fbpx

Telewizor i dzieci? Tak, ale…

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama

Wydawać by się mogło, że wszystkie bajki dla dzieci są dla nich odpowiednie. A tu się okazuje, że wiele bajek jest po prostu niedostosowana ani do dzieci ani do ich wieku.

 

Niektóre są agresywne “Ty głupku, to nie tak się robi, pokaż” Mówi bohater kreskówki do rysunkowego kolegi.  Inne skupiają się na złych wartościach. Zamiast promować dobre zachowania, przez większość bajki promowane są te złe. “Ukradłem kość, nie oddam, nikt nie zauważy” Taki motyw w pewnej bajce ciągnie się przez 25 minut, a na ostatnie 5 bohater przeprasza za złe zachowanie. Tylko, że w głowę młodszego dziecka dobre zachowanie na końcu bajki jest już zupełnie nie kodowane.Dlaczego?

Konstrukcją umysłu dziecka różni się od umysłu dorosłego. Przede wszystkim wyobraźnią i spostrzeganiem rzeczywistości. To co dla dorosłego nie jest straszne, dla dziecka może być przerażające. Do tego stopnia, że przez następny tydzień nie będzie chciało spać we własnym łóżku, lub będzie się zwyczajnie moczyło. Sytuacja może się także przedstawiać odwrotnie. Coś co dla dorosłego jest obrzydliwe np “Ślimak bez skorupy” pokazywany w jakimś programie edukacyjnym. Przez dzieci może być odebrany jako miłe i słodkie stworzonko.

Są też bajki, które skupiają się na walce ze złem, ale też nie w sposób, w który dziecko mogłoby zrozumieć. Tylko przez walkę bohaterów ze sobą, “mordobicie” itp.  A nie rozwiązywanie konfliktów w inny nieagresywny spodów. Czy to wzbudza agresje wśród dzieci? Myślę, że tak, bo dziecko potem konflikt rozwiązuje tak jak się tego nauczyło w bajce, jeśli ogląda dużo takich bajek. Przynajmniej takie są moje spostrzeżenia na ten temat.

Przesadzam? Być może, to też kwestia wrażliwości dziecka na dane bodźce. Dla jednego dziecka nie jest straszna wiedźma w rysunkowej bajce,  a drugie po prostu nie śpi w nocy i się boi. Tak też było z moją Zosią i to nawet nie po bajce, bo takich jej nie puszczam. Tylko po widoku czarownicy zawieszonej pod sufitem na Halloween w przedszkolu. Więc wszystko jest kwestią dziecka

Wiek dziecka także ma cholernie duże znaczenie. Czyli oglądanie przez dzieci młodsze bajek dla dzieci starszych. Ale kto na to zwraca uwagę, przecież “bajka to bajka”. Dla mózgu dziecka ma to jednak duże znaczenie. Tylko nigdzie nie jest napisane do jakiego wieku dostosowana jest dana bajka i a szkoda.

To jak to sprawdzić? 

Jest jedno czasochłonne rozwiązanie. Siedzenie z dzieckiem i zweryfikowanie bajek samemu. Bo jako rodzic znasz najlepiej swoje dziecko. To rozwiązanie ma jednak kilka minusów. O jednym już napisałam. Rodzić weryfikuję bajkę przez pryzmat siebie. Osoby dorosłej. Co było widoczne wyraźnie przy “Teletubisiach”, Pani polityk i czerwonej ponoć “gejowatej” torebce Tinki -winki. Notabene ta “zwyrodniała” bajka stworzona była przez psychologów. Małe dzieci ją uwielbiają. Drugi minus tego pomysłu to czas. Nie każdy rodzić ma możliwość siedzenia z dzieckiem i oglądanie z nim dużej ilości bajek. Więc znaczek w rogu ekranu od jakiego wieku można bajkę oglądać byłby znacznym ułatwieniem dla rodziców.

Moje dzieci jednak bajki oglądają, te sprawdzone przez nich i przeze mnie. Tak wiem, dzieci do 2 r. ż nie powinna bajek oglądać w ogóle, a te starsze to maksymalnie do 30 minut dziennie. Staram się tego przestrzegać, ale nie zawsze się da.  Bo dzieci krzyczą, skaczą, rozrabiają a ty musisz np. ugotować obiad, czasem posprzątać i nie masz na to całego dnia. I to czasem jest jedyny sposób, jak inne zupełnie zawodzą. Jeśli jesteś rodzicem, który po mimo skaczących mu po głowie dzieci wszystko ogarnia bez “mrugnięcia okiem” to gratuluję. Ja tak nie potrafię. Żeby coś dobrze wykonać muszę się nad tym skupić. Tak, obiad też należy do tych czynności.

Nie chodzi to o rozdwojenie się czy roztrojenie, bo to potrafię. Ale także o bezpieczeństwo moich latających, w tym przypadku po kuchni dzieci. Jak mi dzieci skaczą po suficie, wszystko rozwalają, rozlewają to nie jest to dla nich bezpieczne i nie ułatwia mi to zadania. I to co mogę wykonać w 20 minut przy “pomocy “dzieci robię w 1,5 godziny. Nie zawsze mam na to czas. Dlatego mam “pod ręką” na wszelki wypadek bajki, które zajmą na chwilę dziecko, a nie wpłyną negatywnie na jego psychikę. Nie są one agresywne i wulgarne. A przyjazne, miłe i jeszcze czasem czegoś nauczą.

Te poniższe bajki moje dzieci lubią, nie ma w nich przemocy, brzydkich wyrazów. Ja nie puszczam bajek na noc ani przed drzemką. Bajki jednak pobudzają wyobraźnię i dziecko może mieć potem problem z zaśnięciem. Takie są moje doświadczenia. Nie puszczam też bajek dzieciom w trakcie jedzenia, owszem jest to prostu spodów na szybkie “wciągniecie” obiadu, ale dziecko nie kontroluje tego co je i w jakich ilościach. A to już krótka droga do problemów żywieniowych w przyszłości.

