Każde dziecko, tak jak każdy dorosły ma inne potrzeby, które nie dotyczą tylko stylu odżywiania czy ubierania się. Różne potrzeby są też związane z rodzajem skóry, która z kolei różni się nie tylko kolorem, ale także potrzebami w pielęgnacji. Są skóry bardzo suche, które potrzebują nawilżenia i nawodnienia, ale są także skóry, które potrzebują normalizacji czy natłuszczenia. Ilu ludzi tyle wymagań oraz oczekiwań. Jedni wolą naturalnie, drudzy wolą syntetycznie. Jedna i druga grupa ma rację, bo powinni oni wybierać kosmetyki nie dlatego bo są modne, ale dlatego bo właśnie to odpowiada danym potrzebom ich skóry i skóry ich dziecka i nie powinni z powodu swoich wyborów czuć się gorzej.
Ja używam w domu dla siebie i dla dzieci kosmetyków różnych i tych naturalnych i tych syntetycznych i nie widzę w tym nic złego skoro żaden z używanych przeze mnie lub dzieci kosmetyków nie podrażnił lub nie uczulił naszej skóry. Dlatego też mam zdrowe podejście, do tego co używam, nie jestem zagorzałą fanką żadnej z grup kosmetyków i nie uważam aby któreś były gorsze lub lepsze. To wszystko kwestia doboru kosmetyków do potrzeb skóry i tym należy się kierować.
Kosmetyki dla dzieci nie są osobną kategorią kosmetyków i przechodzą takie same złożone testy bezpieczeństwa jak wszystkie inne grupy. W tej grupie jednak (kosmetyki przeznaczone dla dzieci do 3 r.ż.) w przepisach prawnych znajduje się zapis, że ocena bezpieczeństwa kosmetyków musi uwzględniać szczegółowe cechy grupy docelowej czyli dzieci (czyli wrażliwa, cienka i sucha skóra). Kosmetyki te nie powinny zawierać komponentów, które mogą uczulać lub podrażnić skórę. Podrażnienie występuje wtedy, gdy skóra dziecka lub dorosłego w miejscu aplikacji staje się zaczerwieniona, cieplejsza i może swędzieć. Po zmyciu kosmetyku skóra po kilku minutach wraca do stanu wyjściowego. Alergia może wystąpić nawet do 48 h i zaczerwienienie lub świąd może pojawić się niekoniecznie w miejscu aplikacji kosmetyku.
Kosmetyki testowane dla grupy wrażliwej minimalizują możliwości ewentualnego podrażnienia skóry dziecka i nazywane są hipoalergicznymi. Nie znaczy to jednak, że również w tej grupie nie trafi się ktoś, u kogo mimo wszystko wystąpi podrażnienie. Dlatego zawsze należy dobierać kosmetyki nie kierując się tak jak już wyżej napisałam modą, tylko odczuciami i komfortem skóry. Jeśli kupujecie nowy kosmetyk dla bardzo wrażliwej skóry dziecka, to warto taki produkt przetestować na małej partii ciała i zobaczyć jak reaguje.
Kosmetyki do skóry dziecka oprócz specjalnie dobranego składu, powinny zawierać składniki nawilżające i natłuszczające. Ich zapach powinien być delikatny, lub nie powinny posiadać go wcale. Kosmetyki z tej grupy nie powinny zawierać barwników ani olejków eterycznych, bo to mogłoby spowodować podrażnienie delikatnej skóry. Często produkty dla dzieci posiadają informację, że “Produkt został przebadany okulistycznie i/lub dermatologicznie” co znaczy że w testach dodatkowo brali udział lekarze dermatolog i/lub okulista.
Ja dziś zachęcam Was do zapoznania się z nową linią kosmetyków dla dzieci marki, która przez kilkanaście lat obecności na naszym polskim rynku zdążyła się dobrze zadomowić. Marka Dove od niedawna rozszerzyła swoją ofertę o linię kosmetyków dla dzieci Baby Dove Rich Moisture dla skóry normalnej i suchej (linia niebieska) oraz Baby Dove Sensitive Moisture dla skóry wrażliwej (linia zielona). W skład tych kosmetyków wchodzi balsam nawilżający, emulsja do mycia ciała i włosów, szampon, krem przeciw odparzeniom, mydełko oraz chusteczki pielęgnujące. Poniżej opisałam dwie linie oraz moje wrażenia z ich testowania.
