AZS czyli inaczej atopowe zapalenie skóry może dotknąć osoby w każdym wieku. Jednak szczególnie trudno znoszą ją dzieci. Jak im pomóc? Jak ułatwić codzienne funkcjonowanie? O tym dzisiaj o Bajkach terapeutycznych dla dzieci z AZS.
AZS to niezwykle podstępna choroba alergiczna skóry. Objawia się przede wszystkim szorstkością skóry, bardzo silnym świądem, grudkami a czasem nawet nadżerkami na twarzy, szyi, w zgięciach łokci i kolan. AZS jako choroba ma swoje łagodne dni, w których to swędzenie nie jest tak natarczywe, ale także dni w których choroba staje się bardzo natarczywa i ciężka do zniesienie. Wtedy też zaostrza się świąd i zaczerwienienie skóry.
Samo zaostrzenie choroby występuję często przy kontakcie z alergenem czyli pokarmem, lekiem, kosmetykiem, kurzem itp. O ile dorosłemu da się wytłumaczyć żeby się nie drapał, że nie może jeść danej grupy produktów, albo prać ubrania w tym konkretnym proszku, o tyle z dziećmi jest zdecydowanie trudniej.
Dzieci ze skóra atopową powinny unikać alergizujących produktów takich jak mleko krowie i jego produkty (sery, jogurty, twarogi, lody, masło, ) cielęcinę, wołowinę , jajko kurze (głównie białko) pszenica, ryby, orzechy, soja, skorupiaki. Małe dzieci powinny być karmione wyłączne piersią do 6 m.ż. Produkty powinny być wprowadzane do diety dziecka pojedynczo i stopniowo. Jeśli u dziecka stwierdzona zostanie reakcja alergiczna na dany produkt należy go odstawić i spróbować wprowadzić ponownie na 3-6 miesięcy.
Dziecku, które nie może jeść ryb powinno wprowadzać się inne produkty o wysokiej zawartości witamin, minerałów i z dużą ilością nienasyconych kwasów tłuszczowych jak oliwę z oliwek, mięso, zboża, rośliny strączkowe. Dzieci z AZS nie powinny jeść też pokarmów z ulepszaczami smaków, sztucznymi barwnikami czy konserwantami. Na szczęście większość dzieci z alergią pokarmową wyrasta z tego schorzenia między 2 a 3 r.ż
Kosmetyki do skóry atopowej powinny być używane kompleksowo czyli produkty do mycia ciała i kąpieli, krem do ciała i do twarzy powinny nawilżać skórę, odbudowywać płaszcz hydrolipidowy i nie dopuszczać do przesuszenia jej. Nie powinny także posiadać zapachu ani sztucznych barwników.
Pielęgnacja kosmetykami oraz dieta dla dziecka z AZS jest bardzo ważna i bardzo dobrze wpływa na fizyczny stan dziecka. Dziecko staje się spokojniejsze, bezpieczniejsze, mniej zdenerwowane. Ale specyfika tej choroby -jej zaostrzenia, powodują że mnóstwo dzieci nie radzi sobie psychicznie tak dobrze jak by tego chcieli rodzice. Dzieci często są poddawane krytyce w grupie rówieśników. Nie rozumieją dlaczego mają alergię, dlaczego ich swędzi i piecze, dlaczego inne dzieci bywają dla nich okrutne. Najcześciej kończy się to odosobnieniem i obniżeniem poczucia własnej wartości.
Brak zrozumienia innych dzieci kończy się brakiem zrozumienia dla własnej choroby. Dlatego tak ważne ( a tak trudne) jest wsparcie dzieci nie tylko fizyczne (pielęgnacja, dieta) ale także wsparcie psychologiczne. Rodzicowi jest czasem trudno przekonać dziecko do tego, że nie tylko ono boryka się z tą alergią, że to dotyczy też to inne dzieci.
Dlatego też jestem pełna podziwu dla kampanii “Atopowi bohaterowie” która wspiera rodziców małych atopików w walce z AZS. Pomaga też po przez bajki terapeutyczne tłumaczyć co to za alergia i co sie z ną wiąże oraz jak z nią żyć i jak zaakceptować chorobę.
Bajki terapeutyczne dla dzieci z AZS to krótkie ilustrowane książeczki do czytania. Z czego każda opowiada o danym problemie małego atopika. Bajkoterapia to metoda szczególnie polecana dla dzieci w wieku 4-10 lat. Po przez bajkowych bohaterów dziecko zaczyna się otwierać i łatwie jest mu pokonać lub zrozumieć dany problem. Bajki pomagają uporać się z dziecięcym lękiem, trudnościami i wątpliwościami. Bajki pomagają także w zbudowaniu mocniejszej relacji rodzic-dziecko. Pomagają nazwać emocje i pomagają w ich wyrażaniu.
Do tej pory powstały 2 bajki terapeutycznej, które możecie pobrać na stronie Kampanii Atopowi Bohaterowie. Tam też stopniowo będą się ukazywały kolejne książeczki dotyczące różnych aspektów AZS. Na dole pokrótce o tym co w 1 i 2 części mogą znaleść Wasi Mali Atopowi bohaterowie.
Bajka terapeutyczna 1. “Swędzący potwór”
W tej części mali bohaterowie dowiedzą się m.in dlaczego muszą się zmagać ze swędzącym potworem-Drapiszonem, oraz co trzeba zrobić żeby przestało swędzieć. Bajka pokazuje jak oswoić dziecko z jego swędząca skórą.
Bajka terapeutyczna 2. “Smak wytrwałości”
W tej części bajki mały pięcioletni Emil będzie walczył z pokusą zjedzenia słodkich rzeczy, których jeść nie może. A ponieważ jest na urodzinach kolegi i wszyscy po za nim jedzą słodycze, Emil musi walczyć też z poczuciem odmienności i złością. Jak może sobie z tym poradzić? Bajka podpowie.
Wszystkie książeczki można pobierać lub czytać online na stronie Kampanii Atopowi Bohaterowie klik, Jeśli masz dziecko z atopią zapraszam też na facebook Atopowych bohaterów, to miejsce dla rodziców w dziećmi z AZS.
Dostałam dla Was do rozdania 4 książeczki z 1 częścią bajki terapeutycznej “Swędzący potwór”. Jeśli macie maluszka z AZS i chcecie dostać książeczkę napiszcie to w komentarzu. Z komentarzy wybiorę 4 osoby, którym wyślę książeczkę (na podany adres na terenie Polski) razem z odznaką “Atopowi Bohaterowie czuja więcej” dla Twojego dziecka.
edit Wszystkie książeczki właśnie lecą do nowych właścicieli :)
Czy Waszym zdanie bajki terapeutyczne to dobre rozważane, by zrozumieć AZS przez małego człowieka ?
Post powstał w wyniku współpracy z Kampanią Atopowi Bohaterowie