fbpx

Anti pollution czyli antysmogowe kosmetyki i zabiegi chroniące skórę przed smogiem.

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

Smog. Jego szkodliwość dla naszego układu oddechowego została już dawno potwierdzona. W najbardziej zanieczyszczonych miastach zwiększa się ilość osób chorych na astmę, zapalenia oskrzeli czy raka płuc. Dlatego też mamy antysmogowe maski, filtry, oczyszczacze powietrza i aplikacje telefoniczne. Nasze płuca nie są jednak jedynym narządem narażonym na smog. Organem, który cierpi z powodu smogu jest także skóra. Dlatego też producenci wymyślili kosmetyki i zabiegi (anti pollution) chroniące skórę przed szkodliwymi skutkami smogu. Czy jest to nowa forma marketingu polegająca na korzystaniu ze złej sławy smogu? Czy może faktycznie powstały nowe kosmetyki specjalistyczne chroniące skórę przed smogiem?

 

Skóra w okresie grzewczym jest narażona na wysuszenia i podrażnienia co powoduje zmniejszenie jej funkcji ochronnych (zmiejszenie ilości wody w naskórku powoduje uszkodzenie bariery naskórkowej i odnowy naskórkowej)  dodając do tego smog (drobiny PM 2,5, PM 10, dwutlenek azotu, tlenek węgla, ozon, PAH, metale ciężkie, drobiny sadzy węglowej) ukazuje nam się obraz skóry szarej, suchej, z widocznymi zmarszczkami o znacznie zaostrzonym trądziku nie tylko u nastolatków, ale także u osób starszych. Do grupy najbardziej narażonej na zniszczenia skóry należą seniorzy i dzieci, których bariera naskórkowa jest słabsza niż u zdrowej, dorosłej osoby.

Dlaczego smog jest tak niebezpieczny dla skóry ?

 

Skóra twarzy jest codzienne narażona na mieszanie toksycznych drobin, których cząsteczki są tak małe (nano i mikrometry), że potrafią wnikać w pory skóry (ujścia gruczołów potowych i łojowych oraz mieszków włosowych)  i dalej w głąb skóry i tak tworzyć w niej zniszczenia, a po czasie stany zapalne. Toksyczne zanieczyszczenia, które wniknęły w skórę są tym dotkliwsze bo atakują nasze flagowe przeciwstarzeniowe struktury takie jak kolagen, elastyna, kwas hialuronowy oraz lipidy utrzymujące prawidłowe nawilżenie i natłuszczenie naskórka. Toksyczne mieszaniny pyłów zmniejszają wydajność układu odpornościowego co powoduje: zwiększoną suchość skóry (zaburzenie cyklu odnowy komórkowej), zmarszczki, bruzdy (destrukcja kolagenu i elastyny), stany zapalne (min. trądzik), podrażnienia (AZS, egzemy ), przebarwienia (stymulowanie melanocytów → komórek barwnikowych). Dlatego tak ważna jest ochrona skóry przed smogiem.

A jak to zrobić ? Pielęgnacja antysmogowa

 

Mycie skóry

Podstawą dobrej pielęgnacji nie tylko w przypadku smogowych zanieczyszczeń, ale przez cały rok jest dokładne mycie skóry nie tylko twarzy, ale też całego ciała (nie zapominaj o skórze głowy) . Do tego celu należy używać delikatnych preparatów, które skutecznie oczyszczą skórę, ale nie będą wypłukiwać z niej lipidów czyli naruszać ochronnego płaszcza skóry. Można użyć kosmetyków z aktywnym węglem, który doskonale oczyszcza skórę z zanieczyszczeń nie tylko tych powierzchownych, ale także tych głębszych. Węgiel aktywny (medyczny /lekarski) jest substancją od wieków znaną i wykorzystywaną przy różnych dolegliwościach a przy tym występującą w naturze. Pomaga on w naturalny sposób usuwać toksyny ze skóry i organizmu (stosowany w zatruciach pokarmowych). Obecnie używany jest właśnie w kosmetykach oczyszczających (mydła,płyny do mycia, peelingi, maski). Węgiel aktywny po przez swoją budowę (mikropory) potrafi wiązać toksyczne substancje oraz zanieczyszczenia w porach skóry i je z niej usuwać.