Baby Dove Rich Moisture (skóra normalna i sucha)
1 Baby Dove Rich Moisture szampon z linii nawilżającej 400 ml jest to delikatny produkt o właściwościach oczyszczających skórę dziecka oraz nawilżających dzięki dużej zawartości gliceryny. Szampon jest hipoalergiczny oraz przetestowany pod okiem okulisty oraz dermatologa. Można go używać od pierwszego dnia dziecka. Ma ładny pudrowy zapach jak cała linia nawilżająca. Konsystencja jest mleczna i dość gęsta, ale łatwo wytworzyć z niej pianę. I w takiej też formie zalecam nakładać go na delikatną skórę głowy dziecka. Łatwiej wymyć wtedy kosmetyk z włosów. Na opakowaniu znajdziecie też informację że “nie powoduje łzawienia” co znaczy, że przy zmywaniu włosów dziecko nie będzie odczuwało szczypania oczu, gdyby produkt się do nich dostał. Włosy moich dziewczynek łatwo się po nim rozczesują, ładnie pachną i są błyszczące.
2. Baby Dove Rich Moisture emulcja do mycia ciała i włosów (linia niebieska nawilżająca) 200 ml jest także produktem który oczyszcza skórę i włosy dziecka, ale także ją nawilża bo także zawiera glicerynę. Ogólnie lubię kosmetyki tego typu do włosów i do ciała w jednym, bo po pierwsze nie wiele różnią się składem od samych szamponów, a po drugie jest to kwestia oszczędności oraz łatwości użycia podczas kąpieli bardzo małego dziecka, gdzie jedna ręka rodzica służy jako podpórka dla malca, a druga musi wszystko umyć. Myślę, że ten produkt na początku, czyli wtedy gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe sprawdzi się dobrze, bo maluszek ma jeszcze mało włosów, no i tak małego dziecka nie trzeba kąpać codziennie więc mniejsza butelka także wystarczy.
3. Baby Dove Rich Moisture balsam nawilżający z linii niebieskiej 200 ml został przetestowany dermatologicznie, tak jak każdy produkt z tej oraz z zielonej linii. Ma delikatny pudrowy zapach. Nawilża oraz natłuszcza po kąpieli i nie pozwala wodzie wyparować z naskórka dziecka dzięki glicerynie oraz wazelinie, co zmniejsza suchość skóry. Pozostawia na skórze dziecka delikatną warstwę kremu. U nas sprawdza się bardzo dobrze po dłuższych kąpielach. Ma lekką i łatwą do rozsmarowania konsystencję. Pamiętaj, aby balsamów nie nakładać bezpośrednio ma dziecko ale zawsze ocieplić je w swoich dłoniach, a potem posmarować maluszka. Tak jest przyjemniej, gdy krem jest ciepły.
Pod każdym kosmetykiem wypisałam całe składy. Opisałam dokładniej jednak tylko te składniki, które mają znaczenie dla skóry dziecka a nie tylko dla formy kosmetyku np: zagęstniki, stabilizatory emulsji i ph, konsystencjotwórcze itp.
Skład szampon : Aqua, Glycerin, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Cocoyl Glycinate, Polyacrylate-33, Caprylyl Glycol, Coconut Acid, Dimethiconol, Laureth-23, Lauric Acid, Parfum, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Sodium Chloride, Sodium Hydroxide, Sodium Isethionate, Sodium Lauroyl Isethionate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Palm Kernelate, Sodium Palmitate, Sodium Stearate, Stearic Acid, Styrene/Acrylates Copolymer, TEA-Dodecylbenzenesulfonate, Tetrasodium EDTA, Zinc Oxide, CI 77891.
•Glicerin/ Gliceryna-substancja nawilżająca
•Cocamidopropyl Betaine/ Kokamidopropylobetaina- Substancja myjąca – usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Substancja bardzo łagodna dla skóry i błon śluzowych.
•Sodium Cocoyl Glycinate-Składnik stosowany w preparatach myjących w celu ograniczenia potencjalnego działania drażniącego anionowych substancji powierzchniowo czynnych.
•Caprylyl Glycol/ Glikol Kaprylowy – Emolient tłusty, renatłuszczający. Odbudowuje barierę lipidową skóry dziecka.
•Dimethiconol–Emolient suchy. Zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Ułatwia rozczesywanie włosów.
•Laureth-23– Niejonowa substancja powierzchniowo czynna.Usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów.
