fbpx

Bimatoprost w odżywkach do rzęs. Czy można stosować w czasie ciąży i karmienia piersią?

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama
Jakiś czas temu zrobiło się głośno o genialnie działających odżywkach, które w spektakularny sposób wydłużają i zagęszczają rzęsy. Grupą docelową odżywek są głównie kobiety nie zadowolone z jakości swoich rzęs, więc umówmy się Babeczki prawie wszystkie z nas wpisują się w tą grupę bo rzadko jesteśmy zadowolone ze swojego wyglądu. Drugą grupą są kobiety, którym rzęsy zupełnie wypadły lub znacznie zmarniały np. po chemioterapii, karmieniu piersią czy po porodzie. 

Kobiety po chemioterapii mają problem nie tylko z rzęsami, ale także z włosami w ogóle, których cebulki zostają uszkodzone na skutek działania chemii. Mają one do dyspozycji na tą chwilę na polskim rynku suplementy diety oraz kosmetyki i zabiegi wzmacniające skórę po chemii lub produkty apteczne i kosmetyczne  przyspieszające porost włosów i rzęs. 

Kobiety po porodzie i te które karmią piersią są drugą liczną grupą szukającą sposobów na przyspieszenie i zagęszczenie włosów i rzęs. W czasie ciąży wzrost włosa zatrzymują się na danej fazie. Zwykle tą fazą jest anagen. Jest to faza wzrostu nowych włosów. W ciąży ta faza jest wydłużona. Włosy nie wypadają i przez to stają się mocne i jest ich dużo więcej , ale też nie rosną szybko. Po okresie ciąży wszystko musi wrócić do normy czyli włosy muszą nadrobić wypadanie z okresu ciąży o czym dokładnie pisałam we wpisie Wypadanie włosów po ciąży i w czasie karmienia piersią

Wygląda to tak jakby włosy wypadały nam ze zdwojoną siłą i w zdwojonym tempie, a efekt wizualny to przez jakiś czas ( nawet do roku czasu) marne włosy i rzęsy. Czy zatem można używać odżywek do rzęs na bazie skutecznego Bimatoprostu w ciąży, po porodzie i podczas karmienia piersią?

Plusy odżywek z bimatoprostem

Bimatoprost to składnik stosowany w kroplach do oczu dla osób chorych na jaskrę lub nadciśnienie wewnątrzgałkowe, którego efektem ubocznym jest nadmierny wzrost rzęs. Fakt ten wykorzystali producenci kosmetyków dodając składnik ten ( w mniejszej ilości i stężeniu) do odżywek na porost rzęs. 

Bimatoprost przedłuża fazę aktywnego wzrostu włosa czyli anagenu. Przedłużenie tej fazy sprawia, że rzęsy mogą dłużej rosnąć co powoduje oczekiwany efekt długich i grubszych rzęs.

Produkty są skuteczne do tego stopnia, że używane są przez osoby łysiejące lub osoby po chemioterapii. Efekt natomiast nie jest natychmiastowy bo trzeba na niego czekać kilka tygodni. Jeśli jesteś cierpliwa to po tym czasie rzęsy wyrastają znacznie dłuższe i grubsze, a o taki efekt przecież chodzi, prawda?

Minusy odżywek z bimatoprostem 

Po odstawieniu kosmetyku gdy cykl włosa dojdzie do końca i włos wypadnie, nowe włosy urosną takie same jak z przed używania odżywki. Nie dotyczy to tylko odżywek z bimatoprostem, ale generalnie wszystkich odżywek do rzęs. Odżywki z tym składnikiem mogą też bardzo podrażniać okolicę oczu, powodować stany zapalne rogówki, przekrwienie spojówek, świąd, pieczenie, łzawienie. Skóra pod oczami może ciemnieć. Jeśli tak właśnie reaguje Twoje oko lub skóra to odstaw odżywkę. 

Czy można stosować odżywki z bimatoprostem w ciąży lub podczas laktacji ?

W ciąży nie zaleca się w ogóle stosować substancji, które mogą intensywnie drażnić skórę lub błony śluzowe i tyczy się to także produktów kosmetycznych, ale ustaliłyśmy już wcześniej, że stosowanie odżywek z bimatoprostem nie jest w ciąży koniecznie bo włosy i rzęsy są ładniejsze niż zwykle. Nie jest też to w tym czasie zalecane. 

Jeśli chodzi zaś o okres karmienia piersią to bimatoprost nie wchłania się po zaaplikowaniu na skórę z odżywek kosmetycznych więc nie wykazuje ogólnoustrojowych efektów ubocznych, co znaczy, że nie wchłania się do krwiobiegu a tym samym do mleka mamy. Ale należy pamiętać, że Ty mamo świeżo po porodzie i Ty karmiąca piersią jesteście pod wpływem hormonów, które uwrażliwiają dodatkowo Twoją skórę.

Chcę ci przekazać, że używając odżywki z bimatoprostem jesteś narażona na intensywne podrażnienia skóry i oka w miejscu aplikacji oraz na ciemnienie skóry wokół oczy, bo i hormony mogą tak działać i  bimatoprost  też. Dlatego jeśli nie jest to temat dla Ciebie bardzo istotny zalecam odczekać chociaż kilka miesięcy lub testować takie odżywki po okresie karmienie piersią.

Jeśli chcesz jednak używać odżywek z tym składnikiem w czasie karmienia piersią to zastosuj się ściśle do wytycznych producentów choć na opakowaniu znajdziesz pewnie napis „Nie zaleca się stosować w czasie ciąży i karmienia piersią” właśnie biorąc pod uwagę powyższe efekty niepożądane. 

Jeśli jednak jesteś przekonana, że po mimo wszystko  używać będziesz, to bardzo cię proszę używaj bezpiecznie. Stosuj odżywkę na czystą i suchą skórę wokół oczu, używaj jej raz dziennie ( najlepiej na wieczór), obserwuj jak zachowuje się Twoja skóra. Czy nie ciemnieje? Czy nie jest podrażniona i zaczerwieniona? Czy oczy cię nie pieką i nie bolą? Jeśli widzisz u siebie takie efekty to przestań używać takiej odżywki i na czas choćby karmienia piersią przestaw się na łagodne ( choć wolniej działajcie) odżywki naturalne lub syntetyczne bez tego składnika.

Następny wpis o rzęsach będzie zawierał informacje o odżywkach, które możesz i których nie powinnaś stosować w ciąży, po porodzie i w czasie karmienia piersią. Jeśli nie chcesz przeoczyć wpisu polub moje profile :

kosmetomama-na-yt

instagram-kosmetomama

facebook-kosmetomama

W tej zakładce „kosmetolog dla mam” znajdziesz inne wpisy związane z pielęgnacją skóry w czasie ciąży i po porodzie. 

                                                                                                                                                                                                         Buźka!

kosmetomama-blog-dla mam-kp-i-w-ciąży

(Visited 16 812 times, 1 visits today)

Napewno też to polubisz !