fbpx

Skóra sucha. Jak ją pielęgnować? Jak myć? jakich kremów używać?

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

Posiadaczki tego typu skóry, muszą o nią dbać lepiej niż te, które mają skórę mieszaną czy tłustą, bo ta skóra szybciej niż inne potrafi się zestarzeć. Przy niewłaściwej pielęgnacji zmarszczki mogą pojawić się szybciej a skóra będzie wyglądała na znacznie starszą niż nasz faktyczny wiek.

 

Suchą skórę nie wystarczy po prostu posmarować zwykłym kremem nawilżającym i to tyle z pielęgnacji. Trzeba wybierać takie preparaty, które zawierają i dostarczają skórze ceramidy, witaminy, NMF, kwas hialuronowy, mukopolisacharydy. Dzięki takiemu składowi kosmetyk ma szanse nie tylko dostarczyć wilgoć, ale także zatrzymać ją w środku. Suchą skórę trzeba wspomóc także nawilżająca ją od środka,…czyli min. Pić dużo wody.

 

Pielęgnacja zalecana dla skóry suchej:

Powinna się ona opierać głównie na nawilżaniu, natłuszczaniu i utrzymywaniu wilgoci w skórze.
Do oczyszczania i demakijażu twarzy powinno się wybierać tylko takie kosmetyki, które na etykiecie mają napisane „do skóry suchej” lub „do skóry wrażliwej” takie kosmetyki najpewniej nie będą posiadały w swoim składzie substancji zapachowych, barwników ani intensywnie wymywających lipidy substancji (mleczka, toniki,). Tonik absolutnie nie powinien zawierać alkoholu (teraz stosuje się go rzadko, ale czasem jednak się zdarza) i powinien być przeznaczony także do tego typu skóry. Krem na dzień i na noc powinien mieć działanie, nawilżające, natłuszczające, regeneracyjne (nakładamy na twarz i na szyje i dekolt). Skóra wokół oczu to miejsce znacznie bardziej delikatne niż skóra w innych miejscach na twarzy , bo skóra w tym miejscu jest najcieńsza i najbardziej wrażliwa na wysuszanie, podrażnienia i zmarszczki. Dlatego też wart codziennie używać kremu na okolicę oczu-rano i wieczorem. Takiej skórze przynajmniej raz w tygodniu powinno zafundować się relaks-, czyli maseczkę (twarz, szyja, dekolt). Na lato i zimę proponuję zabezpieczyć skórę dodatkowo filtrem UV (może być on już w kremie lub w kosmetykach kolorowych- podkładzie, pudrze itp. Na pewno takiej skórze dobrze zrobi także nawilżacz powietrza w domu i w miejscu pracy. Jeśli chodzi o peelingi to zalecam enzymatyczne albo bardzo drobno ziarniste, lecz nie powinny być często stosowane.

 

Czego powinno się unikać przy pielęgnacji tej cery?

Nie zaleca się przy takiej skórze odtłuszczania i drażnienia jej. Nie myjemy twarzy wodą z mydłem, nie stosujemy peelingów gruboziarnistych. Częste opalanie zaszkodzi i przyspieszy starzenie skóry. Niezalecane są także maseczki dla skóry tłustej i mieszanej, czyli ściągające, oczyszczających. Palenie papierosów i solarium bardzo postarza każdą skórę, ale cery sucha i wrażliwa są na nie szczególnie nieodporne.

 

Co powinno znaleźć się w moim kosmetyku do tego typu skóry?

Lipidy, witaminy -szczególnie A, E, D-panthenol, sole mineralne, filtry przeciwsłoneczne, alantoina, aloes, koenzym Q10 itp.

 

ZABIEGI NIE ZALECANE W SALONIE KOSMETYCZNYM

Niezalecane są wszelkie zabiegi drastycznie działające na skórę, do takich należą m.in. mikrodermabrazja, mocne peelingi kwasami AHA i BHA, mechaniczne oczyszczanie, maski oczyszczające i ściągające itp.