•Lauric Acid- Substancja łagodzące podrażnienia.
•Sodium Lauryl Sulfate– Anionowa substancja powierzchniowo czynna. Substancja myjąca – usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów.O bezpieczeństwie SLS możecie przeczytać na stronie Cosmetics Ingredients Review (TU klik) a o mitach związanych z SLS i nie tylko TU klik.
•Sodium Palm Kernelate i Sodium Palmitate -składniki myjące.
•Stearic Acid/Kwas stearynowy- substancja renatłuszczająca w preparatach myjących.Częściowo hamuje proces wymywania lipidów z warstwy rogowej naskórka.
•Zinc Oxide/ Tlenek cynku-ma działanie ochronne i ściągające. Podejrzewam jednak, że zastosowany jest w tym kosmetyku (na końcu składu) jako naturalny biały barwnik.
**********
Skład Emulsja do mycia ciała i włosów : Aqua, Glycerin, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Cocoyl Glycinate, Polyacrylate-33, Caprylyl Glycol, Coconut Acid, Lauric Acid, Phenoxd yethanol, Sodium Benzoate, Sodium Chloride, Sodium Hydroxide, Sodium Isethionate, Sodium Lauroyl Isethionate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Palm Kernelate, Sodium Palmitate, Sodium Stearate, Stearic Acid, Styrene/Acrylates Copolymer, Tetrasodium EDTA, Zinc Oxide, CI 77891.
•Ten kosmetyk ma bardzo podobny skład,dlatego że także używany jest jako szampon i dlatego że w składach szamponów oraz wielu myjących elulsji używa się tych samych lub bardzo podobnych substancji kosmetycznych. Tu w składzie nie występuje tylko Dimethiconol prawdopodobnie dlatego, że ten kosmetyk jest stosowany także do ciała.
**********
Skład balsam : Aqua, Glycerin, Petrolatum, Stearic Acid, Glycol Stearate, Dimethicone, Isopropyl Isostearate, Caprylyl Glycol, Carbomer, Cetearyl Alcohol, Disodium EDTA, Glyceryl Stearate, Magnesium Aluminum Silicate, Parfum, Phenoxyethanol, Stearamide AMP, Tapioca Starch, Triethanolamine, Benzyl Alcohol, Citronellol, Limonene, Cl 77891.
•Glicerin/ Gliceryna-substancja nawilżająca
•Petrolatum/ Wazelina- farmakologicznie czysta wazelina – działa okluzyjnie ( nie wnika w naskórek).Zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni. Zmiękcza i wygładza skórę.
•Stearic Acid/Kwas stearynowy- substancja renatłuszczająca w preparatach myjących.Częściowo hamuje proces wymywania lipidów z warstwy rogowej naskórka.
•Glycol Stearate- emolient tłusty. Tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni naskórka.
•Dimethicone-Poprawia właściwości sensoryczne preparatu. Ułatwia rozprowadzanie, daje efekt wygładzenia. Sylikony stosowane w kosmetykach nie drażnią ani nie alergizuje,
co potwierdził Komitet ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) przeczytaj Tu i Tu
•Isopropyl Isostearate– Emolient tzw. suchy. Tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody. Kondycjonuje skórę.
•Caprylyl Glycol, Cetearyl Alcohol, Glyceryl Stearate –Emolient tzw. tłusty. Tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody. Wygładza skórę.
1 Baby Dove Rich Moisture krem przeciw odparzeniom 45 g (linia niebieska). Kosmetyki do okolicy podpieluszkowej są kosmetykami bardzo natłuszczającymi, nawilżającymi i łagodzącymi podrażnienia. Pieluszka może ograniczać odparowywanie wody tzn. tworzyć silna okluzję, co w strefie pieluszkowej nie jest wskazane ponieważ w takich warunkach skóra dziecka z kupką i moczem pęcznieje, co powoduje szybsze przenikanie substancji przez naskórek także tych, które powstały z rozkładu moczu (amoniak) i kału oraz bakterii, co prowadzi do dużych podrażnień skóry w tych okolicach. Dlatego też częste wymienianie pieluszki, podmywanie dziecka po kupce oraz dobry natłuszczająco-łagodzący kosmetyk powinien znacznie ograniczyć podrażnienia. Ten krem jest gęsty i zawiera w swoim składzie nawilżające i natłuszczające składniki, które będą powodowały odseparowanie skóry od mokrej pieluszki na jakiś czas.