Pielęgnacja antystarzeniowa + antysmogowa

Kosmetyki chroniące przed smogiem powinny chronić skórę przed wnikaniem do jej głębszych warstw zanieczyszczeń (substancje filmotwórcze), powinny unieszkodliwiać wolne rodniki oraz utleniacze (antyoksydanty : witamina A,C,E, Koenzym Q10) wzmacniać barierę naskórkową (składniki lipidowe) oraz stymulować skórę do odnowy, oczyszczać (np. węgiel medyczny). Kosmetyki te mają wiele wspólnego z kosmetykami przeciwstarzeniowymi (nawilżają, natłuszczają, uelastyczniają, chronią) bo ustaliliśmy wcześniej, że smog przyspiesza starzenie skóry, więc w składzie muszą znajdować się substancje przeciwstarzeniowe.

Słyszałaś pewnie o antyoksydantach? To substancje mające zwalczać wolne rodniki w skórze i zmniejszać uszkodzenia, które w niej wywołują. Zbyt duża ilość wolnych rodników w organizmie jest szkodliwa ponieważ potrafią one dotrzeć do komórkowego DNA i doprowadzić do modyfikacji genów oraz niekorzystnie oddziaływać na kolagen i elastynę co może doprowadzić do zmiany ich funkcji lub nieprawidłowego działania.

Najlepszym na to dowodem jest fakt, że nasze komórki zostały zaprojektowane tak, byśmy mogli żyć 130-140 lat, natomiast przez atak wolnych rodników, przed którymi nasz organizm coraz słabiej potrafi się bronić, żyjemy o wiele krócej.

∼LNE, 2/2018, Mgr Maria Mieloszyk-Pawelec

Antyoksydanty to broń przeciw zbyt dużej ilości wolnych rodników w organizmie. Mają one funkcję blokowania niszczącego działania wolnych rodników, dlatego też są tak cenne. To właśnie ich powinniśmy szukać w kosmetykach, ale także w zdrowej zbilansowanej diecie bogatej w warzywa i owoce, aby działać dwufalowo. Antyoksydanty mają różne funkcje w organizmie. Jedne neutralizują wolne rodniki, drugie wspomagają detoksykację. Należą do nich witamina A, C ,E, karoteny, likopeny, polifenole (taniny i flawonoidy) koenzym Q 10, miedź, cynk, selen, mangan, kwas ferulowy, kwas liponowy, rezweratol. Są one o tyle ważne, że działają na skórę antystarzeniowo i ochronnie. Oczywiście nie są w stanie zatrzymać starzenia, ale zmniejszają w znaczny sposób widoczne jego skutki. Ich korzystne działanie na skórę zostało potwierdzone naukowo.

Ochrona skóry przed smogiem i promieniami UV

Kosmetyki ochronne w profilaktyce antystarzeniowej i antysmogowej są bardzo ważne. W produktach tych znajdziesz składniki filmotwórcze czyli substancje, które pozostają na naskórku a nie wnikają w niego. W ten sposób ograniczają kontakt skóry z cząsteczkami smogu oraz filtry UV, które zapobiegają uszkodzeniom posłonecznym i starzeniu się skóry. Dla ułatwienia kosmetyki te w nazwie mają często : Oxygen, Detox, Anti-pollution, Carbon, Antioxidant, Charcoal.

Zabiegi anti pollution

 

Zabiegi antyoksydacyjne jak można się domyśleć zawierają podobne składniki jak kosmetyki chroniące przed smogiem i bogate są w substancje przeciwutleniające :witamina C, A, E, pochodne witaminy D, ekstrakty roślinne. Składniki te można znaleść w maskach, peelingach, kremach. Witaminy C i E, glutation, nukleotydy oraz koenzym Q10 można też wprowadzić w głąb skóry za pomocą mezoterapii. W gabinetach można skorzystać z peelingów, masek czy zabiegów na ciało anti pollution do których dodawany jest węgil aktywny. Więc wachlarz zabiegów anty smogowych jest dość obszerny i każdy może wybrać coś dla siebie.

Kosmetyki z węglem aktywnym mogą być używane także przez mamy karmiące piersią i kobiety w ciąży.