 

ZABIEGI ZALECANE W SALONIE KOSMETYCZNYM

Wszystkie zabiegi, które mają na celu nawilżenie, dotlenieni, natłuszczenie i ujędrnienie skóry są wskazane. Mogą być to pełne zabiegi lub częściowe wykonywane częściej tak jak: masaż, maska (algowa, kolagenowa itp.) . Pełne zbiegi są o tyle lepsze że pielęgnacja zaczyna się już przy demakijażu a kończy na nałożeniu kremu (bo wszystkie kosmetyki w zabiegu są dobierane pod kątem tej właśnie cery :peeling, krem do masażu, serum, maska, krem, makijaż). Po takich zabiegach (polecane na początku 1-2 w tygodniu potem 1-2 w miesiącu) skóra jest elastyczna, gładka, będzie też miała ładniejszy koloryt. Warto też kosmetyczki zapytać o pielęgnację domowa, która będzie uzupełnieniem tej w gabinecie. Często kosmetyki kupione w salonie kosmetycznym mają taki skład, który wspomaga zabieg wykonany w salonie.

 

Wykonaj maseczkę sama!

 

 MASECZKA Z SIENIEMIA LNIANEGO
    1. Łyżkę siemienia zalać szklanką wody i ugotować na gęstą papkę,
    1. Ostudzić do temperatury pokojowej,
    1. Na twarz nałożyć gazę zwilżoną łagodnym tonikiem i nałożyć papkę z siemienia,
    1. Z taką twarzą wytrzymujemy 20 min (nie ruszamy się żeby nie przestraszyć, męża, dziecka, psa ;)
    1. Maseczkę zdejmujemy z twarzy z całą gazą, pozostałości zmywamy gazikiem z tonikiem,
 UWAGA! Do nałożenia tej maseczki będzie wam potrzebna pomoc, w pozycji stojącej nie utrzyma się na twarzy.
 EFETK: zmiękczenie i wygładzenie naskórka, łagodzi podrażnienia skóry.

 

MASECZKA DLA CERY SUCHEJ I WRAŻLIWEJ
    1. Do przygotowania tej maseczki będą nam potrzebne zioło (np. w torebce z apteki).
    1. 3 torebki rumianku i 1 torebka szałwii rozerwać i włożyć do ciepłej wody, do tej mieszaniny dodajemy kilka kropli witaminy A i E (też dostępne w aptece), studzimy do temp. pokojowej,
    1. Nakładamy na twarz gazę zwilżoną w toniku lub wodzie termalnej, na gaze nakładamy mieszankę piękna ;)
    1. Leżymy tak z maską 20 minut, zdejmujemy, resztę ścieramy gazikiem z tonikiem.
EFEKT : zmiękczenie i wygładzenie naskórka, łagodzi podrażnienia skóry

 

MASECZKA DLA CERY SUCHEJ I NORMALNEJ
    1. Ścieramy marchewkę ma małym oczku na tarce (lub zmiksować)
    1. Zmieszać marchewkę z jednym żółtkiem, łyżeczką twarogu białego, dodać kilka kropli witaminy A i E,
    1. Nałożyć tę pomarańczową papkę na twarz (można nałożyć też na gazę)
    1. Czekamy 20 min i zmywamy, resztki zmywamy gazikiem/płatkiem kosmetycznym z tonikiem.
 MASECZKA OWOCOWA
Polecam stosować w sezonie letnim, aby owoce używanie do maseczki były świeże, wtedy jest w nich więcej witamin niż w tych przetwarzanych.
    1. Rozetrzeć na miazgę 3 truskawki i kilka malin, dodać 1 łyżkę śmietany- wymieszać,
    1. Maszą maseczkę pachnącą latem rozprowadzamy na twarz, szyję i dekolt.
    1. Zmywamy po 15 minutach-jesteśmy piękne i pachnące :)
 UWAGA! Maseczka może uczulać, więc przed jej zastosowaniem warto przeprowadzić próbę uczuleniową.
Mam nadzieje że informacje się wam przydadzą, jeśli macie jakieś swoje kosmetyki własnej roboty piszcie :)
 

Follow my blog with Bloglovin

(Visited 160 times, 1 visits today)
13 komentarzy
0

Napewno też to polubisz !