powinni kierować się przede wszystkim dobrem swojej pociechy, ale mogą określić swoje oczekiwania poprzez np. podanie cech takich jak: cierpliwość, kreatywność, odpowiedzialność, punktualność itd. Mogą także oczekiwać, że niania będzie gotować, prasować, ale to jest do ustalenia. To są już kwestie indywidualnych potrzeb każdej rodziny. Każda rodzina jest inna i trzeba podchodzić do niej jak do dziecka, czyli indywidualnie.

Najważniejsze w wyborze niani moim zdaniem jest znalezienie osoby, którą obdarzymy zaufaniem, a ona obdarzy zaufaniem naszą rodzinę, i polubi nasze dziecko, bo nie musi go kochać. My rodzice musimy zastanowić się jakiej niani poszukujemy, jaka będzie najlepsza, ale nie dla nas rodziców tylko dla dziecka. To ono ma być zadowolone, szczęśliwe i uśmiechnięte :)

2. Gdzie szukać dobrej niani?

Zacznijmy szukać niani wśród znajomych. Jeśli nie znamy nikogo takiego, wówczas mamy do wyboru jeszcze agencje opiekunek lub Internet, a tam różnego rodzaju portale dla opiekunek .

Ja swoja pierwszą pracę znalazłam poprzez portal niania.pl, następne prace były już w większości pracami z polecenia, aczkolwiek obecna moja praca została również podjęta dzięki portalowi :)

3. Czego przyszły pracodawca powinien wymagać od osoby, która przychodzi opiekować się jego dziećmi?(obowiązki/odpowiednie dokumenty)

Przede wszystkim rodzic/pracodawca powinien przedstawić swoje oczekiwania względem niani, wówczas możemy odnaleźć to , czego oczekuje pracodawca, a mianowicie:

  • wykształcenie(pedagog, psycholog, pielęgniarka),
  • doświadczenie w opiece nad dziećmi (zdrowymi, chorymi, i w jakim wieku),
  • referencje od poprzednich pracodawców,
  •  zaświadczenie o niekaralności,
  • znajomość języków obcych,
  • inne umiejętności (np. gra na instrumentach),
  • kursy pierwszej pomocy,
  • posiadanie prawa jazdy,
  • książeczka sanepidu (to głównie wymagane jest w placówkach),
  • umiejętności typu gotowanie, sprzątanie, prasowanie,
  • obecność zwierząt w domu … itp.
W oczekiwaniach również ważne są cechy jakie według rodzica powinna posiadać niania, typu cierpliwość, szczerość, dyspozycyjność, itp.
Z mojego doświadczenia wiem, że nawet te wszystkie dokumenty, czy cechy, nie gwarantują, że niania zostanie w pełni zaakceptowana przez dziecko, czy rodziców. Dlatego tez zastanówmy się, my rodzice jakiej niani szukamy dla naszej pociechy, czy tylko stróża, czy tez kogoś kogo potraktujemy jako członka rodziny. Kogoś kto nie pozwoli skrzywdzić naszej pociechy, rozbawi , pocieszy gdy będzie smutne, i zadba o odpowiedni rozwój w każdej sferze.

 

4. Czy mogą być jakieś niepokojące sygnały, ze strony dziecka, że niania nie zajmuje się nim dobrze, że coś dziecko niepokoi? Czy możesz je wymienić?

To są bardzo nietypowe  symptomy i bardzo indywidualne przypadki. Ja się z czymś takim nie spotkałam i wśród moich znajomych niań nie znam takiego przypadku.
Mogę tu jedynie odpowiedzieć, że jeśli znamy dobrze nasze dziecko, to gdy zadzieje się coś złego to zauważymy w miarę szybko. Mam na myśli sytuacje gdy: nasza pociecha miała wielki apetyt, była szczęśliwa, uśmiechnięta itp., a z dnia na dzień przestało dziecko jeść, stało się smutne, unikające kontaktu, to może wskazywać na jakieś złe zdarzenie. Nie popadajmy jednak od razu w panikę, bo musimy sprawdzić stan fizyczny naszego dziecka, a potem zwrócić uwagę na relacje niani z dzieckiem oraz relacje dziecka z innymi członkami rodziny lub osobami obcymi.
Nie jestem psychologiem, nie umiem wymienić takich objawów. Jako rodzic znam swoje dziecko, ale jako niania znam tez swoje kompetencje i skrajne zachowania dzieci powinny zwrócić naszą uwagę.
Pamiętajmy że zawsze możemy sprawdzić efektywność pracy niani. Jest nią uśmiech naszego dziecka, najedzony brzuszek, czyste dzieciątko, bądź szczęśliwe po wybrudzeniu się w farbie :)
Dziś także monitoring w domu nie jest rzeczą zła, pod warunkiem że niania się na to godzi, bo praca ta polega na obustronnym zaufaniu. Zarówno rodzicowi jak i niani powinno zależeć na dobru dziecka.

 

5. Jak powinien wyglądać czas niani spędzony z dzieckiem, aby zapewnić mu wszystkie niezbędne bodźce?

Przede wszystkim kreatywnie, na luzie, bez negatywnych i niepotrzebnych emocji. Ustalamy sobie tryb dnia, ale nic na siłę. Wypracowujemy sobie tryb dnia, który jest dostosowany do dziecka, i zadań które mamy wykonać. Rezerwujmy czas na posiłki, czas na sen, czas na zabawę, czas na spacer, czas na naukę, czas na inne wydarzenia, np. wizyta u lekarza.
Każde dziecko jest inne, najpierw musimy je poznać, aby wiedzieć co lubi, co sprawia mu radość, czego nie lubi albo czego się boi. Wszystkie zadania, zabawy, a nawet posiłki dostosowujemy do indywidualnych potrzeb i umiejętności dziecka. I tutaj ważne aby rodzice i niania współpracowali, ważna jest nie tylko konsekwencja w działaniu, ale i wspólne oddziaływania opiekuńczo wychowawcze. Chodzi o to aby rodzice i niania mówili do dziecka jednym językiem. To daje duże powodzenie we współpracy, także zapewnia dziecku bezpieczeństwo i zdrowy rozwój.
Dziecko uczy się poprzez zabawę, ale także poprzez naśladowanie, postrzega świat taki jaki mu pokażemy, więc aby wszystko było dobrze, pokazujmy mu jak najlepsze wzorce, bo ideałów nie ma. Starajmy się tłumaczyć, a nie karać. Zarówno rodzice, jak i opiekunki nie są osobami wszechwiedzącymi. Nie bójmy się więc prosić o pomoc lub przyznać się do błędu bo każdy je popełnia.
 Pozdrawiam
Ania Niania. Tel 504 625 653,  e mail malaczarna-1985@o2.pl
Bardzo interesujące odpowiedzi, mam nadzieję że pomogą nie jednej mamie w wyborze odpowiedniej niani do opieki nad maluchem.
Zapraszam też na wywiad ze Stomatologiem i z fotografem.
(Visited 2 441 times, 1 visits today)
17 komentarzy
0

Napewno też to polubisz !