fbpx

Skóra dziecka do 3 roku życia różni się znacząco od skóry osoby dorosłej. Jest cieńsza, a jej płaszcz wodno-lipidowy (ochronna warstwa wodno- tłuszczowa) słabiej odtwarza się. Dlatego u małego dziecka podrażnienia na skórze mogą wystąpić po kontakcie z pieluszką, ubraniem, proszkiem do prania czy niewłaściwie dobranym kosmetykiem np. takim, który używa osoba dorosła. Dlatego bezpieczeństwo kosmetyków dla dzieci jest kwestią priorytetową.

Normy bezpieczeństwa kosmetyków dla dzieci

Wszystkie kosmetyki a w szczególności kosmetyki dla dzieci na etapie produkcji podlegają rygorystycznym normom bezpieczeństwa.Dotyczy to zarówno  pojedynczych składników, ale także całego produktu. Skład kosmetyków jest badany także pod względem toksykologicznym przez niezależnego specjalistę – Safety Assessora najczęściej farmaceutę, toksykologa lub chemika.

Te produkty, które zostały przebadane i pozytywnie ocenione pod względem bezpieczeństwa są dopuszczone do stosowania w Unii Europejskiej. Składniki, które mogą być zawarte w kosmetykach dla dzieci, a których tam być nie powinno znajdziesz w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych.[1]

Emolienty. Do czego służą w pielęgnacji skóry dziecka?

Noworodek, tuż po porodzie posiada na swoim ciele maź płodową. To taka ochrona skóry, która po około 3 dniach zanika (ściera się). Maź zabezpiecza skórę przed czynnikami zewnętrznymi oraz przed wysuszeniem, podrażnieniami i utratą wody. Podobną funkcję odgrywa w późniejszym czasie wykształcona już bariera wodonolipidowa.

W czasie mycia ciała dziecka nie oczyszczamy tylko skóry z  kurzu i brudu, ale także wymywamy lipidy skórne co znaczy, że bariera wodnolipidowa skóry codziennie zostaje częściowo zmywana. Dlatego warto używać takich kosmetyków, które uzupełnią utracone lipidy czyli natłuszczą skórę, wzmocnią barierę naskórkową oraz pośrednio nawilżą naskórek a taką funkcję posiadają właśnie emolienty.

Natłuszczenie dla dobrze funkcjonującej skóry jest równie ważne jak odpowiednie nawilżenie. Prawidłowe natłuszczenie i nawilżenie skóry dziecka powoduje, że skóra jest miękka, gładka i lepiej chroniona przed podrażnieniam, łuszczeniem, zaczerwienieniem oraz przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak kurz, pył, dym, alergeny.

Kosmetyki emoliencyjne stosuje się na skórze zdrowej: wrażliwej, delikatnej, suchej. Należy stosować je wedle zaleceń producenta, tak jak każdy kosmetyk. Dla skóry chorej z egzemami i innymi chorobami stosować powinno się przepisane przez dermatologa maści lub leki a kosmetyki mogą być wtedy dodatkową formą kuracji po konsultacji z odpowiednim lekarzem.

Emolienty. Jak ich używać?

Emolienty to grupa kosmetyków lub substancji kosmetycznych, które jak wyżej napisałam mają za zadanie głównie natłuścić i nawilżyć skórę a przez to zmniejszyć jej suchość  i zmiękczyć . Używa się je w kremach, aby ochronić skórę przed podrażnieniami, w olejkach i emulsjach do kąpieli dla niemowląt i małych dzieci, aby zmiękczyć i zabezpieczyć skórę przed wysuszeniem oraz w szamponach, aby wygładzić włosy i ułatwić ich rozczesywanie oraz, aby skóra głowy nie swędziała i nie łuszczyła się. Te cechy emolientów powodują, że są dobrym rozwiązaniem wspomagającym prawidłowe funkcjonowanie skóry dziecka.

Niestety pomimo tego, że emolienty są sprawdzoną i bezpieczną grupą składników kosmetycznych wokół nich urosło także dużo mitów. Jeden z nich to ten, który mówi że “emolienty zatykają pory i nie pozwalają skórze oddychać” dziś wytłumaczę Tobie dlaczego jest on bezpodstawny.

