fbpx

Botoks. Czy można wstrzykiwać go w czasie karmienia piersią ? Czy wypełnia zmarszczki?

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

Wiem, że temat botoksu często wykorzystywanego w medycynie estetyczniej może wydawać się wyczerpany. Mam jednak wrażenie, że często nie mówi się w mediach o podstawowych faktach z nim związanych, dlatego też uważany jest za substancję niebezpieczną oraz jest często mylony z wypełniaczami. Napewno słyszałaś nie raz, że ktoś wstrzyknął sobie botoks w usta, dlatego ma takie duże! Otóż nie! Botoksu się w usta nie wstrzykuje. Dlaczego ? O tym poniżej.

Toksyna botulinowa, jad kiełbasiany, botulina, botoks.

Na samym początku chciałam wyjaśnić, że botoks to tak naprawdę nazwa handlowa jednego z pierwszych produktów z toksyną botulinową, a nie samej substancji, z której się go wytwarza. Toksynę botulinową można na polskim rynku znaleźć pod różnymi nazwami handlowymi: Azzalure®, Bocouture®, z czego Botox® jest najbardziej znany. W tekście tym będę jadnak używała trzech nazw wymiennie: toksyna botulinowa, botulina i botoks, mając na myśli to samo. Toksynę botulinową otrzymuje się z jadu kiełbasianego, czyli toksyn bakterii Clostridium botulinum. Po przetworzeniu jej i oczyszczeniu powstaje substancja, którą można wykorzystać do zabiegu.

A teraz mnie zapytasz jak coś, co jest toksyną może być bezpieczne?! Może. To kwestia stężenia i ilości podania oraz wiedzy na ten temat. Zabiegi z użyciem botuliny stosowane są od lat 70-tych, a na początku lat 90-tych zabieg z botoksem został pierwszy raz wykorzystany na zmarszczki. To trochę jak z marihuaną, może być lecznicza, bo jest oczyszczona i specjalnie wyselekcjonowana. Pomaga między innymi w ostrej padaczce czy przy nowotworach mózgu, ale marihuana nieoczyszczona jest szkodliwa i uzależniająca. Tak też jest z toksyną botulinową tylko, że ona nie uzależnia.


Ciekawostka 1 : Toksyna botulinowa początkowo wykorzystywana była do leczenia zeza!


Botoks jest najbardziej popularnym nieinwazyjnym zabiegiem wykonywanym wśród mężczyzn i wśród kobiet w USA. Pewnie dlatego, że stosunkowo rzadko występują po nim skutki uboczne, a sam zabieg nie jest specjalnie bolesny (jak ukąszenie komara) i można go niekiedy zrobić w “przerwie na kawę” lub na “botox party” bo trwa około 30 miniut. Toksyna botulinowa wbrew obiegowej opinii nie jest niebezpiecznym i inwazyjnym zabiegiem. Jak wszędzie, trzeba tylko zachować zdrowy rozsądek wybierając miejsce wykonania zabiegu. Mam tu na myśli kliniki z dobrymi opiniami, a nie kupowanie sobie zabiegu “à la botox” na czarnym rynku. Tak można stracić życie, poważnie!

Botoks wykorzystuje się do wstrzykiwania w ZMARSZCZKI MIMICZNE (zmarszczka lwia – między brwiami, kurze łapki, zmarszczka zdziwienia na czole). Zmarszczki mimiczne to te, które powstają na skutek skurczów mięśni, których najcześciej używamy i nie muszą być one związane ze starością. Jeśli często się uśmiechasz lub złościsz to możesz spodziewać się zmarszczek szybciej niż koleżanka, która rzadko zmienia mimikę twarzy. Moja rada – nie śmiej się! Żartuję, korzystaj z życia, a w razie czego masz botox ;)

Dlaczego botoks wstrzykuje się w zmarszczki mimiczne?

Toksyna botulinowa, co muszę wyraźnie napisać NIE JEST WYPEŁNIACZEM. Dlatego też nie można powiększyć sobie nią ust czy wypełnić bruzd przy nosie (bruzdy nosowo-wagrowej). Botulina działa na zasadzie rozluźniania mięśni, mówiąc najprościej. Gdy poprzez zabieg “wyłączymy” czasowo mięśnie one się prostują i zmarszczka wygładza się, dlatego też zabieg ten w USA jest często stosowany jako profilaktyka przeciwzmarszczkowa i największym powodzeniem cieszy się właśnie u młodych kobiet w wieku 30-40 lat.


Ciekawostka 2 : Toksynę botulinową obecnie stosuje się przy ostrych napadowych migrenach oraz przy nadpotliwości.


Jak działa botulina?

