fbpx

Choroby i problemy skórne w ciąży

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

Niestety temat nieprzyjemny, ale wart poruszenia, jeśli któraś z Was przyszłych mam zobaczy takie zmiany na skórze radzę skonsultować się niezwłocznie z dermatologiem i/lub ginekologiem, aby nie narażać życia swojego i swojego maluszka.

 Opryszczki ciężarnych (herpes gestationis)

Wyprysk pęcherzowy może rozpocząć się w II lub III trymestrze ciąży, czasem też w połogu. Zmiany początkowo rumieniowo-grudkowe, szybko przechodzą w podnaskórkowe, dobrze napięte pęcherzyki i pęcherze bez tendencji do pękania. Zmiany lokalizują się najczęściej na brzuchu, udach i pośladkach, czasami również na dłoniach, stopach i na twarzy. Towarzyszy im silny świąd. Choroba nie stanowi zagrożenia dla życia matki i ustępuje zwykle do 3 miesięcy po porodzie. Dziecko rodzi się zdrowe lub z podobnymi zmianami. U kobiet, które w ciąży przebyły tę dermatozę, kolejne wysiewy mogą powodować również tabletki antykoncepcyjne zawierające gestageny.


Świerzbiączka ciężarnych (prurigo gestationis)

Wyprysk ciążowy występujący najczęściej u kobiet ze skłonnością do atopii. Rozpoczynana się zwykle w II trymestrze ciąży (postać wczesna), rzadziej w III trymestrze lub krótko przed porodem (postać późna) i nawraca w każdej kolejnej ciąży. Jest to wykwity rumieniowo-grudkowowo-pęcherzykowe i bąble, które silnie swędzą. Zmiany znajdują się przede wszystkim w okolicy zgięć stawowych, szyi i dekoltu, ale mogą również ulegać uogólnieniu. Intensywne drapanie prowadzi do bliznowacenia.

Grudkowe zapalenie skóry ciężarnych (dermatitis papulosa gestationis)

Dermatoza, która może wystąpić w każdym okresie ciąży. Zmiany mają charakter drobnych, kilkumilimetrowych grudek krwotocznych (krostek z krwią), powodują dość silny świąd. Zmiany mogą się pojawić na tułowiu i kończynach, czasami również na twarzy. Zmiany utrzymują się ok. 10 dni, po czym ustępują z pozostawieniem przebarwień. Nie stanowi ryzyka dla życia matki i dziecka.

 Swędzące ogniskowe grudki i pokrzywki ciężarnych = PUPPP

Zmiany o charakterze obrzękowych grudek i pokrzywkowych bąbli (drobne krostki), a niekiedy również drobniutkich pęcherzyków rozpoczynają się od okolic objętych rozstępami ciążowymi (podbrzusze, uda, sutki) i rozprzestrzeniają się na tułów i kończyny. Na twarz, dłoniach, stopach i śluzówkach zmiany nie występują. Krostki swędzą. Zmiany zaczynają się w III trymestrze ciąży, rzadziej krótko po porodzie. Częściej dotyczy ciężarnych z ciążą mnogą. Nie stanowi żadnego zagrożenia dla maluszka.

 Swędzące ciążowe zapalenie mieszków włosowych (folliculitis gravidarum)

Jest to forma trądziku hormonalnego. Zmiany pojawiają się w II i III trymestrze ciąży i mają charakter swędzących przymieszkowych grudek i krostek. Mogą występować na całym ciele lub zajmować tylko skórę brzucha i kończyn. Ustępują samoistnie jeszcze w ciąży lub po porodzie i rzadko nawracają w kolejnych ciążach, nie stanowią żadnego zagrożenia dla maluszka.Zmiany o mniejszym nasileniu mogą występować również podczas miesiączek.

Świąd ciężarnych (pruritus gestationis)

Zaczyna się najczęściej w III trymestrze, ale może wystąpić również we wcześniejszych miesiącach ciąży. Świąd ma zwykle charakter napadowy, nasila się w porze nocnej i dotyczy przede wszystkim okolic płciowych, pachwin, ud i podbrzusza. Diagnostykę różnicową należy prowadzić w kierunku zakażeń (Candida albicans, Trichomonas vaginalis, gonokoki), żylaków sromu, zmian alergicznych lub alergiczno-toksycznych (środki piorące, wybielacze, kosmetyki, elementy bielizny itp.). Wystąpienie uporczywego świądu uogólnionego wymaga diagnostyki w kierunku cukrzycy, schorzeń układowych (chłoniaki, ziarnica złośliwa), Należy wykluczyć świerzb i wszawicę.

Nie chcę Was straszyć, po prostu chciałam abyście zwróciły w ciąży nie tylko uwagę na to, że gdzieś robią się rozstępy czy przesusza się skóra , ale także na to że jeśli coś swędzi, powstają krostki czy inne wykwity to należy zwrócić się z problemem do lekarza prowadzącego Twoją ciążę. Lekarz zdecyduje czy trzeba coś z tym zrobić dalej. Nie ryzykuj zdrowia swojego i dziecka.
(Visited 7 220 times, 1 visits today)
3 komentarze
0

Napewno też to polubisz !