fbpx

Trądzik różowaty. Choroba czy defekt kosmetyczny? Jak leczyć i pielęgnować?

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

Dziś o problemie, który dotyczy wiele osób zwłaszcza kobiet, ale nie tylko. Bo na trądzik różowaty cierpią także mężczyźni. I nie jest to tylko defekt kosmetyczny jak sugerowałam w tytule. Jest to choroba często zaniedbywana.

Co to jest, ten trądzik różowaty?

Jest to choroba, która ma przewlekły charakter. Najczęściej występuję na skórze twarzy. U podłoża tego schorzenia leży wiele czynników. Ale sam trądzik różowaty nie jest poważnie traktowany przez otoczenie i pacjentów, dlatego do gabinetu dermatologicznego trafiają już osoby w zaawansowanym stadium choroby-guzy, krosty, nieznikający rumień, teleangiektazje. Zanim jednak pojawią się te objawy można zapobiec jego dalszemu rozwojowi. Ale trzeba wiedzieć jak. W trądziku tym nie występują zaskórniki.

*teleangiektazje-rozszerzone naczynia krwionośne i kapilary, które nie bledną i nie znikają.

Stadia chorobowe w trądziku różowatym

Przede wszystkim Panie, które mają skłonności rodzinne do kruchych i rozszerzonych naczyń krwionośnych powinny unikać słońca i nie opalać się na solarium.

Pierwsze stadium rumieniowo-naczyniowe to rumień, który znika, nie ma jeszcze żadnych krostek. Zaczerwienienie i rozszerzone naczynia występują w środkowej części twarzy, policzkach, nosa oraz czoła. Pierwsze objawy chorobowe pojawiają się najczęściej między 30 a 50 rokiem  życia, i towarzyszą im pieczenie.

Następne stadium to postać grudkowo – krostkowa. Jest to już długotrwały rumień na podłożu, którego pojawiają się grudki, krosty. To rumień, który nie znika i porozszerzane naczynia krwionośnie –teleangiektazje w okolicach policzków.

Przy kolejnym stadium – grudkowo – krostkowym. Występuje długotrwały rumień na podłożu , którego pojawiają się grudki, krosty. Postać przerosła najtrudniejsza do leczenia. W tym stadium występują już przerosłe guzy głównie w okolicy nosa i częściej u mężczyzn niż kobiet. Widoczne są już rozszerzone nieznikające naczynia krwionośne oraz czerwone krosty.

Czynniki wyzwalające rumień w trądziku.

Czynniki wyzwalające czerwienienie skóry twarzy to słońce, stres, wysoka i niska temperatura, alkohol ,pikantne potrawy, ćwiczenia fizyczne, sauna, nadmierna suchość lub wilgotność otoczenia, nieodpowiednio dobrane kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji twarzy, leki rozszerzające naczynia, sterydy, niektóre leki obniżające poziom cholesterolu, wiatr.

Jeśli takiego typu problemy są wcześnie rozpoznane i pod stałym nadzorem dermatologa mogą być kontrolowane i leczone.

Pielęgnacja skóry w trądziku różowatym.

Odpowiednia pielęgnacja skóry w okresie „przed” trądzikiem ma duże znaczenie na jego dalszy rozwój. Bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnację skóry, ochrona przed promieniowaniem słonecznym oraz ochrona przez czynniki zewnętrzne .

Profilaktyka dbania o skórę obejmuje:

  • unikanie wysokich i niskich temperatur,
  • unikanie długotrwałego działania wiatru,
  • ograniczenie stosowania ostrych i pikantnych przypraw,
  • unikanie alkoholu.
  • Nie należy szorować skóry twarzy ręcznikiem przy wycieraniu, tylko delikatnie go przykładać.
  • Należy unikać  w ciągu dnia wielokrotnego mycia twarzy.
  • Nie należy stosować peelingów, przede wszystkim mechanicznych, z kwasami oraz z podciśnieniem (mikrodermabrazja).
  • Jeśli peeling to enzymatyczny do skór wrażliwych
  • Do zmywania i pielęgnacji skóry twarzy powinny być stosowane tylko i wyłącznie kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej i naczyniowej. Żele do zmywania twarzy zastąp piankami lub płynami micelarnymi.
  • Należy wybierać kosmetyki z filtrem słonecznym  np podkłady z filtrem słonecznym lub kremy na dzień oraz mineralne kosmetyki kolorowe.

Polecane kosmetyki

Każda firma kosmetyczna, także ta wasza ulubiona posiada kosmetyki kolorowe oraz te do pielęgnacji , które są przeznaczone właśnie do skór wrażliwych i naczyniowych. Ze swojego doświadczenia, bo także posiadam skórę mieszaną ale na policzkach mam rozszerzone naczynka mogę polecić produkty firm:

Zabiegi w gabinecie

Zabiegi , które możesz wykonywać w gabinecie kosmetycznym nie powinny zawierać drażniących i mocnych preparatów oraz działać silnie w sposób mechaniczny (tarcie, ścieranie, pocieranie) na skórę, lub ją rozgrzewać (maski termiczne, wapozon, lampa o świetle czerwonym, sauna). Taki zabiegi tak jak i kosmetyki mają na celu złagodzić skórę.

Można natomiast po konsultacji z dermatologiem, kosmetologiem przy skórze naczyniowej z niezbyt dużymi rozszerzonymi naczynkami (stadium 1 ) iść na serię zabiegów zamykających naczynka IPL lub Laserem. Te zabiegi są skuteczne właśnie przy pojedynczych rozszerzonych teleangiektazjach, ale nie zaleca się ich stosowania przy zaawansowanych trądziku różowatym (stadium 2 i 3).

Zastosowanie działań profilaktycznych może zapobiec rozwojowi utrwalonych zmian rumieniowych i dalszego rozwoju pełnoobjawowego trądziku różowatego – ROSACEA.

Czynniki od których może powstać trądzik różowaty to:

Czynniki genetyczne -skłonność rodzinne do zmian o charakterze nadpobudliwości naczyń włosowatych w skórze. Nadpobudliwość układu nerwowego – części wegetatywnej.

Czynniki hormonalne ,częściej występuje trądzik różowaty u kobiet w okresie menopauzy oraz przyjmujących leki antykoncepcyjne. Czynniki zakaźne,  infekcyjne oraz  zakażenie różnymi drobnoustrojami mogą wywoływać zmiany na skórze twarzy o typie ROSACEA-trądziku różowatego (Bakterie  w szczególności z rodzaju Helicobacter pylori , lamblie ,roztocza – nużeniec ludzki. Mogą go powodować również drożdżaki  w szczególności  Pityrosporum ovale oraz zaburzenie immunologiczne .

Pamiętajcie trądzik różowaty to nie defekt kosmetyczny, to choroba którą powinno się odpowiednio leczyć. Pierwsze kroki w leczeniu trądziku powinnaś poczynić idąc do dermatologa i endokrynologa.

ada podpis mały

(Visited 2 528 times, 1 visits today)
7 komentarzy
0

Napewno też to polubisz !