fbpx

Wywiad z stomatologiem. Kiedy się wybrać z dzieckiem do stomatologa? Co to jest sedacja i w czym pomaga rodzicom?

Napisałam Ja : Ada | Kosmetomama
 

Dziś kolejny wywiad z cyklu “Kobieta ekspert”. A w nim mama trójki dzieci i lekarz stomatolog Edyta Kuza. To Ona dziś odpowie Nam na najbardziej nurtujące pytania dotyczące dzieci i stomatologii. Dlaczego właśnie ten specjalista? Bo Pani Edyta czuwa nad zdrowym uśmiechem moich dzieci i moim :) Jeśli chcecie wiedzieć więcej np. Co to jest sedacja wziewna to zapraszam na wywiad!

 

 

1.Jest Pani stomatologiem, ale także i mamą trójki dzieci czy to doświadczenie pomaga Pani w pracy?

Zawsze lubiłam pracować z dziećmi, przez długi czas moim marzeniem było, być nauczycielką, ale jak to w życiu bywa przypadek zadecydował inaczej i zostałam stomatologiem. Podejście do dzieci na pewno jeszcze bardziej zmieniło się kiedy na świat przyszły moje. Mam to szczęście,że mam i córkę i synów co ułatwia mi zrozumienie małych pacjentów jednej i drugiej płci.Wiadomo jednak,że każde dziecko jest inne i trzeba znaleźć indywidualny sposób trafienia do niego. Najważniejsze jest nie oszukiwać go i w odpowiedni sposób wytłumaczyć dziecku, że jeśli wiem, że to co planuję na danej wizycie zrobić może boleć, to dziecko musi o tym wiedzieć.

 

2. Kiedy powinno się zacząć dbać o zęby malucha?

Oczywiście od pierwszego zęba, mamy duży wybór szczoteczek dla maluchów,silikonowe na palec i zwykłe kolorowe. Na począku można przyzwyczajać dziecko do mycia zębów w formie zabawy,niech sobie gryzie tą szczoteczkę bawi się nią w wannie, a przy okazji poszczotkować mu przez chwilkę ząbki.

 

3. W jakim wieku dziecko powinno pójść na pierwszą wizytę stomatologiczną i jak ona wygląda?

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne, nie musi to być oczywiście w wieku 6-7 miesięcy, ale gdy dziecko ma już 6-8 zębów dobrze byłoby umówić sie na pierwszą wizytę w celu kontroli i upewnienia się, że prawidłowo o nie dbamy. Jeśli niepokoi nas coś wcześniej to też lepiej umówić sie na konsultację. Pierwsza wizyta przebiega różnie,w zależności od dziecka, staramy się na niej w miarę możliwości obejrzeć zęby, poinstruować rodzica jak ma o nie dbać, zminimalizować błędy jakie do tej pory popełniał i odpowiedzieć na większość jego pytań.

 

4. Jak często dziecko powinno chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa?

Wizyty kontrolne u dzieci zalecane są mniej więcej co 4 miesiące.

 

5. Czy mleczne zęby trzeba leczyć?

Oczywiście,że tak!!! Smutne jest niestety to,że w XXI wieku jest jeszcze duży procent rodziców,którzy są zdziwieni,że zęby mleczne też są ważne i trzeba je leczyć. Dużą wątpliwość wzbudza informacja, że w wielu przypadkach przy bardzo zaawansowanej próchnicy wymagane jest tzw.zatrucie zęba i leczenie kanałowe mleczaka. Często słyszę,przecież one nie mają korzeni ani tzw.nerwów,to co tu leczyć? Błąd. Zęby mleczne kiedy nie są jeszcze poddane resorbcji fizjologicznej mają normalnej długości korzenie,są unerwione i unaczynnione. Nieleczone mleczaki tak jak i zęby stałe są siedliskiem bakterii, które mają wpływ na cały organizm, serce, stawy.Stany zapalne w mleczakach mogą być przyczyną uszkodzenia zawiązka zęba stałego,który może wyrosnąć zniekształcony,z ubytkami szkliwa.

 

6. Co to jest sedacja wziewna i czy można używać tą metodę u dzieci?

Sedacja wziewna,jest to metoda polegająca na podawaniu mieszanki tlenu i podtlenku azotu nazywanego też gazem rozweselającym,za pomocą maseczki zakładanej na nos pacjenta.Po kilku minutach powoduje u większości pacjentów znaczne rozluźnienie,zmniejsza strach przed tzw. wierceniem,ból jest mniej odczuwalny i istnieje tzw. niepamięć wsteczna co jest bardzo korzystne u dzieci.Wiedzą,że byli u dentysty,siedzieli na fotelu ale za bardzo nie pamiętają co było robione i czy w ogóle było “wiercenie”.Sedację stosujemy przede wszystkim u dzieci.

 

7. Czy dziecko do zabiegu stomatologicznego, w którym używa się sedacji wziewnej musi być specjalnie przygotowane?

Aby sedacja mogła się odbyć pacjent nie może mieć kataru,musi mieć drożny nos i przynajmniej godzinę przed wizytą nie może jeść ani pić ponieważ często objawem sedacji jest to,że dziecku trochę kręci się w głowie co może spowodować wymioty.

 

8. Czy istnieje jakaś granica wieku, od której stosuje się tą metodę?

Najmłodsze dziecko jakie było u nas leczone ma 2,5 roczku. Nie ma jakiejś konkretnej granicy,musi umieć oddychać przez nos.

 

9. Czy są dzieci, na które ta metoda nie działa?

Tak.Są dzieci u których dentofobia jest silna i mimo że sedacja zadziałała to w momencie próby wiercenia strach bierze górę.

 

10. Czy są jakieś przeciwwskazania do tej metody?
Przeciwwskazaniem do sedacji jest niedrożny nos, katar i przerost trzeciego migdałka,które utrudniają oddychanie przez nos.

 

11. Czy istnieje jakaś metoda, która pomaga leczyć zęby u dzieci bez borowania?

 Niestety nie.

 

12. Jakie istnieją metody zapobiegania próchnicy, które powinny być stosowane przez rodziców i stomatologów?

Podstawa to mycie zębów,zwłaszca wieczorne jest bardzo ważne po którym dziecko nie powinno już nic jeść.Ograniczanie spożywania słodyczy,napojów gazowanych,chrupek,które oklejają zęby.Stosowanie past stosownych do wieku.Jeśli chodzi o zabiegi w gabinecie stomatologicznym można stosować zabiegi fluoryzacji zębów raz na pół roku a w przypadku początkowej próchnicy można czasami zastosować ozonoterapię w celu spowolniena jej rozwoju.

 
Pozdrawiam,
Lekarz stomatolog Edyta Kuza

Stomatologia rodzinna
Ul. Cieplarniana 25c
Warszawa-Wesoła.
Mi ten wywiad bardzo pomógł w wiedzy na temat pielęgnacji zębów moich córeczek, wierzę że Wam także pomoże! Jeśli chcecie wiedzieć więcej o Naszej ekspertce i jej gabinecie stomatologicznym to zapraszam stronę internetową I  facebooka!
(Visited 895 times, 1 visits today)
17 komentarzy
0

Napewno też to polubisz !