Wokół glinu (aluminium) w kosmetykach i jego rzekomej szkodliwości narosło dużo mitów internetowych, które są powielane przez wiele stron internetowych. Mam nadzieje, że dziś dzięki pomocy badań naukowych wyjaśnię, że nie ma się czego bać.
Bezpieczeństwo stosowania kosmetyków
Bezpieczeństwo w całej Unii Europejskiej jest regulowane na trzech poziomach (więcej przeczytasz tu KLIK). Prawo (artykuł 4 pkt 1. Ustawy o Kosmetykach) wymaga przede wszystkim, aby kosmetyki były bezpieczne dla zdrowia ludzkiego i jest to najważniejszy artykuł ustawy. Składniki używane w kosmetykach są ocenianie przez SCCS- Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów działający przy Komisji Europejskiej1. Jest to zespół niezależnych toksykologów, którzy na podstawie dostępnych badań, doniesień naukowych oraz podstaw prawnych, oceniają wszystkie składniki, także te które mogą być stosowane w kosmetykach w ograniczonych ilościach (barwniki, konserwanty, filtry UV). Druga część oceny bezpieczeństwa dotyczy już całego gotowego produktu2.
Jakie są regulacje prawne dotyczące stosowania związków glinu w antyperspirantach?
W Unii Europejskiej, w tym również w Polsce antyperspiranty są klasyfikowane jako produkty kosmetyczne i podlegają wiążącym przepisom prawnym. Nieco inne podejście wprowadził rząd USA, gdzie antyperspiranty są klasyfikowane jako tzw. leki OTC (dostępne wyłącznie w aptekach bez recepty). Zgodnie z prawem związki glinu są dopuszczone do stosowania we wszystkich produktach i nie podlegają szczególnym regulacjom odnośnie stężenia. Regulacjom prawnym podlegają natomiast kompleksy glinowo-cyrkonowe, w przypadku których określono dopuszczalne stężenia, skład jakościowy substancji aktywnej oraz zakres stosowania (wyłącznie produkty przeciwpotowe inne niż wyroby aerozolowe).
Bezpieczeństwo glinu (aluminium) w kosmetykach.
Sole glinowe i glinowo-cyrkonowe to substancje o bardzo długim stażu w kosmetykach. W związku z tym toksykologicznie są bardzo dobrze poznane. Bezpieczeństwo ich stosowania w kosmetykach były wielokrotnie oceniane także przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów3. Komitet nie potwierdził szkodliwego działania, jak powodowanie choroby Alzheimera lub raka piersi, czy kumulowanie toksyn w organizmie – to najczęstsze mity.
Glin (aluminium) w kosmetykach
Glin (aluminium) jest jednym z trzech najpowszechniej występujących pierwiastków w skorupie ziemskiej. W związku z popularnością jego występowania, glin używany jest w szerokiej gamie produktów. Występuje w jedzeniu, wodzie oraz w produktach farmaceutycznych. W kosmetykach wykorzystywane są sole glinu (potocznie sole aluminium) lub kompleksy glinowo-cyrkonowe. Najczęściej stosowanymi związkami glinu są INCI: Aluminium Chlorohydrate, Aluminium sesquichlorohydrate, Aluminium chloride.
W antyperspirantach glin stosuje się do ograniczenia wydzielania potu. Aluminium po przez kontakt z potem zmienia się w żel i w ten sposób czasowo blokuje gruczoły potowe. Przy dużym poceniu się lub umyciu pach woda z mydłem blokada ta zostaje usunięta. Glin wykazuje słabą zdolność do przenikania przez naskórek4 .Co ciekawe ilość glinu absorbowana przez naskórek z antyperspirantów jest zacznie mniejsza niż ilość z jedzenia i wody.
Niektóre związki glinu mogą wywoływać reakcje alergiczne lub wpływać drażniąco na skórę. Jednak najczęściej jest to spowodowane stałym kontaktem z glinem np. u osób pracujących w hutach lub reakcją na zawierające glin szczepionki, a nie na glin w antyperspirantach. Jeśli antyperspirant jest dla ciebie faktycznie drażniący może wynikać to z niskiego pH preparatu a nie z działania samej substancji czynnej.