2 Baby Dove Rich Moisture kostka myjąca Dove dla dzieci 75 g z lini nawilżającej niebieskiej dla mam, które lubią minimalizm. Kostka myjąca Dove jest przeznaczone do mycia całego ciała oraz główki dziecka ponieważ przeszło testy dermatologiczne i okulistyczne. Kostka ma neutralne pH co oznacza, że nie zmienia pH skóry. Po użyciu kostki, choć jest nawilżająca, warto użyć jakiegoś kremu dodatkowo nawilżającego skórę jeśli zajdzie taka potrzeba. Chyba, że wykorzystujemy kostkę myjąca do mycia rąk starszych dzieci tak jak to się u nas stosuje, to kremy nawilżające nie będą potrzebne.
Skład krem przeciw odparzeniom: Aqua, Paraffinum Liquidum, Zinc Oxide, Sorbitan Sesquioleate, Petrolatum, Dimethicone, Dicocoyl Pentaerythrityl Distearyl Citrate, Cera Alba, Aluminum Stearates, Glyceryl Isostearate, Hydrogenated Castor Oil, Ozokerite, Parfum, Phenoxyethanol, Polyglyceryl-3 Oleate, Tocopherol, Zinc Sulfate.
•Paraffinum Liquidum-/ciekła parafina/olej minieralny-Wysoko oczyszczone. Emolient tzw. tłusty. Parafina nie wnika w naskórek. Tworzy na powierzchni warstwę okluzyjną (film). Dzięki temu zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni – jest to pośrednie działanie nawilżające. Stosowana jest również doustnie w przemyśle farmaceutycznym. Jest dobrze przebadana i nietoksyczna.
•Zinc Oxide/ Tlenek cynku-ma działanie ochronne i ściągające.
•Petrolatum– Wazelina- farmakologicznie czysta wazelina – działa okluzyjnie ( nie wnika w naskórek).Zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni. Zmiękcza i wygładza skórę.
•Dimethicone–Poprawia właściwości sensoryczne preparatu. Ułatwia rozprowadzanie, daje efekt wygładzenia. Sylikony stosowane w kosmetykach nie drażnią ani nie alergizuje. C potwierdził Komitet ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS)
•Cera Alba/wosk pszczeli. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni. Wykazuje działanie regenerujące.
•Aluminum Stearates– składnik zmiękczający naskórek.
•Glyceryl Isostearate-Emolient tzw. suchy. Zastosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody (jest to pośrednie działanie nawilżające), przez wygładza i zmiękcza.
•Hydrogenated Castor Oil/ Uwodorniony olej rycynowy. Substancja otrzymywana z nasion rącznika pospolitego. Emolient tzw. tłusty. Wygładza skórę.
•Ozokerite- Wysoko oczyszczony olej mineralny. Kondycjonuje skórę. Stosowane również szeroko w farmacji i zgodne z rygorystycznymi normami jakości olejów mineralnych wskazanymi w standardach farmaceutycznych.
**********
Skład kostka myjąca: Sodium Lauroyl Isethionate, Stearic Acid, Sodium Palmitate, Lauric Acid, Aqua, Sodium Isethionate, Sodium Stearate, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Palm Kernelate, Glycerin, Parfum, Sodium chloride, Tetrasodium EDTA, Tetrasodium Etidronate, Zinc Oxide, Alumina, Benzyl alcohol, Citronellol, CI 77891.
•Sodium Lauroyl Isethionate, sodium Isethionate, Sodium Palm Kernelate , Sodium Palmitate -składniki myjące
•Stearic Acid/Kwas stearynowy- substancja renatłuszczająca w preparatach myjących.Częściowo hamuje proces wymywania lipidów z warstwy rogowej naskórka.
•Lauric Acid- Substancja łagodzące podrażnienia.
•Cocamidopropyl Betaine/ Kokamidopropylobetaina- Substancja myjąca – usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Substancja bardzo łagodna dla skóry i błon śluzowych.
•Glicerin/ Gliceryna-substancja nawilżająca.
•Glicerin/ Gliceryna-substancja nawilżająca.
•PEG-40 Hydrogenated Castor Oil- usuwająca zanieczyszczenia tłuszczowe z powierzchni skóry.
•Propylene Glycol/ Glikol porpylenowy -Substancja nawilżająca skórę. Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotora przenikania ułatwia w ten sposób transport składników aktywnych kosmetyku w głąb naskórka.
