fbpx

Błędy w pielęgnacji cery mieszanej i problematycznej. Wydać by się mogło, że skóra tłusta potrzebuje zmatowienia, wysuszenia i pochłaniania sebum z jej powierzchni. A tymczasem co za dużo to nie zdrowo. Zatem jakie błędy popełniasz  w pielęgnacji cery mieszanej, tłustej i problematycznej ? 

1.Kosmetyki na bazie alkoholu

NIE używaj wysuszających kosmetyków oczyszczających. Wszelkie kosmetyki w których przeważa ( na początku składu) inci.Alcohol Denat będą w dłuższej perspektywie wysuszać skórę. W przyrodzie nic nie ginie; jeżeli drastycznie wysuszasz skórę, to skóra robi wszystko, żeby odpowiednio się natłuścić. A to błędne koło.Oczywiście użycie kosmetyków z alkoholem denat w niższych linijkach składu nie będzie już tak wpływał na cerę gdyż alkohol ten będzie używany jako rozpuszczalnik do innych substancji kosmetycznych . Pamiętaj też że nie każdy alkohol wysusza. Są też takie, które nawilżają skórę lub są emolientami.

2. Mydła antybakteryjne.

Wysuszają skórę dlatego bo mają alkaliczne ph. Mocno wymywają i naruszają barierę wodno-tłuszczową naskórka. 

3. Zbyt pieniące się żele do oczyszczania

Żele, które bardzo się pienią będą zdecydowanie bardziej wymywały sebum, ale też uszkadzały barierę wodno -lipidową która zabezpiecza Twoją skórę przed “włamem” który będa chciały dokonać  bakterie, wirusy i grzyby, których na skórze mieć nie powinniśmy.   

3. Kosmetyki typy “wszystko w jednym”

Nie nie nie. Skóra mieszana, problematyczna i tłusta potrzebuje oczyszczenia 2 fazowego. Najpierw zmyj makijaż, potem zmyj cerę z brudu, kurzu. Możesz do tego użyć pianek, mleczek, żeli niskopieniący z kwasami AHA które rozpuszczą zrogowaciały naskórek. 

4. Peelingi gruboziarniste. 

Pierwsze co się nasuwa to peelingi którymi można mocno przeszorować skórę. Takie peelingi jednak mogą powodować podrażnienia cery a w przypadku cery z krostkami ropnymi roznieść bakterie w inne miejsca na skórze. Lepiej użyć peelingu drobnoziarnistego do cery bez zmian ropnych lub peelingu na bazie kwasów lub enzymów który będzie odpowiedni dla cery mieszanej, tłustej i problematycznej. W twoim przypadku peeling to konieczność 1-2 raz w tygodniu. 

5. Nie stosowanie toniku 

Tonik jest bardzo ważnym, ale nie docenianym etapem pielęgnacji. Dzięki tonikowi skóra szybciej jest w stanie na nowo się bronić bo jej kwaśne pH jest jej tarczą ochronną. Używaj toniku, w przypadku twojej skóry najlepsze będa te z kwasem salicylowym lub kwasami AHA w składzie. 

6. Zbyt tłusty i ciężki krem

Nie są wskazane kosmetyki z emolientami tłustymi w pierwszych linkach składu (czyli takimi, które powodują powstanie tłustej warstwy). Składniki, których w pielęgnacji cery trądzikowej, tłustej i problematycznej powinnaś unikać  to tak zwane składniki komedogenne.Składniki komedogenne to takie które przy stosowaniu w dużych stężeniach na skórę tłustą mogą powodować „zapychanie porów” a tym samym zaskórniki i krostki.

7. Nie używanie kremów nawilżających. 

O ile kremy normalizujące są dla ciebie logiczne o tyle nawilżanie skóry kojarzy się z błyszczeniem skóry. Tym czasie skóra mieszana czy tłusta może być też skórą odwodnioną bo sebum ( tłuszcz) nie równa się nawilżenie. Co zrobić ? Stosuj lekkie kremy nawilżające na noc. Mogą to być kremy typu woda w oleju o konsystencji lekkich ser oraz żelowej. 

8.Mocny makijaż

Nie sprzyja leczeniu stanów zapalnych. Podczas terapii trądzikowej oraz przy skórze mieszanej i tłustej lepiej użyć lekkiego podkładu lub kremu CC, BB który potem dokładnie zmyjesz niż używać ciężkiej, grubej warstwy która potem niedomyta spowoduje pogorszenie stanu skóry. Podkłady normalizujące, do cery problematycznej, do cery mieszanej wszystkie te będą dla ciebie odpowiednie. Lepiej nałożyć punktowo cięższy produkt niż używać go na całej skórze. 

9.Solarium i słońce 

Pomoże na chwile a potem spowoduje krostki, więcej stanów zapalnych, bo tak jak pisałam skóra nie lubi jak jest przesuszona zacznie produkować więcej sebum. Lepiej zrobisz używając produktów i kremów pielęgnacyjnych z filtrem i ochronisz cerę przed starzenie i rakiem niż podsmażyć ją dla kilku dni lepszego wyglądu.

10. Szalik i golf 

Nasz wróg. Zasłanianie szyi, twarzy a przez to tarcie i podrażnienie gruczołów łojowych może spowodować wytwarzanie więcej sebum z którego chętnie skorzystają bakterie.Na szalikach i ubraniach też czychają bakterie. Jeśli szalik to miękki i delikatny.

11. Ręcznik do wszystkiego 

Ręcznik do wszystkiego to ręcznik do niczego. Przenosisz z ręcznika bakterie na cerę. Oddzielny ręcznik do twarzy lub ręcznik papierowy jednorazowy pomoże w uporaniu się ze stanami zapalnymi.

12 Błędna diagnoza

Może Twój problem z krostkami nie jest spowodowany Twoją pielęgnacją? Być może jesteś zarażona gronkowcem złocistym, który powoduje stany zapalnie ( można to sprawdzić pobierając wymaz np u dermatologa). Może masz jakąś alergię pokarmową, która powoduje, że skóra się pogarsza (laktoza, gluten itp). W tym przypadku wizyta u dietetyka klinicznego też powinna pomóc. Krostki i częste stany zapalne mogą się też pojawiać przy problemach hormonalnych tu wizyta u endokrynologa przyniesie rezultat.  

Mam nadzieje, że trochę pomogłam? Wiesz dużoooo, dużo więcej ( bo aż 150 stron ) na temat pielęgnacji skóry problematycznej, z trądzikiem dorosłym, cery mieszanej i tłustej znajdziesz w moim nowym ebooku.  Zobacz go poniżej i popatrzy co kryje się w środku. 

ebook-tradzik-dojrzały-cera mieszana-tłusta

Ebook "Trądzik dorosły, cera tłusta i mieszana"

Ebook "Trądzik dojrzały, cera mieszana i tłusta. Problem nie do rozwiązania ? Pielęgnacja, kosmetyki, zabiegi." ZOBACZ

(Visited 783 times, 1 visits today)

Napewno też to polubisz !