Słyszałaś napewno przerażające historię krążące w internecie jakoby sylikony „dusiły skórę” i „zatykały włosy” i były niebezpieczne zwłaszcza dla kobiet w ciaży i karmiących piersią. Te wszystkie informacje to mity kosmetycznie nie mające żadnego uzasadnienia w badaniu bezpieczeństwa nad sylikonami stosowanymi w kosmetykach.
Ciekawa jestem skąd te mity mają swój początek? I dlaczego sylikony tak szybko stały się nielubiane w kosmetykach? A producenci zamiast edukować, że jest to bezpieczny składnik to wolą sylikon z kosmetyku na wszelki wypadek usunąć żeby im sprzedaż nie spadłą. Szkoda bo sylikony używane w kosmetykach mają wiele zalet. Dodatkowo mity z nimi związane są bezzasadne , o czym się przekonasz jak przeczytasz dalej.
Sylikon a co to ?
Sylikony to grupa związków syntetycznych polimerów krzemoorganicznych. Są emolientami suchymi lub tłustymi. W kosmetykach używa się niewiele z nich, ale w wielu produktach. Sylikony najczęściej używane (nazwy inci) :lotne sylikony :Cyclopentasiloxane; Cyclohexasiloxane., Oleje silikonowe np.: Dimethicone; Amodimethicone,woski silikonowe – ogólna nazwa Alkyl Dimethicone np.: C20-24 Alkyl Dimethicone emulgatory silikonowe np.: PEG-12 Dimethicone, PEG/PPG-25/25 Dimethicone.
Sylikony w kosmetykach pielęgnacyjnych i w produktach do włosów
Sylikony wykorzystuje się w produktach do pielęgnacji włosów ( szampony, odżywki, maski, pianki, lakiery) z powodu ich właściwości kondycjonujących. Kondycjonowanie to proces poprawiający wizualnie i fizycznie stan włosa lub skóry. Sylikony w produktach do pielęgnacji włosów powodują, że włos się nie elektryzuje, mniej plącze, jest bardziej miękki, błyszczący i wygładzony. W produktach do skóry używane są jako składniki pośrednio nawilżające czyli ograniczające ucieczkę wody z naskórka ( balsamy, kremy itp.) Skóra dzięki nim jest bardziej wygładzona i miękka. Sylikony stosowane są także w produktach na blizny ( również po CC) oraz w antyperspirantach i dezodorantach bo nie pozostawiają białych śladów.
Sylikony lekkie i ciężkie
Sylikony w kosmetykach dobierane są ze względu na swoje właściwości. Lekkie, lotne sylikony Cyclopentasiloxane i Cyclohexasiloxane to tzw. emolienty suche. Nie powodują efektu obciążanie włosów, bo odparowują z jego powierzchni, nie wytwarzają filmu. Używane są w szamponach do włosów cienkich i delikatnych. Sylikonów tych używa się też w kosmetykach z lekką formułą albo tak zwanych „beztłuszczowych” podkładach .
Oleje i woski sylikonowe (Dimethicone; Amodimethicone, Alkyl Dimethicone) to emolienty tłuste. Tworzące na powierzchni skóry i włosów film ograniczający ucieczkę wody. Znaczy to tyle, że powodują, że skóra jest bardziej miękka i wygładzona a włosy gładkie i błyszczące. Warstwa, którą tworzą silikony jest jednak przepuszczalna dla innych substancji chemicznych, w tym dla wody i cząsteczek gazów, co znaczy, że nie mam mowy o „duszeniu się skóry”. Włosy też mogą swobodnie przyjmować inne składniki w głąb swojej struktury.
Sylikony kumulują się w skórze i na włosach ?
Dodatkowo żadne z sylikonów nie mogą wniknąć w naskórek ( mają za duże cząsteczki) oraz w strukturę włosa. Nie są też komedogenne czyli nie powodują stanów zapalnych ani zaskórników. Dlatego silikony często używa są w produktach przeznaczonych do cery tłustej i trądzikowej, a w produktach do makijażu używa się ich jako substancje zapobiegając tzw. efektowi błyszczenia się skóry.
