Pisałam niedawno post o kosmetykach do opalania z dobrym stabilnym filtrem mineralnym dla dzieci, oczywiście mogą też go jak najbardziej stosować także dorośli i kobiety w ciąży a często o tym zapominają. Siedząc na wykładzie z onkologii nasłuchałam się tylu strasznych i zatrważających danych odnośnie jednego z najbardziej złośliwych nowotworów, który swój początek czerpie najczęściej ze słońca i z naszej opalonej skóry. Czerniak-nowotwór złośliwy wywodzi się z komórek barwnikowych, czyli z melanocytów, ale daje częste przeżuty do organów wewnętrznych.
Melanocyty, to własnie one są odpowiedzialne za chronienie Nas przed słońcem, to dzięki nim mamy kolor skóry, to własnie one musza walczyć i chronić Nas jak my “spokojnie” opalamy się na słońcu. One toczą bój, ale nie zawsze wygrywają właśnie wtedy może pojawia się on- Czerniak. Miałam koleżankę która pojechała na wakacje do Hiszpanii. Wróciła radosna i opalona. 6 miesięcy później już jej nie było, nie zauważyła w porę, nie badała się, przegrała.
Skóra poparzona, ze znamionami, jasna karnacja ma większe prawdopodobieństwo, że coś się na niej może niedobrego “wykluć” dlatego tak ważne jest świadome, bezpieczne opalanie i Akcja na której pomysł wpadłam #sloncebezczerniaka. Ten hasztag może komuś uratować życie! Akcja ma na celu zwiększenie wiedzy ludzi na temat ochrony przed słońcem. Pomożesz udostępniając post na fb lub w inny sposób znajomym, rodzinie, osobie na której tobie zależy.
Bardzo ważna jest profilaktyka. W tym wypadku to świadomość zagrożenia i oczywiście bezpieczne opalanie. Kremy z filtrem są bardzo ważnym elementem letniej codzienności, chociaż nie tylko w lato powinno się je stosować. Ponieważ chronią nas w dużym stopniu przed promieniami słonecznymi.
- Nasmaruj siebie i dziecko przed wyjściem na długi spacer, plażę, wycieczkę. Około 15 minut przed wyjściem.
- Ważne jest to, aby całe ciało , nawet pod ubraniem było posmarowane, bo większość ubrań, w tym bawełna przepuszcza promieniowanie słoneczne. Smaruj się po każdej kąpieli w wodzie i dosmaruj kremu po 2 godzinach opalania .
- Nie zapomnij o smarowaniu twarzy i dłoni.
- Nie oszczędzaj- grubsza warstwa to większe bezpieczeństwo.
- Kremy są bardzo ważne, zwłaszcza na plaży czy w górach bo promienie UV odbijają się dodatkowo od wody i piasku czy śniegu.
dodatkowo!
- NIE chodź na solarium
- Chroń głowę
- Noś okulary przeciwsłoneczne
- dorośli o ciemniejszej karnacji albo już opaleni mogą używać niższych filtrów SPF 15-20, ale osoby dorosłe o jasnej skórze powinny używać wysokich faktorów (spf 30-50)
90% przypadków zachorowań na czerniaka zaczyna się od skóry!.
Profilaktyka to także wiedza.
Obserwuj skórę, i znamiona, które już posiadasz, bo są objawy, które mogą powiedzieć Tobie czy coś jest “nie tak”. Jeśli zauważysz coś podejrzanego idź do dermatologa, po okresie letnim idź do dermatologa on specjalnym sprzętem (lupą powiększającą) sprawdzi czy na skórze nie pojawiło się coś co dobrzy by było zbadać. Taka wizyta trwa 15 minut, każdy może sobie na nią pozwolić. Ja chodzę na takie badanie 1 w roku, chyba że coś mnie zaniepokoi to idę wcześniej. Dokładnie też oglądam męża i dzieci, a jeśli coś mnie niepokoi idziemy natychmiast do lekarza. Wiem na co zwrócić uwagę.
