fbpx

Jakie leki można zażywać w ciąży?

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama
Witam serdecznie, Dziś trochę nudno ale przydatnie :)

Myślę, że ta wiedza przyda się każdej przyszłej mamie. Pamiętajcie jednak, że przed zażyciem jakichkolwiek leków należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym i/lub farmaceutą.

Maluszek w brzuszku mamy wykazuje największą wrażliwość na leki w I trymestrze i pod koniec ciąży, większość leków OTC (leki sprzedawane bez recepty) i przepisywanych przez lekarza wywierają szkodliwy wpływ na rozwijający się płód, mogą doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu, dlatego przy każdej wizycie u lekarza należy powiadomić go o naszym stanie i o ewentualnych planowanych lekarstwach, witaminach i suplementach.

Istnieją grupy leków oznaczane jako „ leki bezpieczne w ciąży” i leki, które wolno stosować, ale tylko, gdy spodziewane korzyści terapeutyczne dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Leki na przeziębienie w ciąży

Zaleca się środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe zawierające paracetamol (od 4 miesiąca ciąży) można stosować go tylko kilka dni (3 dni), a jeśli objawy nie ustąpią należy skonsultować się z lekarzem.

Domowe sposoby walki z przeziębieniem

Syrop z cebuli z dodatkiem miodu – wzmaga odporność i działa przeciwzapalnie
· ciepłe mleko z miodem
· rosół z kurczaka
· przecier z surowych żurawin
· herbatki ziołowe z malin, lipy, czarnego bzu, dzikiej róży – działają napotnie i rozgrzewająco
· wspomagająco należy zażywać witaminę C

Gorączka w ciąży

Przy wysokiej gorączce należy przyjmować dużą ilość płynów, zaleca się ją obniżać dopiero po przekroczeniu 38 stopni. W takim wypadku zalecany jest paracetamol (np.APAP) przez 3 dni, nie wolno przyjmować ibuprofenu(np.: Nurofen, Ibum, Ibuprom) oraz pochodnych kwasu salicylowego , które mogą powodować wady rozwojowe i zmiany w układzie krążenia płodu.

Ból gardła w ciąży
Preparaty :

· Gargarin (preparat złożony skład: czteroboran sodu, benzoesanu sodu, wodorowęglan sodu, chlorek sodu, mentol) – proszek do sporządzania płynu do płukania gardła
· Hascosept (benzydamina) – płyn do stosowania w jamie ustnej
· Tantum Verde (benzydamina) – płyn do stosowania w jamie ustnej i gardle, pastylki do ssania, areozol do rozpylania w jamie ustnej.
· Tymsal- spray (preparat złożony, skład: nalewka z liści szałwii, wyciąg z ziela tymianku) – aerozol do rozpylania w jamie ustnej
· Septolux-tabletki do ssania, aerozol do rozpylania.
· Domowe sposoby:
· płukanie gardła kilka razy dziennie wodą z solą lub sodą oczyszczoną, z dodatkiem miodu, cytryny lub naparem z szałwii

Katar w ciąży

Preparaty:

· Acatar (oksymetazolina) – aerosol do nosa
· Afrin (oksymetazolina) – aerosol do nosa
· Nasivin (oksymetazolina) – krople, żel, aerosol do nosa
· Oxalin (oksymetazolina) – krople, żel do nosa
· Resoxym (oksymetazolina) – krople, aerosol do nosa

Przeciwwskazane w ciąży są preparaty zawierające pseudoefedrynę!

Domowe sposoby

Przepłukiwanie nosa roztworem soli kuchennej, roztworem soli morskiej, inhalacje z wody z dodatkiem soli lub sody oczyszczonej. Okolice nosa można smarować maścią majerankową (taką jak się stosuje dla małych dzieci). W ostateczności przy bardzo silnym katarze można zaaplikować krople do nosa zmniejszających obrzęk śluzówki np. z oksymetazoliną, (nie dłużej niż 3-5 dni).

