Dziś moja droga opowiem Ci o zabiegach upiększających, które możesz wykonać u kosmetyczki. Jeśli już wiesz jak wygląda pierwsza wizyta u kosmetyczki to teraz czas na sam gabinet i na jego ofertę. Skupiłam się głównie na kobietach w ciąży i karmiących piersią bo to jest grupa, która ma najwięcej pytań odnośnie zabiegów. Od razu napiszę, że mamy które karmią butelką lub już w ogóle nie karmią piersią mogą korzystać ze wszystkich zabiegów o ile nie ma innych przeciwskazań do ich wykonywania.
Makijaż w salonie
Makijaż u kobiety w ciąży czy u mamy karmiącaej piersią nie jest żadnym przeciwwskazaniem. Możesz bez problemów korzystać z takich usług na szczególne i wyjątkowe okazje. Musisz jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy, aby powiedzieć w wywiadzie lub przed makijażem czy jest lub był jakiś kosmetyk do makijażu (tusz, podkład itp.) który kiedyś Cię podrażnił lub uczulił. Wtedy kosmetyczka będzie wiedziała czego unikać. Zobacz także lub zapytaj czy pędzle do make up-u są czyste, bo na nich mogą przenosić się bakterie, które potem “wylądują” na Twojej skórze.
Makijaż permanentny
Obecnie jest bardzo dużo metod oraz rodzajów pigmentów do makijażu permanentnego. Niektóre barwniki aplikowane są bardzo płytko, inne głębiej. Barwnik w zależności od metody utrzymuje się w skórze od 1 do 5 lat. Niektóre zabiegi mogą więc być wykonywane przez mamę karmiącą, warto jest o nie spytać specjalistkę od stylizacji brwi. Nie zdziw się jednak, że może odmówi. Przy takich zabiegach wzrasta ryzyko infekcji w miejscu zabiegu i trudności w gojeniu się rany oraz problemy w dobraniu koloru do makijażu, ponieważ kolor może wyjść inny niż zamierzony. Za problemy z kolorem winien jest hormon (estrogen) którego stężenie jest jeszcze po ciąży dość wysokie.Nie zalecałabym tego typu zabiegów w ciąży z tych samych powodów.
Sztuczne rzęsy na specjalne okazje
Teraz bardzo modna część makijażu. Powiększają oko i dodają makijażowi pełni. Nie ma przeciwwskazań do ich naklejania jeśli nie masz wrażliwych oczu, ale to także nie powinno być przeszkodą. Klej do rzęs jest bezpieczny i łagodny. Nakłada się go na pasmo sztucznych rzęs a potem sztuczne rzęsy przykleja się do górnej powieki tuż nad naturalnymi rzęsami. Rzęsy w każdej chwili można zdjąć delikatnie odrywając je od zewnętrznego kącika oczu. Niewskazane jest nakładanie ich wtedy gdy już wiesz, że czujesz się w nich niekomfortowo lub gdy uczula Cię jakiś składnik kleju.
Sztuczne rzęsy na dłużej
Obecne rzęsy doklejane do tych prawdziwych są lekkie i można je dobrać do każdej długości rzęs od tych najmniejszych do tych najdłuższych. Można rzęsy zagęścić albo zwiększyć ich długość w zależności od upodobań. Sama robiłam kiedyś rzęsy metodą 1:1 i nie miałam przypadku, że kogoś uczulił klej do rzęs. Trzeba jednak uważać na dwie rzeczy. Produkt musi być dobry i markowy, rzęsy lekkie i miękkie. Metoda nakładania też jest ważna. Rzęsy powinny być nakładane na naturalną rzęsę bez kontaktu kleju z powieką. Nie powinny się sklejać ani nie powinny być za długie lub za grube bo tak zrobione będą osłabiać naturalną rzęsę oraz powodować dyskomfort.
Jeśli wszystkie warunki zostaną spełnione a rzęsy dobrze doklejone nie powodują one dyskomfortu ani nie powinny powodować podrażnień. Piszę, że nie powinny ponieważ każde oko jest inne i nie da się przewidzieć wszystkich przypadków. Rzęsy uzupełnia się raz na 1,5 – 2 miesięcy. Wypadają one razem z naturalną rzęsą i niektórym kobietom może się zdawać, że wypada im więcej rzęs, ale to jedynie złudzenie bo teraz rzęsy są bardziej widoczne niż nasze naturalne. To dobra metoda dla mam które nie chcą się malowac, ale lubią wyglądać ładnie. Zatem można zakładać je w ciąży i w czasie karmienia piersią.
Keratynowe prostowanie włosów
Preparaty do prostowania włosów nie są nakładane na skórę głowy i w ten sposób nie szkodzą, jednak większość z nich zawiera formaldehydy, które przez śluzówkę nosa przedostają się do organizmu. Są one także mocno drażniące i przy dłuższym wdychaniu niezdrowe. Nie ma przeprowadzonych badań na szkodliwość, ale zalecałabym wstrzymać sie z zabiegami na okres ciąży i w pierwszych 6 miesiącach karmienia piersią.
Manicure i pedicure
To zabieg, który nie jest w żaden sposób niebezpieczny dla ciężarnej czy karmiącej piersią, a co więcej robiąc go od czasu do czasu poprawicie sobie humor. Jednym przeciwskazaniem może być wyczulenie w ciąży na zapachy, ale wtedy można poprzestać w manicure na polerowaniu paznokci bez ich malowania. Jak wszędzie trzeba tylko zwrócić uwagę czy narzędzia do zabiegu są wyjmowane i otwierane przy Tobie z wysterylizowanych torebek/woreczków lub wyjmowane przy Tobie z autoklawu. Możesz też przynosić swoje narzędzia. Wtedy masz pewność, że w razie kontaktu narzędzia z krwią, nie dojdzie do zakażenia np. żółtaczką. Pani kosmetyczka/ manicurzystka powinna pracować także w rękawiczkach. Jeśli masz cukrzycę to koniecznie powiedz o tym przed zabiegiem, z takimi klientkami pracuje się w trochę inny sposób.
Manicure hybrydowy
Manicure hybrydowy mogą wykonywać mamy i kobiety w ciąży. Te produkty są bezwonne i bezpieczne. Nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, ale oczywiście warunek jest taki, że muszą być to produkty znanej i dobrej firmy. Kosmetyczka/manikiurzystka pracuje w rękawiczkach i ma wysterylizowane narzędzia i urządzenia. Hybrydę proponuję wykonywać maksymalnie raz na 3 tygodnie bo w przeciwnym razie po dłuższym czasie może dojść do chwilowego (dopóki płytka się nie zrośnie) ścieńczenia paznokcia. Aceton, którym zmywa się paznokcie nie jest toksyczny, ale drażni błony śluzowe nosa więc trzeba wykonywać zabiegi w klimatyzowanym/wentylowanym pomieszczeniu. Nie powinno się także karmić dziecka w czasie rozpuszczania lakierów hybrydowych na paznokciach właśnie z powodu intensywnej woni acetonu.
Paznokcie akrylowe, żelowe.
Sztuczne paznokcie akrylowe lub żelowe nie są zalecane w ciąży ( ale nie znaczy to, że nie możesz ich zrobić) z powodu substancji chemicznych (nie są one toksyczne, ale mogą drażnić), których się w nich używa. Substancje te wnikają w płytkę i powodować podrażnienia, więc po prostu zalecam ostrożność. Mamy karmiące piersią powinny ograniczyć liczbę takich wizyt i nie zabierać na nie dziecka. Czynnikiem, który może być szkodliwy (w dużych ilościach) w przypadku karmiącej piersią oraz ciężarnej jest zapach liqidu, który mama wdycha (drażni śluzówkę nosa i oczu). Jest to głównie drażniące dla mam, nie niebezpieczne dla dziecka, chyba że nakładając paznokcie karmisz piersią.
Miej na uwadze, że porady zawarte w tych cyklach dotyczą zdrowej ciąży bez powikłań, jeśli stan ciężarnej lub jej dziecka jest zagrożony nie zalecam wykonywania żadnych zabiegów. Porady te traktuj jako wskazówkę i dopasuj je do swojej kondycji, stanu zdrowia i upodobań, a w razie wątpliwości skontaktuj się z lekarzem.Ufam swojej wiedzy, ale jeśli pomimo braku przeciwwskazań do zabiegu masz jeszcze jakieś wątpliwości możesz udać się po dodatkowe informacje do pediatry, ginekologa, doradcy laktacyjnego lub napisz do mnie ( pytania@kosmetomama.pl ). Taka wizyta powinna rozwiać Twoje wątpliwości. Mama, która nie karmi piersią może wykonywać wszystkie zabiegi jeśli nie ma innych przeciwwskazań zdrowotnych do ich wykonywania.
Podoba Ci się ten wpis ? Jest on częścią mojego ebooka “Kosmetyczny niezbędnik dla przyszłych mam i mam karmiących. Twarz” i dotyczy pielęgnacji twarzy, włosów, brwi i rzęs. Ebook ,który dla Ciebie stworzyłam porusza kwestie podstawowe jak dobór odpowiednich kosmetyków na co dzień do typu skóry oraz rozpisane (tak jak tu powyżej) zabiegi dla mam karmiących , mam po porodzie ( nie karmiących piersią) oraz przyszłych mam. Mam nadziej, że ci się spodoba. A tu szperaj na blogu lub na instagramie i facebooku kosmetomama . Ebook możesz kliknąć na dole .
Wpisy z tej serii:
Kosmetyczny niezbędnika dla przyszłych mam i mam karmiących
Ebook dla kobiet planujących ciąże , dla kobiet w ciąży , mam karmiących. Poruszam w nim tematy pielęgnacji naturalnej, DIY, drogeryjnej i profesjonalnej odnośnie cery, włosów, rzęs oraz brwi .