fbpx

Filtry UV w kosmetykach dla dzieci. Fakty i mity. Bezpieczeństwo stosowania.

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

Kosmetyki dla dzieci do 3 roku życia to kosmetyki szczególnie uwzględniające delikatną i skłonną do podrażnień skórę dziecka. Wszystkie kosmetyki a w szczególności kosmetyki dla dzieci na etapie produkcji podlegają rygorystycznym normom bezpieczeństwa, ocenie toksykologicznej, stabilności mikrobiologicznej oraz analizę nie tylko pojedynczych składników, ale także całego produktu.

Skład kosmetyków dla dzieci jest dodatkowo badany także pod względem toksykologicznym przez niezależnego specjalistę, najczęściej farmaceutę lub chemika. Te produkty, które zostały dopuszczone do stosowania w Unii Europejskiej są w pełni bezpiecznie dla użytkownika. Składniki, które mogą być zawarte w kosmetykach dla dzieci, a których tam być nie powinno znajdziesz w rozporządzeniu UE 1223/2009/WE1.

Skóra dziecka jest jednak skórą bardzo specyficzną. Jest cieńsza, wytwarza mniej potu i sebum niż u osoby dorosłej. Jej płaszcz wodnolipidowy (ochrona wodno tłuszczowa) jest słabiej wykształcony dlatego u dziecka podrażnienie mogą wywołać składniki uznawane za niedrażniące. W związku z tym może się zdarzyć, że kosmetyk bezpieczny może skórę podrażnić lub uczulić. Dlatego nie musisz wybierać kosmetyków modnych, ale takie, które odpowiadają skórze Twojego dziecka. Ty jako rodzic musisz zdać sobie sprawę, że o skórę dziecka trzeba przede wszystkim dbać w dwojaki sposób: chronić ją przed słońcem ( kosmetyki z UV ) oraz wzmacniać jej barierę naskórkową (natłuszczać i nawilżać).

Filtry UV w kosmetykach dla dzieci – bezpieczeństwo stosowania. 

 

Pamiętaj, że skóra Twojego dziecka jest bardziej narażona na promienie UV niż u dorosłego, bo jak napisałam powyżej nie jest jeszcze w pełni wykształcona – jest cieńsza i bardziej wrażliwa. Promienie UV penetrują ją głębiej niż skórę dorosłego, co w przyszłości może spowodować szybsze starzenie się skóry oraz niektóre nowotwory skóry i dlatego też prawidłowa ochrona dzieci jest tak ważna.

Filtry UV to substancje, które pochłaniają (chemiczne UVA,UVB) lub odbijają promieniowanie (fizyczne UVB) . Służą głównie do ochrony skóry twarzy i całego ciała przed szkodliwymi skutkami promieniowania słonecznego. Filtry fizyczne jak i chemiczne są bezpieczne dla osoby dorosłej jak i dla dziecka. Dlatego też najlepszą ochronę dają kosmetyki posiadające mieszaninę filtrów.

Blisko 25% czasu spędzonego na słońcu przypada na okres przed 18. rokiem życia. ∼Międzynarodowa Agencja ds. Badań nad Rakiem.

 

Wiem, że w wielu miediach podawane są nieprawdziwe informację dotyczące składników kosmetycznych w tym kosmetyków z UV (mity – szkodliwy wpływ na rozrodczość, drażnią, uczulają), znam je wszystkie, ale są to tylko mity. Nie potwierdzone żadnymi badaniami, ale żerujące na ludzkim strachu i niewiedzy. Zawsze czytając artykuł zobacz kto jest jego autorem, jakie ma wykształcenie czy przedstawia się z imienia i nazwiska, czy odsyła cię do rzetelnych źródeł i badań naukowych. Wtedy możesz zweryfikować czy ta wiedza jest coś warta, czy to następne strony szerzące panikę.

Z tych rzetelnych i sprawdzonych badań wynika, że stosowane w kosmetykach są tylko te filtry UV, które dostały pozytywną ocenę pod względem bezpieczeństwa od Komitetu  Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów SCCS2 Lista substancji promieniochronnych dopuszczonych do stosowania znajduje się w załączniku VI do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r 3

Bezpieczeństwo stosowania substancji promieniochronnych zostało potwierdzone również przez amerykańskich toksykologów Cosmetics Ingredient Review (CIR) Expert Panel. Eksperci szczegółowo przyjrzeli się i przeanalizowali wszystkie dostępne dane dotyczące bezpieczeństwa większości składników promieniochronnych stosowanych w produktach kosmetycznych. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA)4 potwierdziła bezpieczeństwo i skuteczność tych substancji.

 

Mity o filtrach UV dla dzieci i dla dorosłych.

 

Jednymi z najbardziej powszechnych mitów dotyczących filtrów UV w kosmetykach są te o działaniu proestrogennym i o wpływie filtrów UV na gospodarkę hormonalną dziecka. Mit pięknie rozszedł się po internecie, bo histeria zawsze dobrze się sprzedaje. Pewnie nie znasz tych mitów od zaplecza? Mity te powstały i zostały oparte o publikacje badań, które zostały przeprowadzone na testach in-vitro lub na zwierzętach, gdzie w doświadczeniu podawano substancje promieniochronne doustnie, więc jak widzisz nie odzwierciedlają one fatycznej sytuacji i prawidłowego zastosowania filtrów.

Bo droga podania/aplikacji tak jak i inne parametry badania są niezbędne dla ich wiarygodności. Tak więc nie istnieją żadne rzetelne badania potwierdzające rzekomą szkodliwość filtrów UV na rozrodczość bądź układ hormonalny człowieka.

Mit następny często powtarzany w internecie to ten, że gdy posmarujesz dziecko lub siebie kosmetykiem z filtrem UV, skóra nie będzie mogła wytwarzać niezbędnej dla zdrowia witaminy D3. Uspokajam, będzie mogła! Po pierwsze dlatego, że do przyjęcia prawidłowej dawki witamin D3 w słoneczny dzień organizmowi wystarczy zaledwie od 15 min do 30 min, a po dugie dlatego, że żaden kosmetyk z filtrem nie chroni skóry przed słońcem w 100% co znaczy, że nawet po posmarowaniu się kremem skóra będzie dalej przyjmowała witaminę D3.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować:

Źródła:

  1.  Niezależny zespół ekspertów Komisji Europejskiej złożony ze specjalistów – wytyczne Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS).
  2. Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów-opinia
  3. Lista substancji promieniochronnych dopuszczonych do stosowania w kosmetykach-  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r.
  4. Bezpieczeństwo substancji promieniochronnych Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA)
  5. J. Arct, S. Majewski, K. Pytkowska, Kosmetyczne Zastosowanie Witamin A i E. Pielęgnacja i Suplementacja, Wyższa Szkoła Zawodowa Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia, Warszawa.

 


Zawsze w postach korzystam ze sprawdzonej wiedzy i z doświadczenia dzięki czemu wiem, że dziele się z Tobą rzetelną dawką informacji. Mam nadzieje, że ten post był dla Ciebie pomocny ! Jeśli znasz kogoś komu mógłby jeszcze pomóc poleć go lub udostępnij na facebooku. Zapraszam Cię także do śledzenia bloga na moim fb kosmetomama i instagramie

 

(Visited 818 times, 1 visits today)

Napewno też to polubisz !