fbpx

Trądzik pospolity.Jak go leczyć i jak pielęgnować? Jak sobie z nim radzić?Jak go rozpoznać?

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

Tak myśli większość z nas posiadaczy trądziku, kiedy ktoś na nas patrzy. Ja kiedy jeszcze się z nim zmagałam też uważałam że widać nie mnie tylko moje potworne krostki.

 

Zacznę banalnie od tego co to jest trądzik bo to że go mamy to nie znaczy że wiemy z kąt się wziął.
Trądzik z którym walczy większość z nas to trądzik pospolity (acne vulgaris).Są to widoczne i nasilone zmiany zapalne skóry w formie zaskórników, grudek i krost, oraz nasilonego łojotoku. Według szacunkowych danych na tą chorobę skóry cierpi aż 15% populacji.

Nie jest prawdą że trądzik to taki “chrzest dojrzałości” i jeśli wystąpił to na pewno prędzej czy później zniknie (zdarza się to ale nie zawsze, między 22 a 23 r.ż). Są takie przypadki i to niestety całkiem nie rzadkie gdzie z trądzikiem trzeba walczyć nie tylko pozytywną myślą ale też lekami w różnej formie (maści, tabletki doustne,) oraz zasięgnąć porady specjalisty ( dermatologa i kosmetologa, czasem endokrynologa). Trądzik występuje głównie (chodź nie przede wszystkim) w młodym wieku. U kobiet szczyt zachorowani przypada akurat wtedy kiedy chcemy randkować, chodzić na dyskoteki, poznawać nowych ludzi czyli między 14 a 17 rokiem życia. U chłopców występuje nieco później (między 16 a 19 r.ż) ale za to najczęściej jest on w bardziej nasilonej formie.

 

Przyczyny powstawania “Potwora”

 

 Trądzik powstaje głównie wtedy gdy praca gruczołów łojowych jest nasilona (okres dojrzewania) oraz jest wzmożona i nieregularna praca hormonów płciowych-androgenów. Po przez wzmożoną pracę gruczołów łojowych oraz zaburzenia rogowacenia na skórze namnaża się więcej bakterii co powoduje bakteryjne nadkażenie skóry i sany zapalne ujść mieszków włosowych. Choroba trądzikowa wpływa także na nieprawidłową (mniejszą) produkcję kwasu linolowego (jeden ze składników łoju). Przy zbyt niskim jego wydzielaniu gruczoły łojowe zaczynają źle funkcjonować , co prowadzi do nieprawidłowości w przewodach wyprowadzających i nadmierne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Usuwanie łoju z gruczołów staj się wtedy utrudnione co prowadzi do poszerzenie ich i w konsekwencji powstawania mikrozaskórników (wykwity pierwotne) ,które są początkiem trądzikowej ballady.

 

Gdy przewody wyprowadzające gruczoły łojowe dalej się poszerzają zaczynają powstawać zaskórniki zamknięte, potem pojawiają się zaskórniki otwarte, to te z czarną główką (utleniony łój). W zbitym i zablokowanym łoju w warunkach pozbawionych tlenu zaczynają namnażać się w dużych ilościach bakterie które normalnie występują też w skórze zdrowej- Propionibacterium acnes. Bakterie te rozkładają łój na wolne kwasy tłuszczowe które drażnią i nasilają złuszczanie naskórka. Do ataku z bakteriami przystępują tak zwane czynniki chemotaktyczne to taki oddział specjalny który alarmuje białe krwinki ” Huston mamy problem, jest infekcja” aby podjąć walkę z nią. Jak to bywa na polu bitwy ranni zostają nie tylko ci źli (komórki bakterii) ale także ci dobrzy czyli “Bogu ducha winne” komórki mieszków włosowych. Kiedy dochodzi do pęknięcia ścian mieszków włosowych jego zawartość dostaje się do skóry, powstaje wtedy stan zapalny, nasz Potwór czyli potocznie znany pryszcz!

 

 Jeśli chodzi o “dziedziczenie” trądziku to jest to sprawa cały czas badana i nie wyjaśniona. Ale jest prawdopodobne że nadmierne wydzielanie łoju i rogowacenie ujść mieszków włosowych mogą być cechami dziedzicznymi i niestety jeśli rodzicie chorowali na trądzik to prawdopodobieństwo wystąpienia jego u ciebie to aż 50%.
 Niestety pogorszenie trądziku może być zasługą samego właściciela. Stres, ciągłe drapanie i wyciskanie drażni gruczoły i może prowadzić do przenoszenia bakterii w inny miejsca na skórze. Zewnętrzne czynniki mają także wpływ na trądzik: dym papierosowy, palenie papierosów, solarium, słońce. Są także leki których zażywanie powoduje nasilenie trądziku bądź jego pojawienie :kortykosteroidy, lit, fenytoina, izoniazyd, oleje mineralne. Źle dobrane kosmetyki mogą także powodować zaostrzenie problemów trądzikowych.

 

“Potworne” odmiany

Zmiany trądzikowe dzielą się na te mniej straszne czyli niezapalne:
pryszcz2

Oraz zmiany zapalne:

pryszcze 3

 

TRĄDZIK ZASKÓRNIKOWY-( acne comedonica), Jak sama nazwa wskazuje występują w nim głównie zaskórniki zamknięte i otwarte głównie na twarzy ale częstym miejscem jego występowania są także plecy. Widoczne są wtedy na niej zaskórniki i pojedyncze, drobne zmiany grudkowo-krostkowe.