Czy wiesz, że czerniak nie musi być czarnego koloru?
A co może zaniepokoić Ciebie?:
- Świeżę znamię (pieprzyk) lub stare znamię (pieprzyk), które:
- szybko rośnie,
- zmienia koloru(ściemnienie, rozjaśnienie, rożne zabarwienia w obrębie tego samego znamienia)
- zmiana kształt ( nierówne brzegi, zmiana kształtu, nieregularny kształt,)
- swędzi,
- sączy się z niego krew lub inny płyn
- powstają zgrubienia
- zaczerwienienie wokół zmiany
- krwawi
- zmiana ma powyżej 6 mm
Jeśli zobaczysz takie niepokojące objawy idź natychmiast do dermatologa, nie ma na co czekać czerniak działa szybko i na początku bardzo cicho. W początkowej fazie jest do wyleczenia prawie w 100%, potem szanse drastycznie spadają. U kobiet czerniak najczęściej umiejscowiony jest na kończynach (nogi, ręce), w przypadku mężczyzn najczęściej na tułowiu.
Dzieci, zapytacie Co z nimi?. Znacie na pewno przysłowie “Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” co oznacza tylko tyle, że jeśli teraz za młodu dziecko będzie nieodpowiednio chronione przed słońcem, często skóra będzie poparzona, prawdopodobieństwo czerniaka złośliwego zwiększa się 2x w dorosłym życiu!.
Jak chronić dziecko?
Najważniejsze to:
- Krem z filtrem 30-50 SPF
- Ochrona na głowę (czapka z daszkiem, bandamka z materiału chroniącego przed słońcem)
- Okulary przeciwsłoneczne
- Ograniczyć w miarę możliwości latem wychodzenie na dwór czy kąpiele w godzinach 11-14
- Ubrania lub kostiumy dla dzieci na plażę ze specjalnego materiału nieprzepuszczalnego promienie UV.
Filtry przeciwsłoneczni NIE zapewniają 100% ochrony przed promieniami słonecznymi a więc nie są w stanie zablokować wytwarzanie się witaminy D w organizmie człowieka w lecie. Więc nie bójmy się ich stosować u dzieci czy dorosłych.
Dlatego tak WAŻNA jest wiedza i świadomość!!!
Świadomość ludzi w Polsce i bardzo często rodziców jest znikoma, czego dowodzą są rosnące statystyki. Liczba zachorowań na czerniaka skóry wynosiła w 2010 roku prawie 1200 u mężczyzn i 1350 u kobiet [1]. Umieralność z powodu czerniaka skóry w Polsce jest wyższa niż przeciętna dla Unii Europejskiej (o około 20%) [1]. Pod względem zachorowalności czerniak znajduje się na 16 miejscu u mężczyzn i na 15 miejscu u kobiet [2].
źródło 1 :http://onkologia.org.pl/czerniak-skory-c43/
źródło 2: http://www.onkonet.pl/dp_czerniakzs.html
KRÓTKI PORADNIK JAK ZDROWO I BEZPIECZNIE KORZYSTAĆ ZE SŁOŃCA
Specjalnie dla Ciebie powstał krótki graficznie przygotowany poradnik, na którym znajdziesz podstawowe informacje jak chronić siebie i dziecko przed słońcem. Poradnik możesz pobrać i wydrukować w domu lub w drukarni i dać go każdej bliskiej osobie. Rodzicom wyjeżdżającym na działkę, Siostrze czy bratu który ma dziecko, Sąsiadce, mamie napotkanej na placu zabaw, przyjaciółce-Każdemu, lub wydrukować dla siebie. Ulotkę możesz pobrać i wydrukować.
(ulotka do druku w drukarni i domowego)
(ulotka do druku domowego)
Ulotkę opracowała Karolina z bloga Żyj Kochaj Twórz.