A więc drogie Panie odpowiadając na pytania zadane powyżej czy jest to tylko marketing? Czy zupełnie nowe kosmetyki chroniące przed smogiem? Odpowiadam – tak jest to bardzo dobry chwyt marketingowy opierający się na strachu przed smogiem oraz modą na zdrowe, bezpieczne i czyste środowisko oraz powietrze. Byłabym tu jednak niesprawiedliwa gdybym napisała, że jest to tylko marketing,bo chociaż składniki kosmetyczne używane do tej pory w zabiegach i kosmetykach są znane, to ich połączenie i wykorzystanie w zabiegach i kosmetykach anty-smogowych jest nowością. Składniki takie jak węgiel medyczny (czyli głęboko oczyszczający składnik) połączony w jednym zabiegu z dużą ilością antyoksydantów i  składników chroniących skórę przed wymywaniem lipidów skórnych powoduje barierę przed wnikanie szkodliwych cząsteczek smogu w skórę a tym samym spowalnia procesy starzenia skóry.

 

Kosmetyki myjące i oczyszczające z aktywnym węglem:

 

Mycie i oczyszczanie twarzy:

 

kosmetyki-antysmogowe-mycie-twarzy

  1. Bienenda płyn micelarny do demakijażu z węglem aktywnym  KLIK TU
  2. Origins .Żel oczyszczający do twarzy z aktywnym węglem  KLIK TU
  3. Beauty Formulas. Peeling oczyszczający z aktywnym węglem KLIK TU
  4. Sylveco detoksykujące mydło naturalne  KLIK TU
  5. Ecodent ekologiczna pasta wybielająca do mycia zębów  KLIK TU

 

Mycie i oczyszczanie ciała i włosów:

antysmogowe-szampony-do-włosów

  1. Sadza Soap Żel po prysznic z aktywnym węglem ze Śląska   KLIK TU
  2. Sadza Soap peeling do ciała i twarzy z węglem aktywnym ze Śląska  KLIK TU 
  3. Dermofuture Precision Szampon do mycia każdego rodzaju włosów z węglem aktywnym   KLIK TU
  4. Dermofuture Precision odżywka do mycia włosów z węglem aktywnym cena  KLIK TU
  5. Bielenda Carbo Detox Maska węglowa do włosów normalnych i przetłuszczających cena  KLIK TU

 

Kosmetyki pielęgnacyjne z aktywnym węglem:

 

Kremy i maski do twarzy:

 

  1. Bielenda Carbon Detox serum na dzień i na noc z aktywnym węglem  KLIK TU 
  2. Bielenda Carbo Detox Krem węglowy nawilżająco-matujący na dzień i noc  KLIK TU
  3. Cattua Na nos z węglem aktywnym Paski oczyszczające cena  KLIK TU
  4.  Maseczka Cattua Charcoal Maseczka z aktywnym węglem  KLIK TU
  5. Marion Detox maska peel-off z węglem aktywnym  KLIK TU

 

Zawsze w postach korzystam ze sprawdzonej wiedzy i z doświadczenia, dzięki czemu wiem, że dziele się z Tobą rzetelną dawką informacji. Mam nadzieje, że ten post był dla Ciebie pomocny ! Jeśli znasz kogoś komu mógłby jeszcze pomóc poleć go lub udostępnij na facebooku. Zapraszam Cię także do śledzenia bloga na moim fb kosmetomama. 


 

Źródła:
1. Wiedza zdobyta podczas 5 letnich studiów magisterskich na kierunku Kosmetologia Estetyczna w Wyższej Szkole Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie
2. Zoe Diana Draelos, Peter T. Pugliese. ” Fizjologia skóry Teoria i praktyka” Redakcja wydania I polskiego Dr. n. med Barbara Pytrus, Dr. n. med Ewa Chlebus. MedPharm Polska. Wrocław 2014r.
3. Marie-Claude Martini , „Kosmetologia i Farmakologia skóry” Redakcja naukowa wydania polskiego Prof. dr.hab.n.med Waldemr Placek, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
5. Les Nouvelles,Nowości w kosmetyce,  marzec-kwiecień, 2/2018r “Anti pollution”, “Antyoksydacyjne ABC”, “Detoksykacyjna moc węgla”.
6 Les Nouvelles,Nowości w kosmetyce, wrzesień-październik 5/2016 “Antyoksydanty pod lupą”

 

(Visited 1 234 times, 1 visits today)
0 Pogadały
0

Napewno też to polubisz !