O ile oddychanie u płazów wodnych rzeczywiście odbywa się za pomocą skóry, to u ludzi nie. Ludzie i inne ssaki pobierają powietrze przez drogi oddechowe -do płuc-transport tlenu przez krew -dyfuzja pomiędzy krwią a komórkami organizmu. Tak więc emolienty ani te, które wnikają w naskórek, ani te, które na powierzchni skóry zostają, nie wpływają na oddychanie zewnętrzne ani na oddychanie komórkowe skóry a przez to organizmu. Emolienty używane zgodnie z zaleceniami producenta i dobrze dobrane do skóry nie powodują także pogorszenia stanu skóry czy zapychania porów.

Rytuał pielęgnacyjny niemowlaka.

Skóra dziecka potrzebuje przede wszystkim ochrony i łagodnej pielęgnacji. Nie wystarczy woda i mydło, gdyż takie rozwiązanie prędzej czy później zwyczajnie przesuszy skórę. Dlaczego? Ponieważ woda w kąpieli nie nawilża skóry (skóra jest wodoszczelna i w ten sposób nie da się jej nawilżyć) a zwykłe mydło alkaiczne ma za zadanie tylko oczyścić skórę z brudu, ale nie posiada odpowiedniego dla skóry pH przez co skórę wysusza. Nie ma też właściwości renatłuszczających skórę czyli nie pozostawia warstwy filmu ochronnego na niej. Dodatkowo mydła  zaburzają naturalne kwaśne pH skóry, co pogłębia jej wysuszenie i zwiększa ryzyko podrażnień.

Ja mam taki swój rytuał, który stosuję od prawie 7 lat czyli od urodzenia Zosi. Pierwszy kosmetyk Emolium dostałam wtedy od mamy. Kupiła go w aptece. Była bardzo zadowolona, gdy powiedziałam jej, że napewno się przyda, bo polecany jest od 1 dnia życia, czyli mogłam użyć go od razu po przyjściu ze szpitala z malusieńką Zosią. Mój rytuał pielęgnacyjny stosowałam gdy Zosia i Helka były małe, sprawdził się, więc teraz tą pielęgnację stosuję na Jacku. Cały schemat przedstawię Tobie poniżej łącznie z opisem moich kosmetyków. Musisz wiedzieć droga mamo, że pielęgnacja skóry to nie tylko krem po kąpieli. Pielęgnacja zaczyna się już od wybrania odpowiedniego kosmetyku myjąco-natłuszcającego. Kończyć się może masażem dziecka lub nałożeniem kremu na skórę dziecka.

Mój rytuał malucha od 1 dnia życia.

  • Codziennie w lato, a co drugi dzień w okresach jesienno-zimowych kąpię Jacka w małej wanience w której woda (38°C) ma około 15 cm wysokości. Nie za dużo żeby się jej nie opił, ale też nie za mało żeby nie było mu zimno. Do wody nalewam 1/2 nakrętki emolientu (u nas Emolium emulsja do kąpieli).Emulsja delikatnie oczyszcza skórę z brudu, ale nie wysusza jej. Taka kąpiel trwa do 15 minut i nie trzeba maluszka dodatkowo myć czymś innym.
  • W kąpieli trzeba pamiętać, aby dobrze umyć okolice pieluszkowe gdyż są one często najbardziej narażone na podrażnienia 
  • Główkę dzieci myję szamponem. Najczęściej raz na 3 dni, w zimę jeśli główka nie była spocona, w lato częściej. Spłukuję główkę czysta wodą.
  • Po kąpieli skórę Jacka lekko osuszam i wsmarowuje w nią krem lub emulsje do ciała. Na buzię nakładam lekki krem.
  • Po takim rytuale nawilżająco-natłuszczającym mój synek ma miękką i wygładzoną skórę. Taka pielęgnacja jest ważna zwłaszcza wtedy, gdy dziecko ma skłonności do podrażnień skóry lub suchości.
  • Jeśli istnieje taka potrzeba, bo skóra jest podrażniona i zaczerwieniona to stosuję krem przeciw odparzeniom.

