Przebarwienia są jednymi z bardziej uciążliwych defektów skóry twarzy w ciąży i najczęściej występującymi, obok suchości skóry i wyprysków. Niestety przebarwienia znacznie trudniej jest usunąć i mogą powracać nawet po ciąży, co czyni z nich wroga numer jeden dla przyszłych mam.
Dlaczego w ciąży powstają przebarwienia ?
Ostuda zwana jest przebarwieniem ciężarnych, bo bardzo często występuje właśnie w tym czasie, za co odpowiedzialna jest zwiększająca się ilość hormonów ciążowych. Ostuda nie występuje tylko w ciąży, ale ciąża jest stanem predysponującym do jej występowania. Inne stany predysponujące to antykoncepcja. To co trzeba tu podkreślić, to fakt, że na jej występowanie znaczący wpływ mają promienie słoneczne (tak się możesz przed nimi chronić klik), więc warto jest używać na wiosnę i latem kremy z filtrem.
Ostuda występuje na twarzy, najczęściej na czole, żuchwie, górnej wardze lub policzkach. Przebarwienia mają symetryczny kształt, są dość rozległe i żółtobrunatne. Dodatkowo ciemnieją pod wpływem promieni słonecznych lub solarium.
Z ostudą walka jest trudna, ponieważ przebarwienia lokalizują się na różnych głębokościach skóry. Jedne zlokalizowane są na naskórku i dość łatwo można je rozjaśnić, inne zlokalizowane są w skórze i trudno je usunąć ogólnodostępnymi kremami rozjaśniającymi. Płytkie przebarwienia mogą także samoistnie się cofnąć w czasie jesieni lub zimy. Głębsze, najczęściej trzeba usunąć w gabinecie kosmetycznym lub lekarskim (peelingi, metody laserowe). Z ich usuwaniem radzę zaczekać do końca ciąży, bo tego typu zabiegi nie są w niej wskazane.
Niestety ostuda ma jeszcze jedną wadę. Bardzo lubi wracać do swojej właścicielki i to niezależnie od metody wybielania, ponieważ komórki barwnikowe jeszcze przez dłuższy czas wydzielają więcej barwnika w skórze.
Jak pielęgnować i chronić skórę z przebarwieniami?
Ciężko tu określić co będzie odpowiednie dla Twojej skóry. Należy na pewno używać kremów do cery z przebarwieniami oraz takich z witaminą C, bo witamina C chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Można używać tu nie tylko kremów, ale także ampułek witaminowych. Nakładaj jednak preparaty z witaminą C na noc, aby nie spowodować zwiększenia przebarwień. Na dzień, zwłaszcza wiosną i latem używaj kremów z filtrem SPF (minimum 30 spf ) i nie nadużywaj słońca, nie chodź na solarium.
Do likwidacji przebarwień używa się substancji wybielających, takich jak arbutyna, witamina C, glabrydyna, ekstrakt z liści morwy. Do złuszczania używa się kwasów owocowych, kwasu salicylowego, retinolu. Większość tych substancji nie jest zalecana w ciąży, dlatego też warto skonsultować się w sprawie leczenie ostudy z dermatologiem, aby ustalić kiedy po porodzie powinnaś zacząć działać, bo obok peelingów chemicznych ma on także do dyspozycji lasery oraz maści, które pozwolą pozbyć się przebarwień.
Jeśli jesteś w ciąży i masz skórę suchą i wrażliwą zobacz jak o nią dbać klik
Jeśli Twoja skóra w ciąży ma dużo krostek to kliknij tu i zobacz jak o nią dbać.
Zobacz też jakie zabiegi u kosmetyczki możesz w ciąży i podczas karmienia piersią wykonywać bez obaw:
-zabiegi upiększające (klik)
-depilacja (klik)
-peelingi (klik)
Jeśli jesteś już mamą sprawdź jak latem dbać o skórę maluszka klik
Źródła:
- Danuta Nowacka, “Dermatologia dla studentów kosmetologii”, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2007 r.
- Maria Noszczyk, “Medycyna Piękności” , Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016 r.
Zapraszam Cię do dołączenia do innych mama na facebooku Kosmetomama