Silikony są odporne na utlenianie, dzięki czemu nie zatykają porów. Nie są drażniące i tym samym nie nasilają trądziku (powodowanego przez bakterie Propionibacterium acnes). Co więcej, silikony posiadają właściwości łagodzące i tworzą warunki niesprzyjające rozwojowi bakterii. Silikony zostały błędnie osądzone, ponieważ mogą zwiększać przenikanie substancji aktywnych, a te czasami bywają drażniące (np. zapachy) lub zatykające pory (np. niektóre oleje roślinne i mineralne, które ulegają utlenieniu, co w konsekwencji powoduje powstawanie zaskórników).
∼Biotechnologia.pl
Sylikony – potwierdzone bezpieczeństwo.
Sylikony w kosmetykach to przebadana i bezpieczna grupa związków. Sylikony w kosmetykach są bezpieczne dla życia ludzkiego nawet w stężeniu <90% . Badania nie wykazały właściwości drażniących oraz alergizujących. „Bezpieczeństwo ich stosowania zostało potwierdzone przez Komitet ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS): SCCS/1241/10 oraz SCCS/1549/15.” ( raport poniżej w linku)
Jeden z silikonów (INCI: Dimethicone) jest dozwolony do stosowania w żywności, jako środek przeciwpieniący oraz doustnie jako popularny lek na problemy jelitowe i wzdęcia. „Komitet Ekspertów FAO/WHO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa/ Światowa Organizacja Zdrowia) ustalił dopuszczalną dzienną dawkę doustną dla polidimetylosiloksanu (Dimethicone), która wynosi max. 1,5 mg/kg masy ciała.” ( Informacje na stronie WHO poniżej w linku))
Amerykański zespół ekspertów Cosmetic Ingredient Review (CIR) Expert Panel także opublikował swój raport. „Eksperci stwierdzili, że stosowanie składników z grupy silikonów w kosmetykach jest bezpieczne dla zdrowia. „ (Więcej informacji znajdziesz w raportach CIR w linku na dole)
Kosmetyki z sylikonami mogą być stosowane przez kobiety po CC bo pomagają w szybszym i ładniejszym gojeniu się blizn. Mogą je stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Sylikon nie wnika w skórę, a więc nie ma możliwości wniknięcia do krwioobiegu i mleka matki.
Jak widzisz sylikony to bardzo obszerna grupa związków, ale te które w jakiś sposób mają kontakt z człowiekiem muszą mieć dodatkowo ( tak jak i inne składniki kosmetyczne lub leki) przebadaną toksyczność oraz bezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzkiego. Mam nadzieje, że tym postem oswoiłam trochę sylikony w kosmetykach i że teraz bardziej świadomie będzie podchodziła do tego tematu.
źródła:
- kosmepedia. org strona PZPK
- Biotechnologia.pl
- Komitet do spraw bezpieczeństwa konsumentów (SCCS): SCCS/1241/10 oraz SCCS/1549/15.
- Raport na temat bezpieczeństwa sylikonów WHO
- Raport Cosmetic Ingredient Review na temat sylikonów w raportach CIR.
Wpisy, które mogą cię zainteresować :
Bezpieczeństwo stosowania kosmetyków. Jak to badają?
Aluminium w kosmetykach. Czy jest bezpieczny? Dlaczego jest używany?
Mity kosmetyczne. Znajdziesz tam mity o srebrze, parabenach, glikolu propylenowym, parafinach itp.
Zawsze w postach korzystam ze sprawdzonej wiedzy i doświadczenia, dzięki czemu wiem, że dziele się z Tobą rzetelną dawką informacji. Mam nadzieje, że ten post był dla Ciebie pomocny ! Jeśli znasz kogoś komu mógłby jeszcze pomóc poleć go lub udostępnij na facebooku. Zapraszam Cię także do dołaczenia do mnie na moim kanałąch wtedy na bank niczego nie przegapisz.