fbpx

Witaj moja droga mamo dziś temat, o który często pytasz czyli farbowanie brwi i rzęs henną w czasie ciąży i karmienia piersią. Temat wydaje się dość prosty, ale ja chcę go trochę Tobie przybliżyć żebyś znała “za” i “przeciw” odnośnie tego zabiegu.

Co to jest henna?

Henna to produkt roślinny na bazie sproszkowanych liści lawsonii bezbronnej. Sama lawsonia jest bezbarwna, ale przy dodaniu barwników typu indigo czy orcha, lawsonia nabiera właściwości barwiących na takiej zasadzie, że nałożona na skórę przenika wierzchnie warstwy naskórka prostopadle w dół nie rozlewając się po bokach, dzięki temu można uzyskać pożądany efekt. Sama henna nie jest produktem niebezpiecznym, chociaż także mogącym wywołać uczulenie czy podrażnienie, ale henna z “dodatkami” może spowodować rozległe alergie a nawet poparzenia skóry.

Dodatki to tak zwany chemiczny środek przyspieszający farbowanie typu p-Fenylenodiamina potocznie nazywane PPD. Jest to czarny chemiczny pigment, którego używa się w poligrafii, barwieniu tkanin oraz farb do włosów. Jest to środek toksyczny i mocno uczulający, który przyspiesza wnikanie pigmentu w warstwy naskórka i pozostaje w nim dłużej. Normalnie zgodnie z unijnymi normami środek ten jest dopuszczony do użytku w określonych proporcjach – nie może on przekraczać 6% objętości całego produktu. Przed wprowadzeniem produktu na rynek należy wykonać odpowiednie badania, po których producent powinien uzyskać certyfikat zgodności z normami unijnymi.

Gdzie wykonać farbowanie? I dlaczego w salonie?

Odradzam farbowanie brwi i rzęs samemu chyba, że jesteś specjalistką od henny lub osobą związaną w jakiś sposób z branżą urodową dlaczego? Absolutnie nie chodzi mi tu o umiejętności nakładania henny na brwi czy rzęsy, chociaż faktycznie w przypadku farbowania samodzielnego rzęs będą potrzebne umiejętności oraz osoba, która w tej czynności Ci pomoże. Ale chodzi mi tu głównie o jakość produktu ,która jest kluczowa jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Konsument nie ma dostępu w przeciętnym sklepie do henny dobrej jakości. Środki te mogą nie posiadać specjalnych certyfikatów lub zawierać większą dawkę PPD. Jeśli chodzi o specjalistów to najczęściej pracują na produktach najlepszej jakości, a przynajmniej powinni. I właśnie do takiego specjalisty, najlepiej polecanego lub wcześniej sprawdzonego radzę skierować swoje kroki. Powiewasz takie sprawdzone salony pięlęgnacji i stylizacji brwi pracują na dobrej jakości hennie ( nie często PPD na porcje to niecałe 0,2 % czyli dawka minimalna ), która znacznie zmiesza możliwość wystąpienia podrażnienia czy alergii.

Ciąża i karmienie piersią a henna brwi i rzęs.

Jeśli wykonywałaś przed ciążą zabieg farbowania brwi lub rzęs, nie wystąpiła żadna reakcja alergiczna, znasz osobę która taki zabieg wykonuje i ona zna Ciebie to nie ma przeciwwskazań żebyś robiła to dalej teraz w czasie ciąży lub podczas karmienia. To samo tyczy się mamy, która piersią nie karmi. Ładna brewka to lepsze samopoczucie, a lepsze samopoczucie to bardziej wyluzowana Ty. Jeśli natomiast henna ma być Twoim debiutem w okresie ciąży czy karmienia piersią powinna znaleść odpowiedni profesjonalny salon i podczas wywiadu kosmetycznego powiadomić osobę wykonującą o tym, że jest to Twój pierwszy raz. Specjalistka powinna zrobić Tobie test, który polega na nałożeniu niewielkiej ilość henny na skórę i zmyciu a potem odczekanie do 48 godzin i ponowne przyjście do salonu. Standardowo robi się go za uchem lub na przedramieniu. Takim testem zostaje zminimalizowana możliwość wystąpienia alergii, której ryzyko jest wyższe w ciąży i po porodzie, ponieważ wysoki poziom hormonów działa  na skórę uwrażliwiająco.