Mity o glinie (aluminium) w kosmetykach
MIT 1. Związki glinu zawarte w antyperspirantach powodują chorobę Alzheimera
Źródłem tego mitu, tak jak wielu innych jest wybiórcze traktowanie badań i jego nieumiejętna interpretacja. Mit powstał wtedy gdy zostały opublikowane badania, że w tkance osoby chorej na Alzheimera znaleziono podwyższone stężenie glinu. Prostą dedukcją ludzi, którzy badań nie widzieli albo usłyszeli ich strzępek jest w uproszczeniu obraz – “No tak glin jest w antyperspirantach to napewno dlatego”.
A tymczasem nie istnieją żadne badania jakoby glin z antyperspirantów powodował Alzheimera. Raport na ten temat opublikowały 2 brytyjskie organizacje Alzheimer’s Society5 oraz Alzheimer’s Association6. Dodatkowo w żadnych badaniach nie stwierdzono, że glin może wniknąć w naskórek a co za tym idzie kumulować się w organizmie w sposób przez naskórkowy czyli z antyperspirantów. Główną drogą przedostawania się glinu do organizmu jest droga pokarmowa czyli jedzenie i droga pitna.
MIT 2. Związki glinu powodują raka piersi
Mit zaczął się od anonimowego maila wysłanego w 1992 roku w którym to autorka opisuje obawę przed antyperspirantami i przedstawia swój punkt widzenia na temat. Autorka napisała też, że uważa, że przez antyperspiranty kumulują się toksyny, które mogą powodować guzy piersi u kobiet.
W 2002 roku Pani Doktor Mirick – epidemiolog z Fred Hutchinson Cancer Research Centre7 przeprowadziła badania na kilkuset kobietach mające potwierdzić lub zaprzeczyć tej teorii. Badania wykluczyły zależność między rakiem piersi a antyperspirantami.
Amerykańska organizacja National Cancer Institute8 w 2002 roku opublikowała wyniki badań epidemiologicznych dotyczących powiązań występowania raka piersi ze stosowaniem antyperspirantów. W badaniu dokonano analizy wszystkich czynników, które mają wpływ na raka (liczba porodów, występowanie raka piersi, przyjmowanie hormonów, palenie papierosów, spożywanie alkoholu). Nie stwierdzono jakiegokolwiek związku pomiędzy stosowaniem antyperspirantów a występowaniem raka piersi.
Również organizacje SCCP i NCI oraz brytyjski Cancer Research9 i amerykańskie Breast Cancer Society, American Cancer Society10, FDA11 i CTFA12 stwierdziły, że nie istnieje biologiczny mechanizm, który mógłby tłumaczyć powstawanie raka na skutek nadużywania dezodorantów.
Źródła:
- Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów działający przy Komisji Europejskiej.
- Szczegółowe wymagania dotyczące procedury oceny bezpieczeństwa Załączniku I do rozporządzenia kosmetycznego.
- Bezpieczeństwo stosowania glinu w kosmetykach Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów.
- Zdolności glinu do przenikania przez naskórek.
- Report o braku związku między glinem w antyperspirantach a chorobą Alzheimera opublikowany przez Alzheimer’s Society
- Report o braku związku między glinem w antyperspirantach a chorobą Alzheimera opublikowany przez Alzheimer’s Association
- Badania zależności po między rakiem piersi a antyperspirantami.
- National Cancer Institute wyniki badań epidemiologicznych dotyczących powiązań występowania raka piersi ze stosowaniem antyperspirantów.
- Cancer Research oświadczenia i badania nad antyperspirantami
- American Cancer Society oświadczenia i badania nad antyperspirantami
- FDA oświadczenia i badania nad antyperspirantami
- CTFA oświadczenia i badania nad antyperspirantami
Zawsze w postach korzystam ze sprawdzonej wiedzy i doświadczenia, dzięki czemu wiem, że dziele się z Tobą rzetelną dawką informacji. Mam nadzieje, że ten post był dla Ciebie pomocny ! Jeśli znasz kogoś komu mógłby jeszcze pomóc poleć go lub udostępnij na facebooku. Zapraszam Cię także do śledzenia bloga na moim fb kosmetomama. i instagramie.