fbpx

Dentofobia – lęk przed dentystą. Jak się go pozbyć u dzieci i dorosłych ?

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

Dziś temat zdecydowanie nie kosmetyczny a zdrowotny. Która z nas nie musiała iść do dentysty w ciąży, z dzieckiem na kolorową plombę lub umówić męża z bolącym zębem? Ten artykuł jest o tym jak przestać się bać dentysty i przekonać się, że można zęba wyleczyć bezboleśnie.  

  Na dobry początek 

Wizyta adaptacyjna. Myślę, że taka wizyta potrzebna jest nie tylko dzieciom, ale i dorosłym z lękami przed stomatologiem, którzy przekonania na jego temat mają różne. Idealnie jest jak trafi się od razu na dentystę z odpowiednim podejściem do dziecka, który zapozna dziecko z przyrządami, gabinetem, a przede wszystkim ze sobą.

Warto udać się do dentysty już z pierwszymi ząbkami dziecka, aby od razu oswajać maluszka z tym, że ktoś obcy zagląda mu do ust, dotyka zębów. Jeśli przychodzimy do gabinetu z dzieckiem, którego boli ząb, maluch powiąże wizytę z bólem i strachem, bo ząb boli i trzeba go naprawić. A tu już prosta droga do lęku przed dentystą w przyszłości. Dlatego uważam, że wizyta adaptacyjna jest bardzo ważna dla dalszej współpracy dziecko – stomatolog. 

Dentofobia-u-dzieci-jak-ja-pokonać

Znieczulenie 

Jeśli natomiast dziecko ma już złe doświadczenia z dentystą to można w tym przypadku znaleźć miejsce przyjazne, które ma doświadczenie w leczeniu zębów u dzieci. Takie miejsca posiadają (jeśli nie ma innych przeciwwskazań)  możliwość bezbólowego leczenia zębów jak np: znieczulenie miejscowe lub wziewne. 

Moja córka miała tak zwaną sedacje wziewną czyli gaz, który pozwala na odczuwanie mniejszego strachu i bólu u dzieci. Jest to znieczulenie, które działa tylko w trakcie podawania podczas wizyty, jeśli przestaje być aplikowany przestaje działać, a dziecko nie musi po tym dochodzić do siebie. Po oswojeniu dziecka z dentystą i z tym że tu nie boli, sedacja była już zbędna. 

Sedacje można zastosować również u dorosłych co zmniejszy lęk i niepokój związany z leczeniem zęba. Oczywiście nie każdy gabinet stomatologiczny posiada tę metodę znieczulania, więc trzeba zgłosić się do takiego, który oferuje bezbolesną wizytę. 

Inna opcja to znieczulenie miejscowe czyli zastrzyk. Wyspecjalizowany dentysta umie podać go tak, aby nie bolało wkłucie w dziąsło.  

Lęk przed dentystą i dentofobia 

Dorośli z lękami i tak zwaną dentofobią (strachem przed dentystą ) mają przekonanie, że podczas wizyty staną się rzeczy najgorsze np. znieczulenie przestanie działać, dostaje alergii na zastrzyki i się uduszę, trzeba będzie wyrwać zęba. 

Lęk jest tak silny że osoby (kobiety i mężczyźni) z dentofobią unikają wizyt u dentysty, ryzykują powikłaną próchnicę, choroby dziąseł, złamania i wczesną utratę zębów, oraz inne powiązane problemy zdrowotne (np. problemy kardiologiczne). Jeśli przeraża cię wizyta u dentysty znajdź dentystę, którego gabinet specjalizuje się w tego typu fobii i pomoże ci ją pokonać. 

Warto popracować nad zmianą przekonań, ale bez dobrego stomatologa, który jest wyspecjalizowany w tego typu pacjentach będzie bardzo trudno. 

„Badacze sugerują, że lęk obniża próg bólu, powodując bolesne bodźce normalnie niebolesne. Możliwym mechanizmem zwiększających ból u lękowych pacjentów może być to, że lęk zwiększa aktywność współczulną i uwalnianie epinefryny na końcówkach współczulnych, które mogą uwrażliwiać lub bezpośrednio aktywować nocyceptory.”

Tu ukłon w stronę twórców kampanii  „Tu Nie Boli”, która zrzesza certyfikowane gabinety, w których lekarze stomatolodzy są specjalnie przeszkoleni i posiadają odpowiednie kompetencje i narzędzia do pracy z pacjentami z dentofobią. Dysponują także różnymi metodami zapobiegania bólu. Wszystkie gabinety i kliniki dentystyczne,w których jest taka opieka znajdziesz tu  TUNIEBOLI (KLIK)

Karmienie piersią i ciąża a wizyta u dentysty . 

Nie ma przeciwwskazań do stosowania środków do znieczuleń miejscowych u karmiących piersią. Lekiem rekomendowanym jest lidokaina. Trwają badania dotyczące rozszerzenia zaleceń stosowania artykainy. 

Profilaktyka stomatologiczna i postępowanie lecznicze u kobiet w ciąży określa opublikowany w Polsce dokument w postaci: Stanowiska grupy roboczej ds. profilaktyki stomatologicznej u kobiet w ciąży Polskiego Oddziału Sojuszu dla Przyszłości Wolnej od Próchnicy

znieczulenie-podczas-laktacji

Czytamy w nim że :

Wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się co najmniej 2 razy w okresie ciąży przy braku potrzeb leczniczych i co 6 miesięcy po narodzinach dziecka. Termin pierwszej wizyty najkorzystniej ustalić na 3 – 4 miesiąc ciąży, drugiej zaś w 8 miesiącu ciąży. „

„Optymalnym okresem do przeprowadzenia ewentualnych zabiegów stomatologicznych jest II trymestr ciąży (14 – 27 tydzień). W tym okresie organizm pacjentki zaadaptował się do fizjologicznych zmian hormonalnych, organogeneza płodu została zakończona, a ryzyko porodu przedwczesnego jest stosunkowo niewielkie.” 

Oczywiście leczenie dobiera dentysta po zapoznaniu się z problemem. Może wtedy zaproponować znieczulenie odpowiednie w tym czasie. Jeśli jesteś w ciąży i boli cię ząb nie czekaj, zgłoś się do jednego z gabinetów z doświadczeniem w bezbolesnym leczeniu zębów – znajdziesz je na stronie www.tunieboli.pl.

Ja teraz jako dorosły człowiek nie boję się dentysty, nie boli mnie borowanie zęba, ale musiałam to w sobie pokonać i znaleźć dentystę, który wszystko mi wytłumaczy i będzie empatyczny oraz cierpliwy. Takiego samego specjalisty szukałam też dla swoich dzieci.  W gabinecie, gdy jestem z dziećmi, nie ma próchnicy są robaczki, które trzeba wypędzić, nie ma rurki pochłaniającej ślina jest słonik, a znieczulenie to nie igła, to komarek. Plomba nigdy nie jest biała jest różowa, zielona, fioletowa.  

Takie podejście dentysty sprawia, że moje dzieci nie będą się bały w przyszłości wyleczyć zęba i dbać w ten sposób o sobie zdrowie. Bo wiem od dawna, że bakterie w chorym zębie są niebezpiecznie dla zdrowia.

 

Wpis został stworzony we współpracy z kampanią Tu Nie Boli.

Wszystkie zdjęcie oraz fragmenty tekstu we wpisie pochodzą ze strony www.tunieboli.pl 

(Visited 514 times, 1 visits today)
0 Pogadały
0

Napewno też to polubisz !