Po SLSach i parafinach przyszedł czas na antyperspiranty. W internecie można już wyczytać, że powodują raka piersi i zaburzają termoregulację co nie jest prawdą. Nie musisz się pocić, śmierdzieć i czuć niekomfortowo.
Każda z nas poci się inaczej. Nie chodzi mi tu o sam mechanizm pocenia bo jest taki sam, ale o to w jakich sytuacjach się pocimy i jakich produktów potrzebujemy. Dla niektórych wystarczy dezodorant na cały dzień lub antyperspirant a inne potrzebują wręcz zabiegu z toksyną botulinową, aby przestać pocić się np. pod pachami. Toksynę dziś zostawię w spokoju, a zajmę się dezodorantami i antyperspirantami, bo obstawiam, że tego używasz najczęściej.
Czym się różni antyperspirant od dezodorantu?
W codziennej pewnie używasz tych dwóch nazw naprzemiennie. Każdy wie o co chodzi. Ważne, że ładnie pachnie i mniej się pocisz. Ale prawda jest taka, że dezodorant i antyperspirant nie jest tym samym i nie działa tak samo. Można powiedzieć, że antyperspirant działa na przyczynę ( gruczoły potowe i bakterie), a dezodorant na skutek wydzielania potu i jego rozkładu przez bakterie. Na rynku dostępne są także „dezodorant antyperspiracyjny”. Co oznacza, że produkt tego typu łączy w sobie działanie antyperspirantu i dezodorantu.
Antyperspirant to produkt częściowo ograniczający wydzielanie potu. Tego typu produkty zatykają CZASOWO ujścia gruczołów potowych. Wystarczy tylko bardziej intensywnie się spocić lub zmyć antyperspirant przy codziennym prysznicu, a składniki antyperspirantu zostają ZMYTE ( wypłukane) . Nic się nie blokuje, nie zapycha na reszte życia i nie kumuluje. Składnikami aktywnymi antyperspirantów są zawsze związki glinu lub kompleksy glinowo-cyrkonowe (np. w składzie kosmetyku znajdziesz na przykład Aluminium Chlorhydrate, Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex Gly).
Dezodoranty do natomiast produkty, które niwelują zapach potu na skórze. Działania dezodorantów jest różne. Mogą hamować rozwój bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach potu (triklosan, etanol, chlorheksydyna, sole cynku), mogą tylko zapach potu kamuflować po przez substancje zapachowe, mogą zapobiegać rozkładowi potu przez mikroorganizmy lub powodować, że bakterie nie będą miały dostępu do potu (absorpcja potu przez mikrogąbki).
Dezodoranty antyperspiracyjne to produkty, które CZASOWO zatykają ujścia gruczołów potowych, ładnie pachną oraz zapobiegają rozkładowi potu, a w ten sposób nieprzyjemnemu zapachowi który często w komunikacji miejskiej serwują nam spoceni Paniowi.
Bezpieczeństwo stosowania kosmetyków
Bezpieczeństwo u całej Unii Europejskiej jest regulowane na trzech poziomach. Prawo (artykuł 4 pkt 1. Ustawy o Kosmetykach) wymaga przede wszystkim, aby kosmetyki były bezpieczne dla zdrowia ludzkiego i jest to najważniejszy artykuł ustawy. Składniki używane w kosmetykach są ocenianie przez SCCS- Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów działający przy Komisji Europejskiej1. Jest to zespół niezależnych toksykologów, którzy na podstawie dostępnych badań, doniesień naukowych oraz podstaw prawnych, oceniają wszystkie składniki, także te które mogą być stosowane w kosmetykach w ograniczonych ilościach (barwniki, konserwanty, filtry UV). Druga część oceny bezpieczeństwa dotyczy już całego gotowego produktu.
Ciąża i karmienie piersią.
Żadne rzetelne źródła nie potwierdzają doniesień jakoby antyperspiranty były niebezpieczne, powodowały kumulacje w organźnie toksyn, czy zakłucały termoregulacje. Jeśli chcesz więcej przeczytać o antyperspirantach i mitach z nim związanych zobacz ten post – Antyperspiranty- glin bezpieczeństwo stosowania.
Możesz stosować antyperspiranty i dezodoranty w ciąży i podczas karmienia piersią. Używaj tych, które dobrze toleruje Twoja skóra. Jeśli tak wolisz możesz wybierać antyperspiranty bez glinu w składzie.
Źródła:
- Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów działający przy Komisji Europejskiej.
- Szczegółowe wymagania dotyczące procedury oceny bezpieczeństwa Załączniku I do rozporządzenia kosmetycznego.
- kosmopedia.org strona Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.
Zestaw mini ebooków. ZOBACZ !
PAKIET EBOOKÓW "Substancje aktywne w kosmetykach" "Alergeny w kosmetykach" + lista codziennej pielęgnacji w super cenie 31 zł.