Kosmetyki dla dzieci. To ten rodzaj kosmetyków od których oczekujemy więcej niż od tych dla dorosłych. Czy są jakieś różnicie? Czy skóra dziecka różni się od naszej?
Dlaczego kosmetyki dla dzieci różnią się od tych dla dorosłych?
Skóra dzieci wymaga nieco innych kosmetyków ze względu na swoją wrażliwość i skłonność do podrażnień, ponieważ bariera naskórkowa oraz płaszcz hydrolipidowy na powierzchni skóry dziecka nie jest dobrze wykształcony, co powoduje znacznie większą wrażliwość na składniki kosmetyczne i większe ich przenikanie przez naskórek, który u dzieci jest znacznie cieńszy niż u osoby dorosłej. Dlatego też w kosmetykach dla dzieci nie powinny znajdować się sztuczne substancje zapachowe, silne konserwanty oraz sztuczne barwniki, bo te substancje mogą wywołać alergie lub podrażnienie u dzieci. W większości kosmetyków dla dzieci kompozycje zapachowe są tak dobrane, aby nie powodować uczuleń.
Kosmetyki dla dzieci powinny zawierać substancje łagodzące podrażnienia np. (nazwa INCI widziana na opakowaniu) Allantoin, Panthenol. Kosmetyki dla dzieci nie mogą zawierać m.in. kwasu salicylowego i kwasu borowego.
Preparaty myjące dla dzieci
Kosmetyki do mycia dla dzieci powinny natłuszczać i łagodzić skórę, nie powinny natomiast wnikać w nią. Bardzo dobre właściwości natłuszczające mają emolienty do kąpieli (polecam tu Dermediclinumbaby, Oliatum, Olian,). Nie zawierają one silnie wymywających lipidy skórne substancji a delikatne substancje myjące i pielęgnujące skórę m.in. Sodium Myreth Sulfate, Cocamidopropyl Betaine, Omega 3, Omega 6, Omega 9. Dzięki temu skóra malucha będzie dobrze nawilżona i mniej skłonna do przesuszania i podrażnień.
Kosmetyki oczyszczająco-pielęgnujące
Oliwki w tej grupie kosmetyków wiodą prym. Są lubiane przez mamy, bo szybko i skutecznie pielęgnują i oczyszczają skórę (nie z moczu i potu) malucha i nie pozwalają jej się przesuszyć, a ponadto są pomocne w ciemieniusze niemowlęcej. Oliwki takie nie mogą posiadać substancji drażniących. Dlatego też rzadko zawierają oleje roślinne gdyż ich utleniania i produkty rozkładu mogą być drażniące dla skóry dziecka. Najczęściej oliwki oparte są na oleju parafinowym. Pocieszający jest też fakt, iż oliwki są bezpiecznie mikrobiologicznie, gdyż w swoim składzie nie zawierają wody, co oznacza, że mikroorganizmy chorobotwórcze nie rozwijają się w niej.
Kosmetyki pielęgnująco-ochronne
Zasypki i pudry, która z Nas ich nie używała w sytuacjach kryzysowych?! Kosmetyki te ułatwiają poślizg i chronią skórę przed wilgocią. Najczęściej stosowanymi surowcami do produkcji takich kosmetyków jest talk, kaolin, krzemiany, modyfikowana skrobia, oraz tlenek cynku. Ten ostatni posiada także działanie bakteriostatyczne.
Preparaty promieniochronne
Skóra małego dziecka jest niezwykle wrażliwa na promieniowanie słoneczne, a co za tym idzie bardzo łatwo ulega poparzeniom słonecznym, dlatego też zawsze powinno się odpowiednio chronić skórę dziecka.
Kosmetyki dla dzieci z filtrem różnią się jednak od tych dla dorosłych. W tych dla dzieci najczęściej stosowane są (i powinny być) mineralne filtry UV (fizyczne). Wybierając taki filtr sprawdź czy w składzie znajdują się tam takie nazwy: TitaniumDioxide, ZincOxide. Jeśli tak to znaczy, że filtr zawiera filtry mineralne.
Można także znaleźć filtry mieszane, czyli pomieszanie filtrów mineralnych i chemicznych, lub kosmetyki z filtrami tylko chemicznymi w składzie mogą być takie nazwy INCI: methylene bis-benzotriazolyltetramethylbutylphenol, bis-ethylhexyloxyphenolmethoxyphenyltriazine, diethylhexylbutamidotriazone, butyl methoxydibenzoylmethane,methoxydibenzoylmethane, ethylhexyltriazone, octocrylene, phenylbenzimidazolesulfonicacid, ethylhexylsalicylate, drometrizoletrisiloxane. Jeśli w składzie znajdziecie te nazwy plus nazwę jakiegoś filtru mineralnego to znaczy, że używacie filtru mieszanego. Jeśli w składzie widzisz tylko te nazwy bez filtrów mineralnych to znaczy, że kosmetyk zawiera tylko filtry chemiczne, które także są bezpieczny, ponieważ substancje te nie przenikają w głąb naskórka.
Mieszane (chemiczno-mineralne):
- La Roche Anthelios SPF50+ mleczko dla dzieci
- La roche Anthelios SPF50+ spray dla dzieci
- Mustela Sun Mleczko przeciwsłoneczne SPF 50+
- Vichy IdealSoleil Ochronne mleczko dla dzieci SPF 50
Mineralne:
- Dermedic Sunbrella, mleczko ochronne dla dzieci, SPF 50
- Bioderma, Photoderm Mineral Mleczko SPF50+
- Dermedic SUNBRELLAKrem ochronny SPF 50 do twarzy od 1. dnia życia
- Dermedic SUNBRELLAEmulsja ochronna dla dzieci SPF 30
Chemiczne:
- Bioderma PhotodermKid, mleczko, SPF 50+
- Bioderma PhotodermKid, spray ochronny, SPF 50+
To jaki kosmetyk przypadnie skórze Twojego dziecka do gustu to kwestia osobliwa i najlepiej jest kierować się po prostu tym co pasuje danej skórze. Jedna rzecz jest niezmienna. W lato należy chronić skórę dziecka i swoją przed słońcem, a co za tym idzie przed poparzeniami i nowotworami skóry. #słońcebezczerniaka
Zawsze w postach korzystam ze sprawdzonej wiedzy i z doświadczenia dzięki czemu wiem, że dziele się z Tobą rzetelną dawką informacji. Mam nadzieje, że ten post był dla Ciebie pomocny ! Jeśli znasz kogoś komu mógłby jeszcze pomóc poleć go lub udostępnij na facebooku. Zapraszam Cię także do śledzenia bloga na moim fb kosmetomama i instagramie.