fbpx

Najczęstsze defekty skóry w ciąży suchość i wypryski. Jak sobie z nimi poradzić ? Jak pielęgnować?

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

Skóra kobiety w ciąży to skóra specyficzna. Można ją określić jako skórę suchą i wrażliwą jednocześnie. Dlaczego skóra w ciąży tak bardzo się zmienia? Dlaczego z jednej strony swędzi nas całe ciało, a z drugiej strony na cerze wyskakują krostki i wypryski?

 

Odpowiedz jest prosta, wszystkiemu winne są nasze, kobiecie hormony. To one powodują suchość, uwrażliwienie oraz wypryski w różnych miejscach twarzy (broda, żuchwa, czoło). Nie mówiąc już o tym, że znienawidzony przez nas cellulit to też wina kobiecych hormonów. Dziś skupię się jednak głównie na tej suchości skóry i wypryskach, bo na to narzekacie najczęściej.

Dlaczego mam suchą swędzącą skórę w ciąży?

 

Jeden powód po krótce opisałam powyżej – hormony. W czasie ciąży gospodarka hormonalna kobiety dostosowuje się nie do wymogów kanonu piękna, ale do tego, aby podtrzymać ciążę. Suchość skóry jest tym większa, im większa jest ilość hormonów (progesteronu i estrogenu) wytwarzanych w organizmie.Może zauważyłaś, że skóra na samym początku ciąży jest ładna i jeśli nie jest z natury sucha, to nie zauważasz szczególnych zmian. Zmiany w suchości skóry zaczynają być widoczne około 10 tygodnia ciąży (przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia).

U niektórych kobiet mija po jakimś czasie, a u niektórych suchość utrzymuje się do końca ciąży i może być także obecna jeszcze jakiś czas po porodzie, zanim ciało nie wróci do równowagi hormonalnej.Skóra naszpikowana hormonami ciążowymi zaczyna być wyraźnie bardziej przesuszona i swędzi. Staje się często bardziej wrażliwa i podrażniona. Jej nadwrażliwość także wynika z hormonów oraz z faktu, że skóra sucha jest bardziej podatna na podrażnienia, ponieważ nie ma odpowiedniej bariery lipidowej, która by ją chroniła przed wysuszeniem.

Drugi powód, który zbiega się w czasie najczęściej z ciążą i także jest związany poniekąd z hormonami, to zwiększenie suchości skóry u osób po 25-30 roku życia. Stąd już łatwa droga dedukcji. U większości kobiet jest to wiek w którym zachodzą w ciążę. Skóra staje się sucha nie tylko na twarzy, ale także na całym ciele. Może wtedy pękać i się łuszczyć.

Jak myć skórę suchą w ciąży ?

 

Jeśli chodzi o zwiększoną suchość skóry, jej wrażliwość i skłonność do podrażnień, to ukojenie przyniesie na pewno jej nawilżanie kremami, balsamami, złuszczanie lekkimi peelingami, picie większej niż zwykle ilości wody (około 2 litry dziennie) oraz dieta bogata w jedzenie z dużą zawartością kwasów gamma – linolenowych oraz kwasów omega 3 i 6 (m.in. oliwy, tłuste ryby itp.)

Woda ma znaczenie 

Przy wspomaganiu pielęgnacji cery suchej, zwłaszcza w ciąży, najlepiej sprawdzą się wody niskozmineralizowane lub tak zwane wody osmotyczne, które w składzie zawierają porównywalne stężenie związków z płynami fizjologicznymi ludzkiego organizmu.Oczywiście nie dajmy się zwariować. To wody najbardziej zalecane do zmywania cery suchej, ale nie obowiązkowe. Ważne natomiast, aby woda nie była wysokozmineralizowana ponieważ może powodować podrażnienie suchej i wrażliwej skóry. Wysokozmineralizowaną wodę najlepiej pić, a nie zmywać nią twarz.Filtry prysznicowe także przyniosą ukojenie dla swędzącej skóry ponieważ w znacznym stopniu ograniczają twardość wody i powodują, że woda którą się myjesz jest bardziej miękka i łagodniejsza dla skóry.

Mydło, żel czy płyn micelarny?

Skóra sucha nie lubi zwykłych mydeł, ponieważ powodują one wymywanie składników lipidowych skóry. Jeśli już mydła, to najlepiej glicerynowe, wzbogacone krem pielęgnacyjnym, renatłuszczające lub syntetyczne, które zawierają dodatkowe składniki nawilżające i kondycjonujące skórę (zmiękczające i wygładzające).Do mycia i zmywania twarzy najlepiej sprawdzą się mleczka, pianki, żele oraz płyny micelarne dostosowane do skóry suchej. Taka pielęgnacja podczas mycia twarzy powoduje nie tylko jej pielęgnację, ale także zmywanie z niej brudu i kurzu z całego dnia.

A co ze złuszczaniem skóry ciała oraz cery?

 

Peelingi drogeryjne nie są przeciwwskazane w ciąży. Warto przy suchej skórze korzystać z nich od 1 do 3 razy w tygodniu w zależności od zaleceń producenta. Do twarzy wybieraj peelingi drobnoziarniste (np. ten klik) lub enzymatyczne (np. ten klik ) do skóry wrażliwej lub suchej. Do ciała peelingi najlepiej cukrowe (ja uwielbiam ten klik bo natłuszcza i nawilża skórę), bo skóra nie będzie szczypała jak po solnym a drobinki łatwo się rozpuszczą podczas mycia.Peeling do skóry suchej powinien być wzbogacony o substancje nawilżające takie jak gliceryna, woski roślinne, oleje roślinne. Wtedy jego działanie będzie nie tylko złuszczające, ale także nawilżające.