Kaszel w ciąży

Przy wilgotnym kaszlu można zrobić inhalacje z wody z solą lub rumiankiem. Syropy wykrztuśne z prawoślazu i babki lancetowatej też są bezpieczne. Nie należy natomiast stosować syropów zawierających gwajakol, dekstrometorfan i kodeinę.

Zgaga w ciąży

Uważa się że bezpieczne w ciąży jest podawanie glinowych i magnezowych leków alkalizujących sok żołądkowy:

Alugastrin, Alumag, Alusal, Gelatum Aluminii Phosphorici, Maalox, Manti, Proacid, Rennie Antacidum, Gawiskon.

Mi osobiście pomagał Gaviskon, bo od samego prawie początku do samego końca miałam zgagę po wszystkim….bardziej niż płyn polecam tabletki do ssania. Płynu trzeba bardzo dużo połknąć na raz i mi się robiło od tego niedobrze.

Podawanie leków hamujących wydzielanie soku żołądkowego może być stosowane w II i III trymestrze ciąży tylko po konsultacji z lekarzem- Gastranin Zdrovit, Ranigast Max, Ranigast Pro, Ranimax, Ranisan, Ranitydyna, Riflux, Zantac.

Nudności w ciąży

Z doświadczenia wiem bo miałam wymioty i nudności w 1 ciąży z Zosią do końca (przestałam wymiotować jak zaczęłam rodzić) a w 2 ciąży z Helenką do końca 5 miesiąca że tak naprawdę to nic nie pomaga, ale może którejś z przyszłych mam pomogą te sposoby: stosowanie odpowiedniej diety; należy jeść często, ale mało i dużo pić. Można też się wspomóc herbatą imbirową, żuciem kawałka świeżego imbiru (jeśli lubicie) lub skórki od chleba oraz pić napar z melisy. Mdłości najczęściej ustępują w naturalny sposób około 12 tygodnia ciąży.

Najnowsza metoda podobno bezpieczna dla przyszłej mamy i dziecka którą wyczytałam jest opaska akupunkturowa. Nie wydziela żadnych farmakologicznych substancji, działa na zasadzie stymulowania punktu na wewnętrznej stronie nadgarstka i zmniejsza w ten sposób nudności w ciąży. Nie powoduje także żadnych skutków ubocznych jak ospałość, senność czy suchości w ustach. Opaska nie uczula i szybko (po 2-5 minutach) działa. Kupić je można oczywiście w aptekach. Więcej informacji znajdziecie TU. Nie wiem czy jest skuteczna bo jej nie stosowałam,

Zaparcia w ciąży

Ja nie miałam przez całą ciąże takich problemów, ale wiem, że większość mam ma niestety problem z zaparciami. Występują one w ostatnim trymestrze ciąży wskazane jest podawanie czopków glicerynowych i syropów z laktulozą – Duphalac, Lactecon, Lactulol, Lactulosum, Normalac-wtedy zalecane jest przyjmowanie dużej ilości płynów.

Nie należy przyjmować środków przeczyszczających, mogą wywołać poronienie, przedwczesny poród.

Aby wspomóc się naturalnie można do diety włączyć jabłka, suszone śliwki, świeże kwaśne mleko.

* Artykuł ten przygotowałam na podstawie wiedzy z wykładów (Farmakologia) oraz własnego doświadczenia. Jeszcze raz zalecam przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia w ciąży skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

 Ten Artykuł również się tobie przyda:

Zawsze w postach korzystam ze sprawdzonej wiedzy i z doświadczenia dzięki czemu wiem, że dziele się z Tobą rzetelną dawką informacji. Mam nadzieje, że ten post był dla Ciebie pomocny ! Jeśli znasz kogoś komu mógłby jeszcze pomóc poleć go lub udostępnij na facebooku. Zapraszam Cię także do śledzenia bloga i innych wydarzeń na moim fb kosmetomama a jeśli lubisz ładne zdjęcia i treściwą dawkę wiedzy to zapraszam na mój instagram.

 
(Visited 26 189 times, 1 visits today)

Napewno też to polubisz !