fbpx

Odpowiedz na to pytanie nie jest możliwa w jednym zdaniu, bo nie jest prosta. To czy faktycznie czerniaka można w ten sposób się „nabawić” zależy od wielu czynników. 

Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów, który swój początek czerpie najczęściej ze słońca czyli z promieniowania zarówno UVA jak i UVB. Czerniak wywodzi się z komórek barwnikowych, czyli z melanocytów, ale daje częste przerzuty do organów wewnętrznych i dlatego jest tak bardzo niebezpieczny. O czerniaku pisałam więcej tutaj klik

Czerniak paznokcia ( podpaznokciowy) wygląda najczęściej jak narysowana flamastrem linia na płytce paznokcia ( początek ma przy skórkach a kończy się przy wolnym brzegu paznokcie) ale może też wyglądać jak czarna/ brązowa rozlana plamka pod płytką. Często mylona jest z występującym podczas urazu paznokcia krwiakiem podpaznokciowym dlatego jeśli cię coś niepokoi idź do dermatologa na obejrzenie zmian dermatoskopem ( to taka lupa powiększająca).

Promienie UV te występujące w słońcu czy w solarium powodują poważne zmiany na skórze. Nie są to „tylko” zmarszczki czy przebarwień. W komórkach skóry powstają groźne mutacje, które mogą prowadzić nawet do nowotworów skóry w tym też czerniaka. Dlatego tak ważne jest prawidłowe używanie i wybieranie kosmetyków przeciwsłonecznych w lato oraz rozsądne korzystanie z innych źródeł tych promieni czyli z solarium czy lamp UV utrwalających paznokcie żelowe czy hybrydy.

Czy można dostać czerniaka chodząc często/regularnie na solarium ? 

Owszem można i jest to udowodnione, że częste chodzenie na solarium zwiększa ryzyko powstawania różnych nowotworów skóry, bo występuje tam skumulowane i bardzo niebezpieczne, bo bardzo głębokie promieniowanie UVA (mutagenne). Dlatego też w niektórych krajach korzystanie z solarium jest zabronione, a w innych nie można z nich korzystać osobą do ukończenia 18 roku życia. Na solarium nie powinny chodzić też kobiety w ciąży i karmiące piersią. Kobiety w ciąży ze względu na maluszka w brzuszku oraz na możliwość poparzenia lub przebarwień skórnych. Kobiety karmiące piersią i mamy nie karmiące piersią ( niedługo po porodzie) ze względu na możliwość poparzeń oraz przebarwień skóry.

Czy lampy UV zwiększają ryzyko czerniaka paznokcia? 

Promienie UVA występujące w solarium to te same promienie UV,  które występują w słońcu i lampach UV do utwardzana paznokci metodą hybrydową lub żelową u manicurzystki lub pedicurzystki, ale nie popadaj proszę odrazu w panikę, bo po pierwsze tu naświetla się mały skrawek ciała przez bardzo krótki czas, a po drugie to czy taki zabieg zwiększa i u Ciebie ryzyko wystąpienia czerniaka paznokcia jest zależne od wielu czynników, a nawet wystąpienie ich wszystkich nie jest jednoznaczne z tym, że tego czerniaka dostaniesz, spokojnie należy obserwować i badać się u dermatologa dermatoskopem – regularnie raz do roku a nic nie umknie Twojej uwadze. 

Zwiększyć ryzyko wystąpienia czerniaka (tak też tego podpaznokciowego) może; częste i regularne opalanie się w solarium, intensywne opalanie się na słońcu bez ochrony przeciwsłonecznej, częste poparzenia skóry słońcem, genetyczne skłonności czyli czerniak w rodzinie.

Myślę, że zwiększyć ryzyko wystąpienie czerniaka paznokcia może ; nieprawidłowo wykonany manicure hybrydowy tzn. przez osobę nieprzeszkoloną, która zbyt mocno spiłowuje płytkę paznokcia a płytka uszkodzona to większa penetracja promieni UV. Lakier hybrydowy lub żel niewiadomego pochodzenia ( bez atestów ) może także spowodować, że podczas utrwalania (naświetlania) lampą UV zostaną wydzielone związki, które wejdą w reakcje z płytką paznokcia i uszkodzą ją. Lampa bez atestów, której dawka promieniowania jest wyższa niż ta dopuszczana.