Jak pielęgnować skórę i cerę suchą w czasie ciąży? 

 

Nawilżające kremy do twarzy i balsamy do ciała, które powinnaś wybierać będąc w ciąży nie powinny być lekkie. Mam tu na myśli, że zbyt szybkie „wchłanianie” się kremu powoduje, że skóra jest nawilżona, ale na bardzo krótko. Co przy takiej suchości nie będzie dla Ciebie zadowalające.

Lepiej wybierać kremy/balsamy bardziej tłuste w konsystencji (mają one więcej składników tłuszczowych), bo będą one na skórze powodowały regenerację warstwy lipidowej przez co dłużej będą ją nawilżać i zmniejszać podrażnia.W składzie kremów i balsamów nawilżających warto jest szukać: gliceryny, parafiny, glicerolu, sorbitolu, triglicerydów, kwasu hialuronowego, ceramidów, olei roślinnych.

Jeśli nie jesteś pewna jak wybrać kremy wybieraj kremy z napisami „mocno nawilżający”, „do skóry przesuszonej”, „do skóry odwodnionej” lub linie dla kobiet w ciąży (np. taką klik lub taką klik ) To ułatwi Ci wybór, bo kosmetyki te mają w swoim składzie głównie składniki nawilżające, natłuszczające i uelastyczniające.Możesz także zrobić wiele zabiegów u kosmetyczki, które poprawiają nawilżenie skóry, a są w pełni bezpieczne dla dziecka.

 A co z wypryskami, grudkami i krostkami w czasie ciąży?

 

Wypryski w czasie ciąży są także spowodowane hormonami, suchością skóry oraz zmianami w pracy gruczołów łojowych. Wypryski najczęściej pojawiają się u ciężarnej na czole, brodzie, żuchwie, ale mogą pojawiać się także na plecach, ramionach i między piersiami. Zmiany zaczynają się podobnie jak suchość skóry około 10 tygodnia ciąży i trwają przez kilka miesięcy. Najczęściej mijają w 3 trymestrze ciąży. Czasem jednak utrzymują się do kilku miesięcy po porodzie.

Żuchwa, czoło, broda to miejsca w których „normalnie” występuje więcej sebum (warstwy ochronnej skóry). Hormony z jednej strony przesuszają skórę a z drugiej strony wpływają na zmianę składu sebum oraz produkcji łoju stąd zmiany zapalne i wypryski skórne.

Jeśli nie masz skłonności do powstawania zmian na cerze to powinny one ustąpić najpóźniej do kilku miesięcy po porodzie. Jeśli masz skórę skłonną genetycznie do wyprysków i stanów zapalnych (skłonności genetyczne prowadzą do zwiększenia aktywności enzymu zmieniające go mało aktywne hormony w te o silnym działaniu) to nawet po porodzie zmiany mogą nie ustąpić.

Pielęgnacja i mycie skóry z wypryskami, krostkami w ciąży

O ile pielęgnowanie skóry suchej w ciąży jest dość proste to pozbycie się niedoskonałość już do prostych nie należy, bo jak pisałam powyżej hormony żądzą teraz Twoim ciałem. Najlepsze co możesz teraz dla siebie zrobić to zaakceptować fakt, że skóra może przez jakiś czas płatać figle.

Żeby zmniejszyć powstawanie wyprysków nie przesuszaj skóry, bo będzie miało to odwrotny skutek. Używaj lekkich pianek lub płynów micelarnych do zmywania twarzy, aby skóra była czysta. Tonizuj skórę, bo dzięki temu przywracasz skórze odczyn kwaśny czego nie lubią bakterie.

Peeling także możesz stosować od 1 do 3 razy w tygodniu. Jeśli zmiany na twojej cerze to przede wszystkim zaskórniki, wybierz peeling drobnoziarnisty (np. ten klik  bo jest uniwersalny i nie przesusza skóry) lub inny, który masz w domu i lubisz, byle nie był do skóry trądzikowej.Jeśli natomiast masz aktywne zmiany ropne (krostki) nie używaj peelingów z granulkami ściernymi, bo mogą one przenieść bakterie z krostek na inne części twarzy, czyli przy takiej cerze sprawdzą się  peelingi enzymatyczne.

 Kremy do twarzy nie powinny być wybierane do „skóry problematycznej” lub „trądzikowej”, bo także mogą spowodować przesuszenie cery.Jeśli już masz potrzebę pielęgnacji skóry z niedoskonałościami w inny sposób, wybieraj kremy matujące  lub do skóry mieszanej na dzień, a na noc wybieraj krem nawilżający, bo w tym okresie nawilżanie jest równie ważne.

Skóra w ciąży i w pierwszych miesiącach karmienia piersią rządzi się swoimi hormonalnymi zasadami. Można łagodzić skutki hormonów odpowiednią pielęgnacją, ale nie zniechęcaj się jak to nie przyniesie zadowalających skutków, to minie, tak już w ciąży jest. Pamiętaj, że kosmetyki działają na naskórek, a nie na rzeczywisty problem czyli zmiany hormonalne. Trzeba to po prostu przeczekać i cieszyć się nowym życiem, które nosisz w sobie.

Jeśli chcesz wiedzieć jakie zabiegi w ciąży możesz wykonać u kosmetyczki zapraszam cię tu:

Tu znajdziesz linie kosmetyków przeznaczone dla skóry kobiety w ciąży i karmiącej piersią:

A Ja cię zapraszam na mój facebook kosmetomama. Tam spotkasz się z innymi mamami i będziesz na bierząco z wpisami ;)

(Visited 9 932 times, 1 visits today)
0 Pogadały
0

Napewno też to polubisz !