Mój rytuał pielęgnacyjny dziewczynek (Zosia 7 lat , Helka 4 lata)

  • Teraz gdy moje córki są starsze, w wannie kąpią się w weekend – używamy wtedy olejku lub emulsji do kąpieli Emolium,  a na co dzień robimy po prostu prysznic używając wtedy kremowego żelu do mycia Emolium.
  • Włosy myje dziewczynkom wedle potrzeby. Nie używam szamponu dla dorosłych bo mają dużo środków powierzchniowo czynnych, które używane w dużej ilości mogą przesuszać skórę głowy. Wybieram szampon nawilżający dla dzieci.
  • W lato gdy dziewczynki bardzo się brudzą używam do ich twarzy emulsji micelarnej Emolium, która oczyszcza ich skórę. Fajnie się też sprawdza jako produkt do demakijażu np. po występach gdy dzieci mają pomalowane twarze farbkami czy kredkami.
  • Gdy skóra jest już osuszona, smarujemy całe ciało dziewczynek emulsją do ciała Emolium zwłaszcza tam gdzie skóra jest najbardziej sucha. U moich dzieci to grzbiety rąk i łokcie oraz przedramiona.
  • Na buziaki dziewczynek nakładam krem z lekką konsystencją.
  • Tak przygotowane idą spać i nie narzekają, że coś ich swędzi.

Emolium linia DERMOCARE 

Emolium Dermocare kosmetyki od 1 dnia życia :

Dermocare Emulsja do kąpieli. Taki właśnie kosmetyk dostałam od mojej mamy 7 lat temu. Jeden z pierwszych, który używałam na mojej małej Zosi. Dzięki takiej ochronie skóry, Zosia nie miała problemów z podrażnieniami czy suchością skóry jak była mała. Teraz kąpię dziewczynki raz na jakiś czas w takiej kąpieli około 30 minut. Na całą wannę nalewam między 1/2 a 1 nakrętkę emulsji. Emulsja nie ma zapachu, a w wanie z przezroczystej zmienia się w białą -“Mama robi czary” zawsze wtedy krzyczy Zośka.

Gdy kąpie dzieci w emolientach nie używam dodatkowych środków myjących gdyż Emolium posiada właściwości oczyszczające skórę. Uwielbiam skórę dzieci po takiej kąpieli jest bardzo mięciutka i gładka. Strasznie im tej skóry wtedy zazdroszczę. Czasem gdy mam taką możliwość robie sobie taką krótką 10 minutową kąpiel dla regeneracji.

Dermocare Emulsja do ciała. Emulsja jest lekka i łatwo się ja rozprowadza na skórze. Nawet w upalne dni nie zostawia tłustej warstwy. Jest też bezzapachowa. Jej składniki (alantoina, mocznik, hiauronian sodu -potocznie zwany kwasem hialuronowym, oleje: macadamia i shea) łagodzą podrażnienia związane z suchością skóry i regenerują naskórek. Butelka 400 ml dopasowana jest do potrzeb sporej rodziny, bo jest bardzo wydajna, a wersja 200 ml jest odpowiednia na wyjazdy. Częściej używam tej emulsji w zimę niż w lato że względu na to, że skóra dziewczynek w zimę potrzebuje niemal codziennego korzystania z produktu.

Dermocare krem. Jest to krem do twarzy w poręcznej tubce. Ma bardzo przyjemną jedwabistą i lekką konsystencję. Szybko się też “wchłania” nie pozostawiając lepkiej warstwy. Przeznaczony jest dla noworodków, ale oczywiście także dzieci starszych mogą z niego korzystać. Można go używać jako krem nawilżająco-regenerujący na noc lub rano i wieczorem w zależności od potrzeb skóry  malucha. Buźki moich dzieci po nim są mięciutkie i nawilżone.

Dermocare krem przeciw odparzeniom. Ten krem jest kremem na awarie. Co znaczy, że używamy go wtedy, gdy pupa zaczyna się czerwienić i zaczyna być podrażniona. Pupę należy często myć wodą, wietrzyć w miarę możliwości, a jeśli istnieje potrzeba zastosować taki rodzaj kremu. Krem ma odpowiednio gęstszą konsystencję dzięki temu zostaje w tym miejscu w którym został nałożony czyli tam gdzie chcemy żeby był.  Krem przyspiesza regeneracje naskórka oraz łagodzi podrażnienia dzięki pantenolowi, alantoinie oraz tlenkowi cynku. Zawiera także probiotyk Biolin, który wspomaga prawidłową równowagę mikroflory bakteryjnej.