Zdarzyć się jednak może, że henna uczuliła, co najczęściej się zdarza właśnie wtedy gdy wybieramy nieprofesjonalne miejsce do farbowania lub henna jest złej jakości, lub gdy zabieg wykonany jest niepoprawnie ( dodana zbyt duża ilość produktu aktywującego lub np. depilacja brwi przed ich farbowaniem).Objawy, które powinny cię zaniepokoić po zabiegu henny na brwi lub rzęsy to: duże zaczerwienienie skóry, swędzenie, pieczenie, opuchlizna, wysypka. Zwykłe podrażnienie czy niewielka alergia nie jest groźna dla Ciebie ani dla dziecka, ale wystąpienie nasilonej reakcji alergicznej może być groźne. W takiej sytuacji jak naszybciej poproś o konsultację farmaceutę a najlepiej zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jeśli wystąpiła u Ciebie rekcja alergiczna na henne przed ciążą, to prawie napewno wystąpi też w ciąży lub po porodzie. Polecam wtedy malowanie brewek specjalnymi ołówkami, kredkami, pudrami czy farbkami do brwi, wychodzi to naprawdę pięknie. Jeśli wybierzesz  ołówek to zalecam dwu stronny, bo z jednej strony jest kredkam a  z drugiej strony jest najczęściej szczoteczka, która rozmywa naturalnie krawędzie i nawet jak wyjedziesz za linię to nie będzie tak widać, ja używałam m.in tej klik . Zadanie na samym początku może wydawać się trudne, ale jest tyle fajnych i prostych filmów na YouTubie na ten temat, że napewno się nauczysz. Ja kiedyś tylko tak malowałam brwi, potem robiłam henne, obecnie mam brwi permanentne.

Inne wpisy i zagadnienia, które mogą cię zainteresować:

Pierwsza wizyta u kosmetyczki

Zabiegi upiększające w gabinecie ( manicure hybrydowy, sztuczne rzęsy, itp)

depilacja i epilacja w czasie ciąży i kp (co wolno a czego nie wolno)

Peelingi w czasie ciąży i po porodzie.

Wszystkie porady zawarte w tym cyklu dotyczą zdrowiej fizjologicznej ciąży. Przy ciąży zagrożonej radzę unikać wszelkich eksperymentów. Ten wpis jest częścią cyklu Kosmetolog radzi dla mam, jeśli ci się spodobał polub stronę na fb kosmetomama Jeśli mało Tobie informacji na tematy kosmetyczne i zabiegowe związane z ciażą, karmieniem piersią to poniżej kliknij w ikonkę i zobacz “Kosmetyczny niezbędnik dla przyszłych mam i mam kamiących” Jest to kompletne opracowanie tematów kosmetycznych dotyczących twarzy, włosów, brwi i rzes. Mamy oceniają go na 5 gwiazdek :)

Mam nadzieje, że temat henny brwi i rzęs wyczerpałam, ale jeśli masz jakiś pytania śmiało pisz w komentarzu lub przez formularz mailowy. Może masz też pomysł na jakiś wpis dotyczący  ciąży i po porodzie odnośnie kosmetyków albo zabiegów?

*Część wiadomości związanych z henną pochodzi ze wpisu o tatuażach z henne przygotowanego przez specjalistę naturalnej stylizacji brwi za pomocą henny- Ekaterinę Kozlową właścicielkę Laboratorium Brwi i rzęs 

 

kosmetomama-blog-kosmetologiczno-parentingowy

ebooks-dla-mam-karmiących

"Kosmetyczny niezbędnik dla przyszłych mam i mam karmiących piersią "Zobacz!

To kompendium wiedzy dla każdej przyszłej mamy, kobiety starającej się o dziecko lub dla Ciebie gdy niedawno urodziłaś. Jest tam wiedza ogólna z zakresu kosmetyki ale także szczegółowe porady kosmetyczne, dozwolone zabiegi, składy oraz pielęgnacja w tym okresie. 

(Visited 44 685 times, 1 visits today)

Napewno też to polubisz !