Dlatego wystrzegam się jak ognia miejsc w których nie wiadomo czym się pracuje i na czym się pracuje z osobami bez szkoleń. To bardzo kusi ceną, ale potem kramik z paznokciami się zamyka a osoby odpowiedzialniej brak. Zbyt częste chodzenie na manicur hybrydowy czy żel może także moim zdaniem zwiększyć ryzyko wystąpienia tego typu czerniaka na płytce paznokcie, ponieważ paznokieć nie zdąży się zregenerować a stale jest ścieńczany. Często to mam na myśli raz w tygodniu lub co dwa tygodnie na przykład ( są takie płytki których hybryda się nie trzyma). Myślę, że kumulacja promieni czyli chodzenie na solarium + korzystanie z metody hybrydowej lub żelowej na paznokcie może zwiększyć to ryzyko lecz pamiętaj, że tu o lampy chodzi a nie o lakiery czy żele, bo atestowane samie w sobie są bezpieczne. 

Jeśli chodzi o sam zabieg manicuru hybrydowego czy żelu utwardzany lampą UV to uważam, że prawidłowo zrobimy zabieg ( bez silnego ścierana płytki )wykonywany raz 4-6 tygodni, przez wykwalifikowaną osobę na atestowanych produktach i lampach jest stosunkowo bezpieczny. Mam tu na myśli,że warto obserwować swoje paznokcie i ich reakcje na różne czynniki i produkty na niech kładzione, ale nie należy rezygnować z profesjonalnie robionych hybryd jeśli jesteś z nich zadowolona a z płytka paznokci nic się nie dzieje ( nie jest zniszczona, nadmiernie przesuszona, popękana, nie ma na niej grzybicy lub innych chorób paznokci)

Zdarza się także, że Panie kupują sobie zestawy lampa + lakiery hybrydowe do domu i same metodą prób i błędów robią sobie paznokcie zmywając i nakładając ( utwardzając) sobie paznokcie kilka razu w ciągu tygodnia. W takim wypadku zalecam najpierw krótki kurs hybrydowy a potem próby. Proszę cię, nie dłub, nie zrywaj lub nie ściągaj na siłę paznokci żelowych, akrylowych czy lakieru hybrydowego. Takie uszkodzone paznokcie także łatwiej chłoną nie tylko wszelkie preparaty używane podczas manicuru ,ale są też mniej odporne na grzyby czy inne mikroorganizmy chorobotwórcze oraz promieniowanie UV.

Jeśli denerwujesz się o swoje paznokcie lub o to co może pod płytka paznokcia „wyrosnąć” porozmawiaj ze swoją manicurzystką. Zapytaj się na jakiej lampie pracuje, taka rozmowa na pewno cię uspokoi lub pomoże w podjęciu decyzji ( lampy UV mają kilka różnych mocy w niektórych czas naświetlania jest dłuższy ,ale lampa jest słabsza, inne szybko utwardzają paznokcie, ale lampa ma większą moc). Niektóre salony korzystają już z lamp nie UV ale LED, które nie emitują światła ultrafioletowego. Możesz też raz na jakiś czas zrobić sobie „wakacje” od hybryd i wrócić do niech po jakimś czasie. Skórę twarzy a także rąk zwłaszcza latem smaruj kremem z filtrem.

Tak więc zalecam spokój i obserwację własnej skóry oraz zdrowy rozsądek, bo wszystko w nadmiarze jest szkodliwe, nawet woda. Wybieraj miejsca sprawdzone i kompetentne profesjonalne manicurzystki. Jeśli coś cię zaniepokoi to zawszę możesz umówić się na wizytę do dermatologa prosząc o obejrzenie znamion dermatoskopem. Tak wizyta trwa 15 minut i po tak krótkim czasie wszystko najcześciej już wiesz. 

Zapraszam cię do śledzenia bloga i dołączenia do mnie na 

facebook-kosmetomama

kosmetomama-na-yt

instagram-kosmetomama

(Visited 3 026 times, 1 visits today)

Napewno też to polubisz !