W tej lini znajdziesz także oliwkę do ciała, która też stosowałam z małą Zosią, potem Helką a teraz z Jackiem oraz żel na ciemieniuchę, który ułatwia złuszczanie się łusek, wspomaga równowagę mikroflory bakteryjnej oraz zwiększa nawilżenie skóry głowy. Nie używałam tego produktu bo jest on nowy w gamie Emolium, ale myślę że jest to ciekawy produkt.

Składniki aktywne w tej lini od 1 dnia życia to: masło shea bogate w trójglicerydy i witaminy A i E czyli te, które odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu skóry. Olej macadamian, który posiada niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe oraz trójglicerydy kaprylowo-kaprynowe, które uzupełniają niedobór lipidów w naskórku. Dzięki tym składnikom skóra jest dobrze natłuszczona, nawilżona i dobrze chroniona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Emolium Dermocare kosmetyki od 1 miesiąca:

Kremowy żel do mycia. Żel tak jak cała seria nie ma zapachu. Jest dobrą opcją dla dzieci nieco starszych lub takich, których wolimy kąpać pod prysznicem.  Żel zawiera pantenol i alantoinę, które łagodzą suchość skóry i podrażnienia. Jest dostępny w pojemnej butelce lub w mniejszej na wakacyjne wyjazdy.

Emulsja micelarna. Emulsja to bardzo dobry pomysł dla starszych dzieci, które przychodzą po całym dniu z przedszkola lub ze szkoły z umorusaną buzią. Wiem, bo moje dziecko czasem trudno poznać po takiej zabawie w lato. W takich sytuacjach zmycie zanieczyszczeń zwykłą wodą nie jest możliwe. Emulsja dobrze się też sprawdzi do zmywania twarzy z makijażu. Produkt dobrze oczyszcza skórę oraz uzupełnia lipidy a więc nie wysusza jej.

Składniki aktywne: pantenol, alantoina, kompleks NMF i olej z pestek winogron. Czyli składniki zabezpieczające skórę , nawilżające oraz wspomagające regenerację naskórka.

Emolium Dermocare od 3 roku życia 

emolium-do-3-roku-życia

Szampon nawilżający to strzał w dziesiątkę dla wszystkich mam zmagających się z suchością skóry głowy swoich dzieci. Moja Zosia i Helka miały miejscami przesuszoną skórę, ten szampon im pomógł. Produkt bardzo lekko pachnie i jest w formie żelu. Wystarczy nałożyć go na wilgotne dłonie, rozmasować i dopiero nałożyć na skórę głowy. Tak prawidłowo powinno się myć włosy, bo skóra głowy nie lubi zbyt dużej ilości produktu.

Składniki aktywne: betaina, alantoina, kompleks NMF. Czyli składniki zabezpieczające skórę , regenerujące, nawilżające oraz wspomagające regenerację naskórka.

Produkty Emolium są hipolaergiczne co znaczy, że i potencjał alergizujacy jest znacząco obniżony poprzez użycie odpowiednich składników. Więc jest zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo, że uczulą. Zostały przebadane dermatologicznie. Ja Tobie polecam linię Dermocare dla skóry wrażliwej, suchej i skłonne do alergii czyli tak naprawdę do skóry każdego dziecka, ale Emolium w swoim asortymencie ma też linię Intensive dla skóry bardzo suchych, zgrubiałych i atopowych, linię -TOPIC dla skóry atopowej, uporczywie swędzącej, oraz linię SKIN REPAIR regenerującą, która  ma właściwości kojące skórę. 

Poznałaś dziś pielęgnację skóry moich dzieci, którą stosuje już kilka lat, jestem pewna swojego wyboru i dlatego nie boję się ich Tobie polecać. Nie musisz używać tych wszystkich kosmetyków na raz, ale warto abyś wybrała sobie ten ulubiony produkt, który polubi skóra Twojego dziecka.


Źródła:

  1. biotechnologia.pl
  2. kosmopedia.org ( strona PZPK)

kosmetomama-blog-kosmetologiczno-parentingowy

(Visited 1 001 times, 1 visits today)
0 Pogadały
0

Napewno też to polubisz !