Moje drogie Mamy, dziś będzie odpowiedz na pytanie, które często zadajecie czyli „Czym w ciąży i podczas laktacji złuszczać naskórek?” Alternatyw jest wiele w zależności od rodzaju cery (mieszana, problematyczna, sucha, wrażliwa) . Dziś skupimy się na scrubie, mikrodermabrazji i oksybrazji w ciąży i podczas karmienia piersią.
Peelingi mechaniczne to wszystkie te peelingi do których używa się czego ( m.in pestek, głowicy, ziarenek plastiku itp) do złuszczania naskórka i trzeba pocierać skórę, aby osiągnąć efekt. Peelingi stosuje się po to by oczyścić skórę z martwego naskórka a w związku z tym składniki aktywne kremów, ser, masek będą lepiej działać, bo nie będą zostawały na zrogowaciałym naskórku. Skóra wypeelingowana wygląda też znacznie lepiej z makijażem, a makijaż ładnie się na niej trzyma. A najważniejsze jest to, że skóra po peelingu po prostu lepiej funkcjonuje.
Peeling scrub i mikrodermabrazja
Peelingi mechaniczne mogą zawierać naturalne łupiny lub pestki ( pestki śliwki, moreli, łupiny orzechów, ) cukier, sól lub plastikowe mini kuleczki a także korund lub wodę. Jeśli chodzi o scruby to nie wybierajcie takich, które mają w składzie kofeine, L-karnityne czy działają silnie antycellulitowe. Takie scruby silnie rozgrzewają i podrażniają skórę a w czasie ciąży nie jest to wskazane.
Do peelingów mechanicznych należą scruby, mikrodermabrazje, oksybrazje. Mikrodermabazją można działać na 2 sposoby. Można ścierać naskórek korundem czyli drobinami, które z dużą prędkością uderzają o skórę i tak złuszczają naskórek. Drugi sposób to mikrodermabrazja diamentowa czyli głowica ścierająca (diamentowa), która ściera naskórek, po przez pocieranie nią skóry. W czasie ciąży i kp osoba wykonująca zabieg może ustawić mniejsze parametry, aby zobaczyć jak reaguje skóra.
Sprawdzi się przy :
-
- Suchej skórze,
-
- Łuszczącej się skórze
-
- Ziemistej cerze
-
- Z lekkimi przebarwieniami i zaskórnikami
- Cerze tłustej, mieszanej
Oksybrazja
Peeling tak zwany oksybrazja (wodno- tlenowy) czyli złuszczanie naskórka tlenem z solą fizjologiczną także można zaliczyć do peelingów mechanicznych bo czynnikiem złuszczającym jest sól fizjologiczna która pod ciśnieniem wypływa z głowicy i w ten sposób złuszcza martwy naskórek.
Tak kochana na niektórych stronach internetowych można wyczytać, że przeciwwskazaniem jest kp i ciąża, ale zupełnie nie wiem dlaczego? Jeśli ciążą jest fizjologiczna to robienie oksybrazji solą morską i powietrzem jest bezpieczne. A w przypadku karmienia piersią to już zupełnie nie rozumiem o co chodzi? Przecież soli fizjologicznej używa się i jest zalecana przy inhalacjach i jest ona wskazana i w czasie ciąży i w czasie laktacji przy infekcjach górnych drug oddechowych i kataru i dla dzieci starszych i młodszych więc nie rozumiem tego przeciwwskazanie “na wszelki wypadek”.
Sprawdzi się przy :
-
- Łojotoku
-
- Powierzchownych przebarwieniach
-
- Rozszerzonych porach,
-
- Płytkich zmarszczkach oraz bliznach,
-
- Trądziku (nie w fazie ropnej)
-
- Łuszczycy
- Cerze wrażliwej, tłustej, suchej, mieszanej, naczynkowej.
Szczotkowanie
Do peelingów mechanicznych można też zaliczyć szczotkowanie ciała. Jest to bardzo fajna metoda ponieważ oprócz złuszczania naskórka poprawia też ukrwienie skóry i uelastycznia ją. Aby złuszczyć mechanicznie martwy naskórek w tym przypadku szoruje się ciało specjalnymi szczotkami o różnej twardości włosia na mokro lub na sucho, wedle uznania. Jest to też świetna opcja dla kobiet często dostających podrażnienia od kosmetyków peelingujących w czasie karmienia piersią lub ciąży.
Sprawdzi się przy :
-
- Skórze suchej,
-
- Skórze mało elastycznej i niedotlenionej
-
- Skórze szarej i ziemistej
-
- Skórze łuszczącej się
- Skórze w początkowej fazie cellulitu
Rękawice peelingujące
Dużą rękawicę z szorstkimi włóknami zakładasz na rękę, moczysz ją wodą i masujesz ciało. Do twarzy można stosować rękawice mniejszą. Nie trzeba używać do niej dodatkowych kosmetyków więc też jest to dobra opcja dla osób uczulonych na jakiś składnik kosmetyku. Trzeba taką rękawce tylko po użyciu dobrze umyć i wysuszyć. Polecam rękawice z nanosrebrem ( nie osadzają się na niej bakterie) ale rękawice i tak powinno się zmieniać raz na 4 miesiące.
Sprawdzi się przy:
-
- Skórze suchej
-
- Skórze mało elastycznej i niedotlenionej
-
- Skórze szarej i grubej
-
- Skórze łuszczącej się
-
- Skórze w początkowej fazie cellulitu.
-
- Cerze mieszanej, suchej,
Jak wszystkie produkty czy metody te też mają swoje przeciwwskazania:
-
- Skaleczenia, rany, obtarcia w miejscu zabiegu.
-
- Infekcje wirusowe ( opryszczka), grzybiczne, bakteryjne w obszarze miejsca peelingowanego.
-
- Choroby przebiegające z temperaturą ( dotyczy peelingu całego ciała).
-
- Przy reaktywnym trądziku tzn. Gdy masz ropne krostki na twarzy.
-
- Trądzik różowaty.
-
- Ciąża wysokiego ryzyka ( zagrożona przedwczesnym porodem lub poronieniem) oczywiście chodzi to o intensywny peeling całego ciała, twarz można.
-
- Stany zapalne skóry.
-
- Nowotwory.
- Zabiegi medycyny estetycznej lub zabiegi dermatologiczne ( mocne złuszczenie skóry kwasowe lub laserowe ) leczenie trądziku retinoidami lub sterydami.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej o peelingach w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią to zobacz ten wpis – Peelingi w okresie ciąży i laktacji.
Moje drogie macie pytania ? piszcie i dołączcie do mnie na: