fbpx

Cienie i obrzęki pod oczami.Jak z nimi walczyć? Jak pielęgnować?

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

“Oczy są zwierciadłem duszy” ale co to właściwie znaczy? Może tyle, że można się w nich przejrzeć? A może to, że Nasze tęczówki mienią się barwami i są tak niepowtarzalne jak My sami? Nie wiem, wiem natomiast, że o oczy a właściwie o skórę wokół nich trzeba dbać, aby były naszą wizytówką, aby osoba w nie patrząca była nimi urzeczona!

Wiadomo, że makijaż może podkreślić nasze piękno, ale także sprawić, że osoby na nas patrzące nie będą mogły go dostrzec. Dlatego trzeba pamiętać, że oprócz nakładania codziennej dawki kosmetyków kolorowych, należy także dbać o ich codzienną pielęgnację.

Dlaczego skóra wokół oka jest tak trudna do pielęgnacji?

Głównie dlatego, że jest bardzo cienka i delikatna jej grubość nie przekracza 0,4 mm podczas gdy np. na policzkach wynosi 2 mm. Drugi powód to taki, że skóra wokół oczu jest prawie zupełnie pozbawiona gruczołów łojowych, bo jest ich tylko 20. Dla porównania na jednym cm skóry na twarzy w innych miejscach jest ich 800. Dlatego skóra w tych miejscach łatwo się przesusza i rozciąga. Dodatkowo oko to wielki siłacz. Wokół niego pracuje aż 22 mięśni, które koordynują naszą mimiką (zaciskanie oczu, mruganie itp.), dlatego też wokół oczu najszybciej pojawiają się zmarszczki tzw. mimiczne.

Problemy ze skórą wokół oczu

 

Możemy spodziewać się że skóra wokół oczu będzie miała zmarszczki (mimiczne, grawitacyjne, posłoneczne), obrzęki, sińce i będzie wiotczeć. Oczywiście nie u każdej z nas wystąpi to wszystko na raz ale możemy się spodziewać że “coś” niestety może Nas dopaść z biegiem czasu.

Pielęgnacja

 

Kosmetyki przeznaczone na okolicę oczu powinny być testowane okulistycznie, ponieważ jest to strefa szczególnie wrażliwa. Skórę w tych miejscach powinno pielęgnować się jak skórę wrażliwą, dużo nawilżać i używać kremów przeznaczanych do tej okolicy, ponieważ kosmetyki te zawierają mniej substancji potencjalnie drażniących oraz mniejszą zawartość składników czynnych. Kosmetyki do pielęgnacji oczu powinny zawierać w swoim składzie np.: koenzym Q10, witaminy A,E,C, kwas hialuronowy, kolagen. W warunkach domowych można także zrobić sobie okłady ziołowe (esencję z czarnej herbaty, ziela świetlika, bławatka, rumianku czy szałwii).

Obrzęki

 

Na takie problemy bardzo dobrze zrobi gimnastyka oka czyli kilkukrotne jego zaciskanie i otwieranie w zaciszu własnej łazienki prze lustrem. Podczas takiej gimnastyki spomagane jest krążenie limfy i przepychanie zalegającej w tkankach wody. Kompres to także doskonały pomysł dla zmęczonego oka. Najlepszy będzie taki naprzemienny ciepło-zimny stymulujący naczynia krwionośne. Ciepły (rozszerza naczynia krwionośne) a zimny (obkurcza). Dodatkowo polecana jest suplementacja doustna wspomagająca naczynia i drobne kapilary np.: wit K, rutyna, wyciąg z kasztanowca.

Cienie pod oczami

 

Tu będą niezbędne także usprawnienie mikrokrążenia. Składniki polecane w kremach i w suplementach diety to wit K, retinol, wit. C, rutyna, wyciąg z kasztanowca. Te witaminy i wyciągi pomogą na wzmocnienie wszystkich żył w organizmie czyli przy dłuższym stosowaniu można spodziewać się zmniejszenia żylaków oraz rzadsze rozszerzanie się drobnych kapilar (małych żyłek).

Dobre nawyki.

 

Panie, które mają skłonności do obrzęków powinny zmniejszyć ilość spożywanej soli, bo to ona zatrzymuję wodę w organizmie. Dodatkowe wskazówki dla Was to spać z głową lekko podniesioną na poduszce, nie należy natomiast spać na brzuchu z głową w poduszce, bo następują przesięki z naczyń, które trafiają do tkanek miękkich i powodują zwiększenie obrzęków i cieni. I oczywiście woda jest dobra na wszystko czyli pijemy bo wypłukuje sól z organizmu oraz inne toksyny.

Dodatkowe zabiegi polecane w gabinecie:

 

W salonie kosmetycznym dostępnych jest teraz sporo zabiegów na okolicę oczu. Jeden z najlepszych ( bo wzmacniający mięśnie) jest zabieg elektrostymulacji. Jest to zabieg bezbolesny, trwa zaledwie 10 minut, polega na skurczaniu i rozkurczaniu mięśni wokół oka i w ten sposób dobrze wpływa na obrzęki i wiotką skórę wokół oczu.

Maski: kolagenowa, algowe, kremowe, masaże kosmetyczne na okolice twarzy i oczu, elektrostymulacja, głowica ciepło-zimno, jonoforeza, sonoforeza. Zabieg z toksyną botulinową potocznie zwaną “botoksem” , chodź nie kosmetyczny może dobrze zniwelować te głębsze zmarszczki mimiczne. Nie stosuje się go jednak na zmniejszenie obrzęków i sińców.

 Makijaż oka

Kosmetyki kolorowe także mają dużą gamę produktów, które korygują cienie, obrzęki i przebarwienie pod oczami. W zależności od problemu możesz wybrać produkty w odcieniach różu,zieleni, beżu czy żółci, które pomogą zakamuflować trochę tę okolicę. Kosmetyki także różnią się konsystencję więc możesz wybrać tą, która ci odpowiada (korektory, cienie, podkłady itp.).

 

Demakijaż oka

 

Pamiętajmy też o codziennej odpowiedniej pielęgnacji czyli o zmywaniu oczu na noc i twarzy (demakijaż). Demakijaż należy wykonywać produktami do tego przeznaczonymi na płynami micelarnymi lub mleczkami. Nałóż niewielką ilości na wacik i zmywaj makijaż okrężnymi ruchami oraz ruchami od zewnątrz do środka. Dla bardzo wrażliwych oczu polecam specjalne rękawice do demakijażu. Nie potrzeba wtedy używać niczego oprócz wody, aby zmyć dobrze makijaż. Po tak przygotowanym oku pamiętaj o nałożeniu kremu na na okolice oczu. Należy delikatnie je wklepywać. Tym samym przy nakładaniu kremu nie rozciągasz okolicy oka i dodatkowo ją masujesz.

 

(Visited 449 times, 1 visits today)
3 komentarze
0

Napewno też to polubisz !