 

TRĄDZIK GRUDKOWO-KROSTKOWY- (acne papulopustulosa). W tym trądziku razem ze zmianami zaskórnikowymi na podłożu rumieniowym występują także zmiany grudki i krostki.

 

TRĄDZIK GUZKOWO-CYSTOWY- (acne nodulo-cystica/ acne conglobata/acne phlegmonosa). Ten trądzik to trądzik do leczenia i konsultacji z lekarzem, nie zniknie sam. Twarz jest pokryta głębokimi zapalnymi guzami wypełnionymi ropą i krwią z tendencją do powstawania blizn. Oprócz tych zmian mogą być widoczne także nacieki zapalne z cystami ropnymi.

 

TRĄDZIK BLOZNOWCOWY- te zmiany w formie przerośniętych blizn i bliznowców mogą wystąpić po nieleczonym trądziku guzkowo-cystowym, bądź inną ciężką jego odmianą.

 

TRĄDZIK PIORUNUJĄCY- (acne fulminans). Może się to wydawać dziwne ale objawy tego trądziku mogą przypominać grypę. Objawy ogólne oprócz zmian trądzikowych z tendencja do rozpadu oraz krost z naciekiem zapalnym i zaskórników występuje również: gorączka, spadek masy ciała, oraz bóle mięśni i stawów. Więc jeśli masz poważny trądzik i takie objawy polecam szybką wizytę u lekarza pierwszego kontaktu oraz dermatologa, pewnie będzie też potrzebne leczenie antybiotykiem.

 

SZCZEGÓLNE POSTACIE TRĄDZIKU:

 

TRĄDZIK Z ZADRAPANIA (acne excoriatica). Powstaje w skutek uporczywego drapania niewielkich zmian trądzikowych na twarzy. Przez ciągłe rozdrapywanie zmian powstają na twarzy przeczosy, nadżerki (otwarte trudno gojące rany,) oraz przebarwienia.

 

TRĄDZIK POLEKOWY- Powstaje po długim stosowaniu niektórych leków. Przede wszystkim kortykosteroidów ale także ACTH, androgenów (hormony), hormonalnej antykoncepcji, leków przeciwpadaczkowych, tuberkulistatyków, bromu, jodu, soli litu, barbituranów, tetracyklin, cyklosporyny A.

 

TRĄDZIK KOSMETYCZNY- Może powstawać ze źle dobranej pielęgnacji kosmetycznej. Do takich substancji mogą należeć wazeliny oraz oleje roślinne które mogą “zapychać” ujścia gruczołów łojowych.
Trądzik może także się zaostrzyć jeśli w naszym ciele jest obcy- czyli pasożyt, można go wykryć za pomocą badań laboratoryjnych lub bardziej zaawansowanej i dokładnej metody rezonansowej i badań krwi w ciemnym lub jasnym polu widzenia. Bez obaw jeśli nawet w badaniach wyjdzie nasz obcy to można się go pozbyć lekami, terapią rezonansem, falą milimetrową lub Zapperem.

 

KOSMETYKI ZALECANE DO PIELĘGNACJI CERY TRĄDZIKOWEJ

Składniki kosmetyczne których powinniście szukać to zielona herbata (działa antybakteryjnie), kwas salicylowy ( w niedużej ilości, chodzi tu głównie o regularne złuszczanie i odkażanie naskórka), witamina A (reguluje prace gruczołów łojowych), witamina E (ponieważ wspomaga pracę witaminy A), tlenek cynku (antybakteryjny), alfa-hydroksykwasy (AHA), wyciągi roślinne np. z oczaru i rumianku.

 

 EKSTRAKTY/WYCIĄGI ROŚLINNE DLA SKÓRY TRĄDZIKOWEJ

Regulujące sebum: Lukrecja, wyciąg z zielonej herbaty
Zmniejszające keratynizacje (nadmierne złuszczanie skóry): Wyciąg z Centella asiatica oraz wyciąg z wierzby.
Działające przeciwzapalnie: Wyciąg z aloesu, passiflory, wyciąg z nagietka, oczaru wirginijskiego, rumianku, drzewa herbacianego.
Zmniejszające przebarwienia: wyciąg z Lukrecji, zielonej herbaty, Mącznicy Lekarskiej.
Działające przeciwbakteryjnie: oleje z drzewa herbacianego, wyciąg z zielonej herbaty, wyciąg z liści oliwki europejskiej.

 

ZABIEGI KOSMETYCZNE ZALECANE W GABINECIE KOSMETYCZNYM

Zabiegi powinny być dobierane za pomocą wywiadu kosmetycznego indywidualnie do skóry, jeśli są zmiany zapalne (cysty, torbiele, ropne grudki i krostki w dużej ilości to już czas na dermatologa) z takim stanem kosmetyczne zabiegi już nie pomogą. Jeśli zmiany to głównie zaskórniki otwarte i zamknięte, drobne krostki i grudki, zabiegi i odpowiednia pielęgnacja domowa mogą pomóc.
Zabiegi które można zaproponować w gabinecie to np: Alfa-hydroksy kwasy, najlepszy będzie kwas azelainowy, błądzi inny do cery problematycznej. Zabiegi oczyszczające i nawilżające.
Mam nadzieje że mojego posta o “potworach” nie potraktujecie jako obraźliwy, ponieważ nie miała tego na myśli. Jest tyle artykułów o trądziku w różnych odsłonach że postanowiła po mimo poważnego problemu pokazać go w trochę inny sposób bardziej obrazkowy i dostępny.

(Visited 1 349 times, 1 visits today)

Napewno też to polubisz !