*Glikolu propylenowego nie mylić proszę z glikolem etylenowym, to dwa różne związki z tym, że glikol propylenowy jest bezpieczny i wykorzystywany od ponad 50 lat w kosmetykach i w żywności, a glikol etylenowy jest toksyczny dla ludzi i zakazany w żywności, lekach i kosmetykach.
Baby Dove Sensitive Moisture (skóra wrażliwa)
1 Baby Dove Sensitive Moisture balsam nawilżający 200 ml tak jak balsam z linii dla skóry normalnej i suchej jest przetestowany dermatologicznie. Nie posiada zapachu. Nawilża oraz natłuszcza po kąpieli i nie pozwala wodzie wyparować z naskórka dziecka dzięki glicerynie oraz wazelinie, co zmniejsza suchość skóry. Skład linii zielonej w porównaniu z niebieską różni się tylko zapachem (linia niebieska) i jego brakiem (linia zielona). Inne parametry balsamu pozostają takie same.
2 Baby Dove Sensitive Moisture emulsja do mycia ciała i włosów (linia zielona dla skóry wrażliwej) 200 ml jest także produktem, który oczyszcza skórę i włosy dziecka, ale także ją nawilża bo również zawiera glicerynę czyli tak, jak w linii niebieskiej. Konsystencja i składniki są takie same jak w linii mocno nawilżającej, różnica polega na braku zapachu w tej emulsji, co sprawdzi się dla dzieci i rodziców, którzy nie lubią zapachowych kosmetyków.
1 Skład balsam: Aqua, Glycerin, Petrolatum, Stearic Acid, Glycol Stearate, Dimethicone, Isopropyl Isostearate, Caprylyl Glycol, Carbomer, Ceteraryl Alcohol, Disodium EDTA, Glyceryl Stearate, Magnesium Aluminum Silicate, Phenoxyethanol, Stearamide AMP, Tapioca Starch, Triethanolamine, Cl 77891.
2 Skład emulsja: Aqua, Glycerin, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Cocoyl Glycinate, Polyacrylate-33, Caprylyl Glycol, Coconut Acid, Lauric Acid, Phenoxyethanol, Sodium Benzoate, Sodium Chloride, Sodium Hydroxide, Sodium Isethionate, Sodium Lauroyl Isethionate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Palm Kernelate, Sodium Palmitate, Sodium Stearate, Stearic Acid, Styrene/Acrylates Copolymer, Tetrasodium EDTA, Zinc Oxide, CI 77891.
W tych kosmetykach skład jest taki sam jak w kosmetykach z linii niebieskiej w balsamie i emulsji. Różnią się jedynie brakiem kompozycji zapachowej w składzie, co przysłuży się dzieciom o skórze bardzo wrażliwej, ponieważ kosmetyki te nie posiadają potencjalnych alergenów.
We wszystkich kosmetyka jako konserwant wykorzystany jest Phenoxyethanol. Nie bójmy się konserwantów w kosmetykach ponieważ chronią one nas, a w tym wypadku nasze dzieci przed rozwijaniem się w kosmetykach bardzo niebezpiecznych dla zdrowia chorobotwórczych drobnoustrojów. Więcej na temat konserwantów i tego po co się je stosuje przeczytasz Tu klik .
Pamiętajcie, że stosowanie konserwantów w kosmetykach jest ściśle regulowane przepisami prawa. Wszystkie konserwanty dozwolone do stosowania w kosmetykach przeszły rygorystyczną ocenę bezpieczeństwa przeprowadzoną przez Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów przy Komisji Europejskiej.
Dla kogo te kosmetyki ?
• Szczególnie dla dzieci i noworodków do 3 r.ż . Linia jest dedykowana dla dzieci od 1 dnia życia.
• Dla dzieci o skórze suchej i wrażliwej
Linia jest przeznaczona dla wrażliwych skór dzieci, ale nie jest przeznaczona dla skór chorych czyli z łuszczycą lub AZS (Atopowe zapalenie skóry). Do takich skór potrzebna jest pielęgnacja specjalistyczna. Kosmetyki lub maści lecznicze powinny mieć oznaczenie dla skór z AZS. Często też potrzebna jest wizyta u dermatologa z którą nie radzę zwlekać jeśli występują objawy chorób skóry. Więcej o nowej lini kosmetyków Baby Dove przeczytacie tutaj klik
Napewno zainteresuje Was również wpis na temat najwiekszych mitów kosmetycznych.