Toksynę botulinową wstrzykuje się w wyznaczone miejsce podczas zabiegu, który może wykonać WYŁĄCZNIE LEKARZ. Kosmetyczki ani kosmetolodzy nie mają w polskim prawie uprawnień do tego typu zabiegów. Kursy także nie powodują, że kosmetyczka je nabywa. Botoks powoduje lokalne rozluźnienie mięśni w miejscu wstrzyknięcia przez czasowe wyłączenie neuroprzekaźników. Efekty utrzymują się między 4 a 10 miesięcy, potem wszystko wraca do normy. Zabieg nie jest też od razu widoczny. Jego działanie zaczyna być widoczne po 3-4 dniach od jego wykonania.

Do czego jest stosowana?

Botoks stosuje się głównie do zmarszczek mimicznych (kurze łapki, lwia zmarszczka, zmarszczka zdziwienia). W celu rozluźnienia i wygładzenia zagnieceń w skórze. Można także zabiegiem unieść kąciki ust, jeśli usta są wygięte w grymas (hollywood smile), unieść czubek nosa do góry, zlikwidować tak zwany dziąsłowy uśmiech. Stosuje się go także w zmniejszeniu nawykowego, nocnego zaciskania żwaczy (bruksizm) oraz do unoszenia brwi.

Tak jak każdy produkt, lek czy zabieg botulina też ma przeciwwskazania do zabiegu. Oczywiście nie jest wskazany w ciąży oraz w okresie karmienia piersią, ale nie dlatego że botulina mogłaby “dostać się” do dziecka, bo działa lokalnie. W tym przypadku zabiegi te nie są wskazane ze względu na niewiadomą reakcję skóry w okresie ciąży i kp ponieważ poziom hormonów jest inny i skóra może reagować nadreaktywnie (zaczernienie, opuchlizna itp). Choroby przebiegające z gorączką, w tym przypadku gorączka może sygnalizować o infekcji organizmu. Kuracja antybiotykami także jest przeciwwskazaniem. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest nużliwość mięśni (miastemia) oraz alergia na albuminę (białko obecne w większości szczepionek).

Czy można wstrzykiwać go w ciąży i w okresie karmienia piersią?

Pomimo, że botoks nieznacznie szerzy się miejscowo (nie działa w innym miejscu niż miejsce podania i niedaleko niego) w ciąży nie jest zalecane nastrzykiwanie się nim, ponieważ nie ma badań jak działa na dziecko w macicy i czy w ogóle ma jakiś wpływ. U kobiety karmiącej nie ma przeciwwskazań jako takich, bo nie zagraża ono dziecku, ale byłabym ostrożna, bo podczas zabiegu naruszana jest granica skórno-naskórkowa, więc trzeba pamiętać o zwiększonej wrażliwości skóry na podrażnienia oraz nieoczekiwane zachowanie skóry przy podwyższonych hormonach karmiącej. Na pewno przed wyborem takiego zabiegu skontaktowałabym się dodatkowo z lekarzem.

Czy w czasie zabiegu może pójść coś nie tak? Działania uboczne i powikłania.

Może, ale wybierając odpowiednią klinikę prawdopodobieństwo jest minimalne. Większość działań ubocznych powstaje w miejscu poddanym zabiegowi, są one niegroźne i ustępują po kilku, kilkunastu dniach. Może się zdażyć, że osobę poddaną zabiegowi boli głowa. Rzadko może dość do czasowego opadania powieki górnej. Czasem podczas zabiegu dochodzi do nadmiernego uniesienia brwi (efekt mefisto) ale łatwo koryguje się go przy najbliższej wizycie kontrolnej.

Nie zachęcam Was abyście masowo biegły na zabiegi, chciałam Wam tylko pokazać, że botoks jest popularnym zabiegiem i że wszytko jest dla ludzi, jeśli tylko zachowa się zdrowy rozsądek w upiększaniu siebie. Jaki macie stosunek do tego typu zabiegów? Ja osobiście korzystałam z zbiegu toksyną botulinową, ale jeszcze nie na zmarszczki, postanowiłam sprawdzić kiedyś czy faktycznie działa na pocenie. Zrobiłam zabieg pod pachy. Powiem szczerze, że efekt był niesamowity. Kompletnie nie pociłam się przez 10 miesięcy. Żadnych antyperspirantów żadnych dezodorantów, niczego nie musiałam używać. Więc jeśli masz ten problem i się zastanawiasz czy warto? To ja piszę warto, ale zabieg nie jest tani. Na okolicę pach kosztuje około 1200 zł w zależności od miejsca. Więc trzeba sobie wszystko przekalkulować, co się bardziej opłaca, włącznie z naszym samopoczuciem, bo nie wszystko można przeliczyć na pieniądze.

(Visited 27 171 times, 1 visits today)
0 Pogadały
3

Napewno też to polubisz !