Polecane przeze mnie i moje dzieci bajki:

 

♥ Charlie i Lola to bajka o rodzeństwie. Charlie jest starszym bratem Loli. Pomaga jej w wielu sprawach, tłumaczy tematy, które dla Loli są trudne do pojęcia. Oswaja strach i tłumaczy Loli, gdy się źle zachowuje. Mocne strony bajki to przekaz. Bez agresji, rozmową i zabawą. Minusem bajki jest niezbyt ładna grafika, ale dla mnie jako rodzica bardziej od ładnych postaci liczą się mądre treści. Dla dzieci od 4 r.ż

Barney i przyjaciele  to fabularna bajka o dinozaurze, który pod wpływem dziecięcej wyobraźni rośnie i pomaga dzieciom w zabawie. Barney jest bardzo pomysłowy i pomocny. W bajce jest też wiele muzyki. dla dzieci od 2 r.ż

Masza i Misza To bajka opowiadająca o niezwykłej przyjaźni po między niedźwiedziem, Miszą a małą dziewczynką, Maszą. Jest tu gra przeciwieństw. Niedźwiedź jest zrównoważony, spokojny, ułożony. Ma zdecydowanie cechy ludzkie. Maszka jest małą, na oko 4 letnia, bardzo, bardzo energiczną dziewczynką, która robi bałagan wszędzie gdzie się zjawi. Dlaczego moje dzieci lubią tą bajkę ?  Bo ma piękną grafikę. Jest bardzo wesoła i śmieszna. Są też odcinki, które dają do myślenia. Misio najczęściej pomaga Maszce, ale ona też nie raz ratuje ten jego włochaty tyłek z opresji. dla dzieci od 3 r. ż

Teletubisie Bajka o czterech kolorowych stworkach. Każdy z nich ma nieco inną osobowość. Łączy je natomiast miłość do siebie, którą pokazują w każdych gestach. Lubią się tulić :) ale czasem także bałaganią. Nie ma się czego bać ta “gejowata” torebka o której wspominała jedna Pani poseł nie wpłynie negatywnie na psychikę waszych dzieci. Bajka dla dzieci młodszych myślę  ,że od 1,5 r.ż

Pan Robótka to program dla starszych dzieci myślę, że od  4 r.ż. Jest to bardzo żywy gość, który opowiada o tym jak wykonać różne plastyczne rzeczy samemu. Jest tu wiele inspiracji dla rodziców lubiących zabawy typu “zrób to sam” .

Świnka Peppa  Myślę, że tej bajki nie trzeba za bardzo opisywać bo “Świnka Peppa” to taki rozdziała w życiu dziecka, który chyba każde dziecko przechodzi, my również.  Pokuszę się jednak na małą charakterystykę tej bajki na wypadek gdyby ktoś jednak jej nie znał. Jest to bajka o rodzinie i chyba to się dzieciom najbardziej podoba. Przemądrzały tata, kapryśna Peppa, płaczliwy Georges i konkretna mama. Czyli taka normalna rodzina, nie wyidealizowana, prawdziwa, nie licząc faktu, że to świnki. Bajka uczy m.in, że nie zawsze Peppa może dostać to co chce.

Domisie To polska bajka nie animowana. Opowiada o leśnych stworkach, które codziennie przeżywają różne przygody i przy okazji uczą dzieci ich rozwiązywani. Domisie są dobre, grzeczne i miłe, chociaż czasem mają swoje kaprysy. Jest tam też zły Strachowyj. Jest on przeciwieństwem dobrych Domisi. Jest niegrzeczny i niemiły a dobre Domisie uczą go jak postępować i czego nie robić. Bajka dla dzieci od 3 r.ż

Polecam jeszcze te zestawy piosenek dla dzieci.

Play lista 1– godzina piosenek dla dzieci

Play lista 2-godzina piosenek dla dzieci

Play lista 3– 25 minut piosenek dla dzieci

To moje propozycje. Macie inne sprawdzone bajki? to piszcie w komentarzu, niech to będzie podpowiedz dla inny rodziców, co mogą bezpiecznie oglądać ich dzieci.

Bajki polecane przez czytelniczki 

♥ Dora mała podróżniczka- Jest to bajka o małej dziewczynce, która z przyjacielem Butkiem rozwiązuje różne zagadki ucząc przy tym dzieci angielskich wyrazów. Bajka od 3,5 r.ż

Paulina

♥ Klub Przyjaciół Myszki Miki– Miki i jego przyjaciele rozwiązują zagadki. Dzieci podczas bajki uczą się nazw kolorów, kształtów oraz przedmiotów. W bajce są też często piosenki. Bajka od 3, 5 r.ż

Paulina

♥ Parauszek i Przyjaciele– Polska bajka pięknie zrobiona. Opowiada o przyjaciołach z lasu. Narratorem dzieci jest sowa, która opowiada i podpowiada czego dany odcinek będzie dotyczył i czego mogą się z niego dowiedzieć dzieci. Na końcu każdej bajki na dzieci czeka morał. Bajkę mogą oglądać również dzieci młodsze, ale więcej z niej wyniosą dzieci w wieku około 3,5 lat.

madame b

♥ UmiZoomi– To małe skrzaty dziewczynka i chłopczyk, które żyją w świecie dzieci i tłumaczą im różne ciekawe rzeczy. Każdy odcinek to inna przygoda.

-Paulina

ada podpis mały

(Visited 977 times, 1 visits today)
12 komentarzy
0

Napewno też to polubisz !